Ha bárkit megkérünk, nevezzen megnéhány osztrák hírességet, W. A. Mozart, Gustav Klimt, Niki Lauda és Erzsébet császárné, vagyis Sisi neve mellett Hundertwasser egészen biztos köztük lesz. Friedensreich Hundertwasser, aki igazából Friedrich Stowasser néven látta meg a napvilágot, rendkívüli és megzabolázhatatlan művészéletet élt bő hét évtizeden át.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy meghaladta a korát, mert ami a huszadik században még elrugaszkodott ötletnek és túlzásnak tűnt, azt a huszonegyedik században már valós probléma hozadékának látjuk, aminek már a fele sem tréfa. Hundertwasser a Föld iránt érzett aggodalmát és felelősségteljes tevékenységét művészetté alakította, bízva abban, hogy alkotásai és performanszai révén jobban fel tudja kelteni a valós ökológiai problémákra a figyelmet. Folyamatosan arra kereste a választ, hogyan tudna ember és természet harmóniában élni. A víziói, a merész ötletei, a bátor színválasztásai és a visszatérő motívumai folyamatosan a figyelem középpontjába helyezték őt.
Bécs harmadik kerületében a Hundertwasser-ház a művész építészsikerének első és megkerülhetetlen záloga volt. Az 1983 és 1985 között megvalósult épületben - amiben Josef Krawina építész is társtervező szerepet vállalt - ötven lakást alakítottak ki, orvosi rendelőt, egyéni és közösségi teraszokat, télikertet, a földszinten üzleteket és legalább 250 fa és cserje fűszerezi a látványt. Habár a ház nem látogatható, a homlokzat különleges kialakítása és a környék göröngyös járófelületei egyértelműen bizonyítják, hogy itt ember és természet kéz a kézben jár.
A színes ablakok, a homlokzaton csimpaszkodó sűrű növényzet, a motívumgazdag vakolat, a szabálytalan és játékos kialakítás mind azt érezteti, nem mindennapi látványban van része a szemlélőnek és nem mindennapi hétköznapjai vannak azoknak, akik ebben a házban élhetnek. Megsúgom, az egyik közkedvelt online lakásközvetítő cég által az egyik apartman ki is bérelhető, tehát aki valamivel jobban ki tudja nyitni a pénztárcáját, annak óriási élményben lehet része azáltal, hogy néhány napot ebben az ikonikus házban tölt el. Mivel az épületbe külső szemlélődő nem léphet, a túloldalon a turistákat a Hundertwasser Village várja, ahol üzletek, bárok és eredeti grafikákból álló kiállítás is található.
A Hundertwasser Village kiállításán az alkotások megvásárolhatók
Az alkotások meg is vásárolhatók, amik kézjeggyel hitelesített színes litográfiák a már jól ismert motívumokkal: színgazdag ablakokkal, ívekkel, lendületes vonalakkal.
Néhány perces séta után egy másik Hundertwasser-épületbe léphet a közönség, ez a Kunst Haus Wien, a művész által alapított múzeum és kiállítási központ. Nyugodtan kijelenthető, hogy Bécs egyik legjelentősebb látnivalója, ami ráadásul az év minden napján nyitva tart. Az egyik nagy szenzációja az, hogy a fenntartható fejlődést szem előtt tartják a mindennapokban, vagyis az erőforrásokkal gazdaságosan bánnak, ha valami elromlik, az elsődleges szempont a javítás, ha pedig kénytelenek újat vásárolni, akkor fontos kritérium a hosszú élettartam és az újrahasznosítható alapanyag. A múzeumban számtalan festmény, grafika, faliszőnyeg és fametszet mellett sok olyan tárgy is látható, amelyek Hundertwasser világképét hangsúlyozzák.
Állandó kiállítása nagyszerű keresztmetszetet nyújt a mester munkásságáról és egyedülálló látogatói élményként szokták emlegetni, ugyanis a tér egy kertben végződik. Itt áll az az apartman, ahol a művész élt és alkotott. Számos fotográfia őrzi azokat az éveket, amelyet az osztrák fővárosban töltött. Nyughatatlan lelke és életvitele azonban más, számunkra egzotikus tájakra is elvezette, s a halál útközben érte.
Kívánságára Új-Zélandon egy kertben temették el, sírjából egy fa nő ki, bemutatva a folytonosságot, a természet rendjét. A hely nem látogatható, kíváncsi szemek elől elzárva tartják egy magánbirtokon, csak a család és a legszűkebb baráti kör láthatja. Bécs hivatalos emlékművet sem állíttatott a művésznek, hiszen ikonikus épületei a legszebb mementókat jelentik, bemutatva Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser szellemiségét és művészetét.