A múzeum sok társintézményhez hasonlóan az online világba költözött, a járvány miatt nem fogadhatnak senkit, így a közösségi oldalukon népszerűsítik munkájukat, illetve a náluk található műtárgyakat. A muzeológusokat is megérintette a közelgő karácsony hangulata, ugyanis advent idején vasárnaponként Szent Borbálát ábrázoló szobrokat, tárgyakat osztanak meg.
– Milyen érdekességek találhatók a zalaegerszegi gyűjteményben?
– A látogatók talán emlékeznek, 2016-ban avattuk fel az épület melletti téren Gáspár Géza bronzszobrát. Ugyancsak
szabadtéren található a fából, kocsányos tölgyből faragott szobor, ami Szabó Tibor munkája. Ezenkívül van egy festett, lakkozott fatalapzaton álló, 65 centiméter magas gipszszobor, az alkotó Vörös János szobrászművész. Büszkék vagyunk a Zsolnay-különlegességünkre: a Tüzér Szent Borbála eozinmázas pirogránit szobor, teljes magassága 71 cm. Ezt Sikorszky Zsolnay Lívia (Piacsek Emilné) szobrászművész 1931-ben készítette. Egyike azoknak a szobroknak, melyeket a pécsi és a hajmáskéri tüzérségi alakulatok megrendelésére készített a pécsi Zsolnay-gyár. A szobron megjelenik az ágyú, a kard, a torony és a pálmaág. Ezenkívül festmények, kisplasztikák láthatók gyűjteményünkben. Advent első vasárnapján ugyancsak egy porcelánt tettünk közzé, amit Magyar Borbálának neveznek. A festett herendi porcelán 32 centiméter magas, Christian Jorhan bajor mester színes faszobrának mintájára tervezte Benke István és Jármai Ervin. Arra buzdítom az olvasókat, hogy nézzék hetente a múzeum közösségi oldalát és fedezzék fel ezeket az ábrázolásokat.
– Milyen munka folyik most, hogy nem fogadhatnak látogatókat?
– A múzeumban ebben az időszakban háttérmunkákat végzünk. Leltározunk, a szabadtéri részen pedig folyamatos a karbantartás. A kollégák két csapatban váltják egymást, egyik héten az egyik, másik héten a másik csapat dolgozik otthonról. Így próbáljuk megoldani, hogy minél kevesebbet találkozzunk.
A MOGIM a karácsonyi téma mellett folytatja idén elkezdett virtuális sorozatát. Havonta új műtárgyat tesznek közzé közösségi oldalukon. Novemberben például a Nummuliteseket, azaz a 2016-os év ősmaradványait láthatták. Ezeket a megkövesedett, kihalt egysejtűeket a köznyelv Szent László pénzének hívja. Decemberben a Zsigmondi Vilmos által készített vörösfenyő béléscsőről tudhatnak meg többet. A neves bányamérnök ezt a 19. században használta a városligeti artézi kút ásásakor. Az érdekességeket felvonultató „A hónap műtárgya” című sorozatot jövőre is folytatják.