Elérhető a „Zöld Múzeum” kutatási jelentés

TÉMA

2024-09-11 19:30

A klímaváltozás kezelésében és az élővilág sokféleségének megőrzésében a múzeumokra is jelentős szerep hárul. Ennek megfelelően az ICOM 2022-ben elfogadott múzeum definíciója elvárásként fogalmazza meg a fenntarthatóság elősegítését, továbbá az Európai Múzeumok Szövetsége (NEMO) 2023-ban a Cselekvés! Múzeumok a klímaválságban című konferenciáján kiadott nyilatkozatában külön kiemeli a múzeumok környezeti fenntarthatóság terén betöltött szerepét. Számos kezdeményezés mellett a fenntartható múzeumi működés elismerésére több országban bevezették a „Zöld múzeum” minősítést.

Magyarországon mind a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ, mind a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület kiemelten fontos témának tartja a környezeti fenntarthatóság múzeumok működésébe való beépítését. Az elmúlt években több kezdeményezés indult* a témában, 2024-ben pedig a két szervezet közösen országos kvantitatív kutatást indított a zöld múzeumi működés minősítésének megalapozásához. A felmérés célja, hogy feltérképezze a magyar múzeumok környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos gyakorlatát, ambícióit és lehetőségeit.

A kutatási jelentést készítette: Milbich Andrea, SZNM – MOKK

múzeumandragógia, #muzeumokajovoert, műhely, Pulszky Társaság, téma, természet
2023-04-06 07:00
állományvédelem, külföld, #muzeumokajovoert, téma, természet