A MúzeumCafé szerkesztősége idén Sári Zsolt etnográfus-muzeológust, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgató-helyettesét, az ICOM Magyarország elnökét tüntette ki a MúzeumCafé Díjjal, amellyel a magyar muzeológia nemzetközi elismertetéséért, valamint úttörő és társadalomérzékeny kiállítási programjaiért végzett munkáját ismerték el.
Sári Zsolt pályáját a kezdetektől fogva az új szemléletű muzeológia jellemzi: olyan szakember, aki túllépve a hagyományos intézményi kereteken, interdiszciplináris megközelítéssel és nemzetközi horizonttal közelít a múzeumi munkához. Kiállításai – mint a 2024-es Kockaház (Skanzen) vagy Floris (MKVM) – a néprajzot képző- és iparművészettel, társadalomtörténettel ötvözik, miközben a közösségi párbeszédre és az emberi sorsok megértésére építenek.
A díjazott munkáját különleges nyitottság és kíváncsiság jellemzi: kutatásai Dél-Amerikától Skandináviáig terjednek, a kurátori szerepet pedig a társadalomtudományok eszköztárával gazdagítja. Nemcsak a hazai szakmai közegben alkot maradandót, de aktívan dolgozik azon is, hogy a magyar múzeumi műhelyek nemzetközi kapcsolódásai erősödjenek.
Sári Zsolt a MúzeumCafé életében is fontos szerepet játszott: 2016-ban részt vett a lap Skanzen 50. évfordulójára készült különszámának szerkesztésében, 2018-as írása a „vadmúzeumokról” pedig egy teljes lapszámot inspirált. A lap 100. számának bemutatóján elmondott beszéde a demokratikus múzeum fontosságáról kiemelkedő szakmai reflexió volt.
A MúzeumCafé Díj célja, hogy elismerje azokat a muzeológusokat, akik munkájukkal túlmutatnak a megszokott szakmai kereteken, és hozzájárulnak a múzeumok társadalmi szerepvállalásának újragondolásához. Sári Zsolt ebben példaértékű.
A 2011-ben alapított MúzeumCafé díjjal a magyar múzeumi szakmából minden évben olyan szakember munkáját ismerik el, aki a lap szellemiségével összhangban előremutató, új- és korszerű szemlélettel alkotott a maga szakterületén. A döntésben a szerkesztőség munkáját a szerkesztőbizottság (Csorba Csilla művészettörténész, a Petőfi Irodalmi Múzeum nyugalmazott főigazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, György Péter esztéta, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének egyetemi tanára, Martos Gábor esztéta, művészeti író és Rockenbauer Zoltán művészettörténész) segítette.
Az elismerést kedden, az MNMKK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban adták át.
A korábbi díjazottakról itt olvashatunk, a laudáció és a díjazottal készült interjú itt és itt érhető el.
Fotók: Szilágyi Lenke és Nagy Géza Péter