A házimozi bevett gyakorlat a mai digitális világban. Naponta fogyasztunk otthon filmeket, televíziós sorozatokat és közösségi média videókat. A mozi 1895. december 28-án született meg, amikor a Lumière-fivérek első, nyilvános, fizető közönségnek vetítettek filmeket. A mozi kedvelő közönség hamarosan otthoni mozizásra is vágyott. Az ő kedvükért jött létre a ma már több mint évszázados múltra visszatekintő házimozi.
Feltalálása óta számos házimozi-technológia látott napvilágot. Az alább bemutatott korai házimozi készülék, a “Kinora” olyan szerkezet, amely a mozgóképet a sorozatunkban eddig bemutatott gépektől - Pathé KOK 28 MM Cine Projektor, Edison Home Kinetoscope - eltérő módon hozza létre.
A Kinora-rendszert, mely mára már szinte teljesen feledésbe merült, az első házimozi rendszernek is nevezik. A technológia a 20. század elején nem csupán igen népszerű otthoni szórakoztatási-szórakozási forma volt, hanem azt a legsikeresebb házimozi gépnek tartották az 1912 előtti Nagy-Britanniában forgalmazottak közül.
Ez a mozgóképet megjelenítő rendszer William Kennedy Laurie Dickson (1865-1930) és Herman Casler (1867-1939) nagyközönségnek szánt, de egyszerre egy személynek mozgókép megtekintési lehetőséget nyújtó, 1895 novemberében szabadalmaztatott mozgókép-nézőjének, a “Mutoscope”-nak otthoni, kis méretű változata. A mozgófilm azon a jelenségen alapul, hogy a szemünkkel látott, gyors egymásutánban történő mozgás fázisokat, melyet filmszalagra rögzítenek, agyunk folyamatként érzékeli.
Dickson-Casler gépei a fent említett Mutoscope és a Kinora ezt a jelenséget némi változtatással használják. Az egymást követő mozgásfázisokat fényképre rögzítik, majd az elővhívott képeket a mozgás sorrendjében egy korongra szerelik. A felvételek hasonlóan állnak egymás mellett, mint egy turbina lapátjai. A lapok gyors egymás utáni pergetése kelti a mozgás optikai illúzióját.
Dickson és Casler találmányát először Auguste és Louis Lumière gondolta tovább. A testvérek párhuzamosan dolgoztak a “Cinematographe” filmkamerán, s -vetítőn és a Mutoscope fejlesztésén. Miután a “Cinématographe” gyorsan világsikerré vált, a Kinora 1896 februárjában szabadalmaztatott ötletét tovább adták a ma is működő, egyben a világ legrégebb óta (1895) fennálló filmvállalatának, a Gaumont-nak.
A Gaumont a századfordulón elkészítette a készüléket, és mintegy száz különböző filmtárcsával “piacra dobta”. 1898-ban az akkor egy éve alapított, egyesült királyságbeli The British Mutoscope & Biograph Company is megvásárolta a gyártás jogát, bár gyártani csak 1902-ben kezdte. A cég 12 fajta változatos kivitelű gépet készített, így fa állványos, kézi meghajtású készüléket és öntöttvas talapzatú, óraszerkezettel működőt.
Az MMKM Tanulmánytárában őrzött, 74.70.130.1. leltári számú tárgy összecsukható alapmodell, mely a 20.század elején készült a The British Muscope & Biograph Company műhelyében. Súlya 1,04 kg, mérete kinyitva 22 x 16 x 32 cm. Egységei az állvány, a meghajtószerkezet, és az optika.
Állványa szétnyitható, anyaga lakkozott fa, melynek alaplapja berakással díszített. A kihajtható rész, a másik szárhoz, az alaplaphoz zsanérral csatlakozik, kinyitva azzal mintegy 45º-os szöget zár be, és támasztékkal - mely az alaplapba szintén behajtható, rögzíthető. A 45º-os szögben álló száron kapott helyet az áttételekkel mozgatott acél és sárgaréz ötvözetből készült mechanika, jobb oldalán a meghajtó karral.
A forgó mechanika központi részére rögzíthető a képtárcsa. A tárgyon lévő Kinora tárcsa 1907 után készülhetett, átmérője 14 cm, közepe sárgaréz mag, ennek felirata Kinora Co. Ltd. A sárgaréz mag közepén a forgatható mechanizmus rögzítésére szolgáló lyuk van. A tárcsára 640 db, 24×19 mm méretű - a 20. században a fekete-fehér fényképezés legnépszerűbb és legszélesebb körben használt - bromid fénykép papírra monochrom eljárással, mozgás sorozatot rögzítettek. A lapok pergetésekor a képeket rövid pillanatra egy fémlap állítja meg, majd utat enged a következő képnek. Megfelelő forgatással egy tárcsa, mérettől függően 30-45 másodperc alatt pereg végig. A történetek a tárcsa felett mintegy 12 cm-re lévő, fényterelővel ellátott, dombornyomásos Kinora feliratú, fémből készült ernyőbe épített nagyító optikán keresztül tekinthetőek meg.
Amit a Kinora-ban láthatunk
Franciaországban és az Egyesült Királyságban ezer körüli számú Kinora-tárcsa készült (ebből Nagy-Britanniában több mint hatszáz). Túlnyomó többségben professzionálisan forgatott filmeket reprodukáltak. Ezek meg lehetett vásárolni, de kölcsönzhették is a nézők.
A The British Mutoscope & Biograph Co.1900-ban már stúdiót is épített Londonban, hogy a Kinora és Mutoscope gépekhez családi felvételeket készítsen. 1903-ig 60 darab 7×4,8 cm nagyságú lapból álló pergethető könyv készült, később a szolgáltatás képtárcsás változatban is elérhetővé vált.
1907 májusában a vállalat elnöke, W. T. Smedley, megalapította a Kinora Limited céget Londonban. A Kinora Ltd. 1908-ban elkészítette az első, amatőrök számára készült Kinora kamerát. A készülékkel egy hüvelyk, azaz 2,54 cm széles filmszalagra készíthettek 640 családi felvételt. Ezután megjelent a 2,5 x 3 hüvelykes, 6.35 x 7.62 cm szélességű tekercsfilm is, melyre már 1000 felvétel készülhetett. A felvételek kidolgozását és a Kinora-tekercsek készítését a vállalat végezte. A családok otthon nézhették meg saját „animált felvételeiket”.
Nagy-Britanniában a Kinora 1912-ig a legnépszerűbb házimozi volt, sőt a siker még 1914-ig is kitartott. Ekkor azonban a Kinora Ltd. londoni gyára leégett. A vállalatnak további tervei voltak, de belátva, hogy a mozi térnyerése miatt a Kinora-tekercsek iránti érdeklődés csökkent, a gyárat nem építették újjá.
Felhasznált irodalom:
http://www.deadmedia.org/notes/13/138.html
https://collection.sciencemuseumgroup.org.uk/objects/co8188543/kinora-viewer-kinora-viewer
https://www.europeana.eu/hu/blog/the-kinora-the-first-home-cinema-technology
https://www.europeana.eu/en/stories/the-kinora-the-first-home-cinema-technology
https://museudelcinema.girona.cat/eng/colleccio_objectes_fitxa.php?id=7860