EN facebook

Zsinagógák új szerepben. A bútorraktártól a művészetek házáig - Indul a Pulszky Társaság Művészettörténeti és Múzeumandragógiai Tagozatainak, valamint az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem közös, háromalkalmas műhelysorozata a holokauszt emlékév alkalmából

FELHÍVÁS

Idén novemberben szervezi meg a holokauszt emlékév alkalmából a Pulszky Társaság két tagozata és az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem közösen azt a programsorozatot, mely a zsinagógaépületek hasznosítását vizsgálja. A háromalkalmas sorozat két online megvalósítású délutáni szekcióból (november 7-én és 14-én), valamint egy személyes jelenléti konferenciából áll. Immár megnyílt a jelentkezési felület a sorozat online alkalmaira.

 

Immár nyolc évtizede annak, hogy a nemzetalkotó magyar(országi) zsidóság egzisztenciális biztonsága mellett hitéletének jellegzetes épületei, a zsinagógák is veszélybe kerültek. Az úgynevezett Vészkorszakot követően létében (létszámában), gazdasági és kulturális potenciáljában hatalmas veszteséget szenvedett közösségek vagyonát képező gazdag épített örökség is megszenvedte a második világháború csapásait. Az Európa-szerte jegyzett, rangos magyar (országi) zsinagóga állomány – csekély kivétellel – elvesztette megszentelt mivoltát, igy a fizikai romlás mellett a szimbolikus/vallási/rituális funkció is a legtöbb településen megszűnt.  Ezzel együtt a rabbi- és kántorházak, iskolák, tanházak, imatermek java részben szintén lakók s élet nélkül maradtak. Az 1940-es évek végi erőszakos tulajdon elkobzás, majd az 1956-os őszi politikai fordulatok tovább csökkentették ezen építmények lehetséges gondozóinak vagy használóinak maradékait, – elsősorban a fővároson kívül.

 

Ám ugyancsak a vidéki Magyarország új szemléletű település-alakítását, kis- és nagyvárosi léptékű tervezések emberléptékű és történelmi gyökereket előtérbe helyező személyiségei, építész irodák, városvezetők és művelődés irányítók összefogása révén az 1970-es évek elejétől egyre több, kulturális-közgyűjteményi funkciót szolgáló felújítás, átalakítás, újragondolás lett jellemző a közösségi birtokba vételre. (Lásd: Basics Beatrix tanulmánya az apostagi példáról; in: Várak, kastélyok, templomok)

 

Az apostagi zsinagóga felújított belső tere

 

A műhelysorozat kezdeményezői: dr. Basics Beatrix és dr. Kriston-Vízi József,

a PT-MME művészettörténeti és múzeumandragógiai tagozatok programfelelősei

 

 

TOVÁBBI INFORMÁCIÓ ÉS REGISZTRÁCIÓ AZ ONLINE ALKALMAKRA!!!

 

FIGYELEM:
A sorozat első két alkalma elkülönül a harmadiktól: A SZEMÉLYES JELENLÉTI KONFERENCIÁRA A KÉSŐBBIEKBEN KÜLÖN REGISZTRÁCIÓ SZÜKSÉGES.
 
A szemelyes jelenléti konferenciáról később itt vagy a Múzeumandragógiai Tagozat Facebook oldalán tájékozódhatnak!
gyűjtemény, kiállítás, látogató, múzeumandragógia, örökségvédelem
2022-12-13 07:00
felhívás, interjú, #muzeumozzaszobadbol, tárgy
2020-05-27 22:00