EN facebook

A 20. század elejének házmozija, 1. rész: A Pathé KOK 28 MM Cine Projector

TÁRGY

2025-04-08 07:00

Sokan szeretnek moziba járni, és sokan vannak, akik otthon is moziélményt szeretnének elérni. Az ő kedvükért jött létre a házimozi, amely sokkal régebbi, mint gondolnánk. Több mint száz évvel ezelőttre tekint vissza. Az MMKM Tanulmánytárában őrzött 20. század elején készült házimozi gépek közül most a 74.70.155.1. leltári számú Pathé KOK 28 MM Cine Projector-t, a korai házimozi gépek legsikeresebb darabját ismerhetjük meg.

 

1895. december 28-án, amikor Louis Jean és Auguste Lumière; „Cinématograph” nevű filmvetítő gépükkel az első mozgófilmet vetítettek; fizető közönségnek, megszületett a mozi. (Nevezzük így akkor is, ha a kifejezés csak Heltai Jenő 1907-ben írott kupléjában jelenik meg). A párizsi Grand Café „Le Salon Indien du Grand Café” termében rendezett műsoron a nézők tíz, negyven-ötven másodperc időtartamú filmet tekinthettek meg. Lumière-ék a következő évben tengerentúli körúton népszerűsítették találmányukat.

 

A sikeren felbuzdulva vállalkozók sokasága kereste a módot, hogyan juttathatnák el az új szórakoztatást az otthonokba is. Az 1890-es évek végétől legalább három évtizeden át, különféle gyártók műhelyeiben rengeteg olcsó filmvetítő készült, amelyek közül sokat 35 mm-es vagy annál keskenyebb, gyúlékony, nitrát alapú film használatára terveztek. Mivel a korai projektorok nagy számban acetilén- vagy petróleumlámpa-világítást alkalmaztak, a filmek otthoni vetítése nem volt veszélytelen. A legnagyobb vállalkozók, például a Pathe Freres (fivérek) és George Eastman is kísérletezett, professzionális, a nagyközönség számára vetített, acetátalapú, nem gyúlékony filmmel, Eastman kis mennyiségben már 1907-ben is gyártott ilyet.

 

Az acetát alapú fólia fizikai tulajdonságai (beleértve a szilárdságot és a karcállóságot) professzionális felhasználásra sokkal gyengébbek voltak, mint a cellulóz-nitrátéi. Az otthoni vetítések biztonságossá tételére azonban csak ezt jelenthette a megoldást.

 

A Pathé Frères 1910 körül a világ legnagyobb szórakoztatóipari cége volt. Fonográfjaik, lemezeik és filmtechnikai berendezéseik révén a világ minden táján rendelkeztek irodákkal és ipari egységekkel, beleértve Ausztráliát, Japánt, Oroszországot és az USA-t is. A híres Pathé embléma a kukorékoló kakas, franciául coq, (ejtsd : „kok”) hirdette, hogy hanglejátszó gépeik olyan erősen és tisztán szólnak, ahogyan a gall kakas kukorékol.

 

 

 

Miután a több mint 500 filmet rendező George Melies összes filmjének jogait, továbbá a Lumière-testvérek mozgófilm-rögzítő és -vetítő szabadalmait birtokolták (Lumière-éket meggyőzték, hogy mozgókép „múló fázis, csak gyors haszonra jó” találmány…), a filmes ipar felé fordultak. Franciaországban és Belgiumban 200 mozit létesítettek, amelyeket filmvetítő berendezésekkel és filmekkel is elláttak. 1908-tól az otthoni filmvetítésben is lehetőséget láttak, felvevő piacként azt a francia nagypolgárságot célozva meg, amelynek körében; ekkoriban a különféle bűvös lámpákkal történő vetítés volt népszerű. Kétéves piackutatás után, 1910-ben, az ekkor a Pathé USA-beli részlegében dolgozó Arthur Rousselt (1881-1914) és/vagy és az egyéb Pathé berendezések tervezésében is részt vevő Pierre-Victor Continsouza-t bízták meg azzal, hogy házi filmvetítésre alkalmas eszközt tervezzenek.

 

Az elkészült gép a „Pathé KOK 28 MM Cine Projector” típusnevet kapta. A 28 mm a vetített filmszalag szélességét jelzi. Mivel a Cine Projector-t hordozható géppé kívánták tenni. a géptest jelentős része a vasöntvénynél sokkal kisebb súlyú, de megfelelő stabilitást biztosító alumínium ötvözetből készült. A gépet rétegelt fából készült alapra szerelték, erre lehetett rögzíteni a gép szállításához szükséges, fogantyús, kissé a varrógép-fedélre emlékeztető fém burkolatot is. (Azért a szállítás így sem könnyű: a 26×53×40 cm nagyságú gép súlya 13,4 kg, amelyhez hozzáadódik a burkolat 2,9 kg-os súlya is!)

 

 

A gépfej – a filmet mozgató és az átvilágítás helyét tartalmazó egység – hordozza a vetítő mechanikáját. A meghajtás kézi erővel történik, a filmorsókon lévő filmszalag filmkapuba majd onnan tovább vezetését közös fogasdob végzi, a film szakaszos filmtovábbítása karmos megoldású, a karmok akadnak a filmszalagon lévő négy lyukba, a perforációba.

 

A filmet a filmkapu mögött lévő lámpa világítja át, a filmkapu előtt lévő – gépünknél jelöletlen – objektívnak az objektív foglalatban történő mozgatásával állítható be a kép élessége. A filmkapu előtt egylapátos forgótárcsa, az ún. „ pilla” forog, amely a képmezők váltása között a fényt takarja ki. Egylapátos megoldása miatt okoz ugyan némi vibrálást, de ez 16 képkocka/másodperces vetítési sebesség mellett nem zavaró. Ez a vetítési sebesség pedig a használati utasítás szerint úgy érhető el, ha a hajtókart percenként 80-as fordulatszámmal forgatjuk.

 

 

A Cine Projector egyedisége az 1911-ben szabadalmaztatott, dinamós projektorvilágítás, amely a 6 V-os, 0,75 A-es izzólámpa-fényforrás energiaellátását biztosította. Dinamóra pedig azért volt szükség, mert a megjelenés idején sok lakásban még nem volt hálózati áram. A dinamó lendkerekét a gép főtengelyéhez transzverzális szíjjal csatlakoztatták. A gép fényforrását tartó lámpaházat az 1922-ben szabadalmaztatott Pathé Baby filmprojektorba is beépítették. A Pathé KOK 28 MM későbbi változatai a fényforrást már egyenáramú és váltakozó áramú hálózatról is működtették.

 

A Pathé a 28 MM KOK vetítőhöz, az exkluzivitást biztosítandó, Pathé Frères szabadalmú, acetátalapú, nem gyúlékony, 28 mm széles filmszalagot gyártott. Ez a 35 mm-es filmhez hasonlóan 4 perforációt tartalmaz, a film egyik szélén egy, a másikon három perforációs sáv elosztásban. A 19×14 mm képméret lehetővé teszi, hogy egy láb (30,4 cm) filmszalagon átlagosan 20,5 képmezőt rögzítsenek. (a 35 mm-es filmen 16-ot). Így egy 120 méter hosszúságú, mintegy 18 cm. átmérőjű filmtekercsre (ez a gép maximális kapacitása ) annyi kép rögzíthető, mint egy 150 méter hosszúságú 35 mm-es filmszalagra. Optimális vetítési ideje 8 perc. Ha a néző állóképet kívánt vetíteni, akkor felár ellenében a géphez akkumulátort vásárolhatott.

 

A reklámanyag szerint a gép 2,5-3 méter vetítési távolságból jól megvilágított, 80 cm szélességű képet vetített, mely egyszerre 15-20 nézőnek nyújtott szórakozást. A gép megvásárlásakor a tulajdonos két tekercs filmet, vetítővásznat, fém hordtáskát és tisztító készletet is kapott.

 

A projektor megjelenése évében a Pathé állványos, 28 mm-es kézi kamerát is forgalomba hozott. A készülék valószínűleg nitrát alapú filmnyersanyagra rögzített, amelyet a Pathé Freres (Nagy-Britanniában a Pathéscope) már tűzbiztos nyersanyagra hívott elő.

 

A Pathé Freres filmkölcsönző és -forgalmazó vállalkozást is folytatott. (A filmgyártásban a Pathé egyetlen komoly vetélytársa az 1895-ben alapított Société Gaumont volt, amely 1910 után felül is kerekedett a versengésben. Léon Gaumont vállalata főleg filmhíradókat gyártott egészen a 20. század közepéig.)

 

A Pathé filmeket 35 mm-es filmekről kicsinyítették 28 mm-esre, ezek a filmek – ellentétben a későbbi, 9,5 mm-es szalagra kopírozottakkal – szerkesztetlenek, vágatlanok voltak. A kínálatban a legtöbb filmgyártó ország filmjei is szerepeltek (sok 1905-1914 között készült 35 mm-es film mára csak ilyen formában maradt fenn ). Az első Pathé-katalógusban még 48 (45-90 méter közötti hosszúságú ) film közül lehet választani, majd ez a szám fokozatosan nőtt, és 1920-ra már a 2000-et is elérte. A megjelenést követő évben, 1913-ban a Cine Projectort Nagy-Britanniába és Amerikába is exportálták.

 

A 28 mm-es KOK rendszer nemcsak otthon, hanem iskolákban, templomokban és klubokban is kereskedelmi sikernek bizonyult. 1918-ra több mint 10 000 gépet adtak el, és több mint 25 000 000 láb (~ 7 620 000) méter pozitív filmet gyártottak. Az első világháború súlyosbodásával a vetítőgépek gyártásával leálltak, de a Pathé-filmrendszer hódítása az Egyesült Államokban és Kanadában ezután is folytatódott.

 

 

Felhasznált irodalom:

 

Pergő képek 1966/3

A M. Kir. Vallás-és Közoktatásügyi Minisztérium Oktatófilm Kirendeltségének hivatalos közleményei, 1943.10.szám

 

http://cinematographes.free.fr/pathe-kok.html

 

https://www.pathefilm.uk/twentyeight/28kok.htm

 

https://collection.sciencemuseumgroup.org.uk/objects/co8206884/pathe-baby-projector-cine-projector

 

https://flatpackfestival.org.uk/event/28mm-pathes-forgotten-film-gauge

 

https://www.grimh.org/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=7174&Itemid=677&lang=es

 

https://www.youtube.com/watch?v=mGfo24B5VZQ

 

https://pathe.com/en/pathe/

fénykép, gyűjtemény, múzeumandragógia, tárgy, technika, téma
2025-03-14 07:00
fénykép, gyűjtemény, tárgy, technika, téma, természettudomány, történelem
2024-07-31 07:00