Szentséges üvegek - Válogatás a Sági-Zimonyi üveggyűjteményből a Laczkó Dezső Múzeumban

KIÁLLÍTÁS

2022-09-14 20:00

A Sági-Zimonyi család és a veszprémi múzeum évek óta keresi az együttműködés lehetőségét, amelyet az üveg nemzetközi évéhez méltóan idén testesül meg egy kiállítás keretében.

A magángyűjtő Sági Magdolna és családja nagyon széles spektrumú, az üveggyártás szinte minden fajtájából, technikájából rendelkezik különleges példányokkal. A kiállítás a szakrális témájú, vagy vallásgyakorlathoz köthető tárgyakból nyújt betekintést. A kiállítás középpontjában a gyakran elhangzó mondat: "a család az szent" tárgyi megvalósulása egy gazdagon terített asztal áll az 1930-as évek végéből. A család életében a jeles napok, az emberélet fordulóihoz kapcsolódó összejövetelek erősítik és jelenítik meg a családi összetartozást. Gyakran ezeket az alkalmakat templomi szertartás előzi meg, amely egyben megszenteli az együttlétet. A vitrinekben és a komód tetején sorakozó tárgyak jelentős számban reprezentálják a búcsújárás, vagy kegyhelyek látogatásának alkalmával hozott, illetve kapott emléktárgyakat, a otthoni magánáhítat és a szent sarok berendezését.

A válogatás szinte teljes mértékben a magángyűjtemény anyaga, amit néhány esetben kiegészítettünk a múzeum gyűjteményében szereplő műtárgyakkal. A kiállítóhelyeink felújítása miatt a múzeum üvegművészeti gyűjteményének vitrinjeiben kap helyet az időszaki kiállítás.

A kiállítás megnyitójára 2022. szeptember 15-én, csütörtökön 16 órakor kerül sor a Laczkó Dezső Múzeum Tanulmányi Raktárának 1. emeletén. (Veszprém, Török Ignác utca 5.)

Köszöntőt mond: Brányi Mária, Veszprém Megyei Jogú Város alpolgármestere

A kiállítást megnyitja: dr. Lackovits Emőke, néprajzkutató

A kiállítás díjtalanul látogatható 2022. szeptember 16-tól október 3-ig hétköznap 08:00-16:00 óra között!

Előzetes bejelentkezés szükséges a + 36-20-548-4581-es telefonszámon.

A szombati napokon bejelentkezés nem szükséges, 10:00-17:00 óra között az alábbi programok várják az érdeklődőket:

09.17. 15:30 - Tárlatvezetés, tartja Sipos Anna művészettörténész

09.24. 15:00 - Gyermekfoglalkozás, üvegfestés

09:24. 15:30 - Tárlatvezetés, tartja Sági Magdolna / Zimonyi Máté

10.01. 15:30 - Pattantyús Gergely üvegtervező iparművész előadása

10.03. 18:00 - Üvegeink újratöltve finisszázs: exkluzív tárlatvezetés, borkóstolóval egybekötve, tartja L. Karsai Henriett néprajzos muzeológus

gyűjtemény, iparművészet, #muzeumozzaszobadbol, műhely, téma, virtuális
2022-02-06 17:00
emlékezet, gyarapodás, iparművészet, kortárs, látogató, programajánló
2022-03-04 18:00
Az év múzeuma, díj, gyűjtemény, múzeumtörténet, Pulszky Társaság