EN facebook

SAJÁT OLVASAT – Szokatlan és szubjektív válogatás a Szentendrén nyíló tárlaton: 77 munkatárs, 115 mű, 115 gondolat

KIÁLLÍTÁS

2025-03-13 17:00

Ez a tárlat teljesen más, mint a megszokott válogatások, mert ezúttal a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum minden dolgozója – teremőrtől művészettörténészig, könyvelőtől régészig – válogatott a múzeum tízezres kollekciójából. Kedvenceikhez személyes gondolatokat fűztek, amelyek között szerelmi vallomások, megindító családi történetek és vicces fejtegetések is szerepelnek. A Saját olvasat – Kedvenceink a gyűjteményből című formabontó kiállítás 2025. március 15-én nyílik a MűvészetMalomban.

 

A kiállítási anyag összeállítása során csaknem 80 munkatárs nézett szét a múzeum képzőművészeti, történeti és néprajzi raktáraiban fellelhető kincsek között. E közös válogatás eredményeképpen a látogatók a nagy klasszikusok – Czóbel, Bánáti Sverák, Kmetty, Ilosvai Varga, Korniss – művei mellett olyan meglepő darabokat is felfedezhetnek, mint egy szemet gyönyörködtető, hímzett szoknya, díszes kamaráskulcs, rézveretekkel ékes pisztoly, tekintélyes hajómodell, viaszgyöngyökkel varrott menyasszonyi koszorú, patkolt kacsatojások vagy római kori csákányfejek. De most először olyan különlegesség is látható lesz, mint egy Szentendre-lobogó, amelyet Ferenczy Károly munkájának tulajdonítunk. Mind olyan tárgyak, amelyek egyedülálló történeteket és változatos érzelmeket hívtak felszínre.

 

A különleges tárlaton bepillantást nyerhetünk abba, hogyan kapcsolódik az ember a műalkotáshoz, hiszen az nem egy elvont, nehezen érthető dolog. A művészet mindannyiunké. A bemutatott műtárgyak mellett ezért a személyes magyarázatok is olvashatók: például, milyen, ha a képhez a felfedezés élménye fűződik, milyen, ha egy dallam ugrik be róla, milyen, ha megnyugtat, ha felzaklat, ha inspirál, ha emlékeket ébreszt. Az is kiderül, miért jut eszünkbe egy tárgyról a nagymama régi mézeskalácsreceptje, vagy milyen volt, amikor a restaurátor azon tűnődött, hol legyen egy bronzfejnél a műcédula helye.

 

Mézeskalács ütőforma

Faragott fa, 52 x 30 x 4 cm

SZFM_N_55.19.1

 

A rendhagyó gyűjteményes kiállítás tehát különleges élményt kínál. A művészet befogadásának hagyományos, gyakran szakmai hierarchiára épülő megközelítését egy sokkal közvetlenebb és közösségibb nézőpontra cseréli. Itt minden egyes munkatársnak ugyanakkora szerepe volt a válogatásban, hiszen hangjuk ugyanolyan fontos, mint bárki másé, legyenek azok restaurátorok vagy adminisztratív munkatársak, karbantartók vagy kurátorok. Ez a válogatás tehát nem a művészettörténeti tudáson alapul, hanem a személyes kapcsolódásra és az egyéni élményekre helyezi a hangsúlyt.

 

A kollégák választásai és az ezekkel kapcsolatos gondolataik, élményeik és történeteik betekintést adnak abba, hogyan válhatnak a múzeumi tárgyak az életünk szerves részévé. Hogyan formálják látásmódunkat, és fordítva, hogyan jelennek meg a művészetek a saját történeteinkben. Így nemcsak a művek kerülnek közelebb a látogatókhoz, hanem maga a múzeum világa is, hiszen ezúttal nemcsak a bemutatott tárgyakat, hanem azokat a munkatársakat is jobban megismerhetik, akik a kulisszák mögött dolgoznak.

 

Balogh László: Tűzfalak

Falemez / olaj, tempera, 60 x 108 cm

SZFM_K_70.49.

 

Ez az antielitista megközelítés azt helyezi előtérbe, hogy a művészethez való bármely viszonyulás elsősorban nem szakmai tudáshoz kötött, hanem alapvető és személyes élmény. A munkatársak által írt kommentárok között olvashatunk megindító családi történeteket és vicces műelemzéseket, találkozhatunk versekkel, zenével, a művészet tiszta csodálatával és gyakorlatias megközelítésekkel egyaránt. Így a szemlélő előtt egészen új, emberi oldalát mutathatja meg a gyűjteményi együttes.

 

Bánovszky Miklós: Kettős portré (Paizs Goebel Jenő és Barcsay Jenő), 1935

Vászon / olaj, 120 x 100 cm

SZFM_K_64.29.1

 

A Saját olvasat legfontosabb üzenete tehát az, hogy a múzeumi tárgyak nem életidegen, megközelíthetetlen jelenségek, hanem olyan személyes tapasztalatok forrásai, amelyek mindenki számára adottak. Ez a tárlat lehetőséget ad arra, hogy a műalkotásokat és egyéb gyűjteményi darabokat új szemszögből fedezzük fel, és olyan élményekkel gazdagodjunk, amelyek nem csupán a művekről szólnak, hanem a múzeum munkatársairól és általuk mindannyiunkról.

 

 

 

SAJÁT OLVASAT – KEDVENCEINK A GYŰJTEMÉNYBŐL

MűvészetMalom, Szentendre, Bogdányi u. 32.

Megnyitó: 2025. március 15. szombat, 17:00

 

A kiállítás látogatható: 2025. március 16-tól május 18-ig, csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között.

 

 

PROGRAMOK

 

Április 4. péntek, 17:00    

TÁRLATVEZETÉS

Regisztráció: regisztracio@muzeumicentrum.hu

 

Április 13. vasárnap, 10:00

CSALÁDI DÉLELŐTT | L=10

Regisztráció: muzeumpedagogia@muzeumicentrum.hu

 

Április 25. csütörtök, 17:00        

TÁRLATVEZETÉS

Regisztráció: regisztracio@muzeumicentrum.hu

 

 

Borítóképen:

Farkas Ádám: Sarkos Möbius, 2015

Bronz / patinázott és fényesre polírozott bronz, 55 x 85 x 48 cm

SZFM_K_2016.6.

látogató, magazin, programajánló, régészet
2025-03-05 19:00
emlékezet, gyűjtemény, kiállítás, látogató, programajánló, téma
2024-10-24 07:00
emlékezet, gyűjtemény, képzőművészet, kortárs, tárgy, téma
2025-02-05 07:00