A Magyar Múzeumok OnLine oldalán elindul Perspektívák című interjúsorozatunk, amelyben a múzeumi és kulturális élet résztvevőit kérdezzük arról, hogyan élték meg a járványhelyzet okozta változásokat, milyen projektekkel tudtak aktívak maradni, mi jelentett számukra inspirációt, vagy éppen nehézséget és milyen tervekkel, elképzeléssel vágnak neki a jövőnek?
Dr. Bereczki Ibolyát, a Pulszky Társaság elnökét Szakács Emese Bíborka kérdezte arról, hogyan élte meg az elmúlt időszakot, a munkáin és feladatain keresztül hogyan látta a múzeumi világot, milyen pozitívumai vannak a jelenlegi nehéz helyzetnek, illetve milyen lehetőségeket, reményeket tartogat a következő időszak. A beszélgetés kitért a 2020. október 9-i Múzeumi ReStart konferenciára és a szervezés folyamatáról.
„Egy hatezer fős szakmában egy olyan
szakmai szervezet élére kerülhet az ember,
amelynek ezer tagja van,(…) ez egy hatalmas
felelősség, hatalmas kihívás – és a műsor
címére hagy utaljak –, egy perspektíva
és egy lehetőség is, hogy tegyek ezért
a szakmai közösségért ezen a helyen is”
Nehezen élte meg a válsághelyzetet, ugyanakkor úgy gondolja, hogy az elmúlt időszak nem csak rossz következményeket hozott. Olyan kihívásokat, ami kinyithatott kapukat, és az együttműködésre is jobban felhívta a figyelmet, áthelyezte a fókuszt olyan dolgokra, amelyekre nem volt idő korábban. Egy kicsit lassabbra fogta mindenki a tempót, amire szükség is volt már.
„Megismertük, hogy milyenek az üres terek."
„Ugyanakkor nagyon hamar kialakult az,
egy-két napon belül, hogy mi mindent lehet
és kell ilyenkor csinálni."
Hangsúlyozta, hogy fontos megtanulnunk, hogy növeljük a hozzáférés lehetőségét ilyen speciális helyzetben, megértenünk azt, hogy a köznevelést hogyan tudják a múzeumok segíteni. Talán az is jobban láthatóvá vált az elmúlt időszakban, hogy melyek a valós szükségletek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy sok digitalizált tartalom volt korábban is a magyar múzeumokban, ugyanakkor ezeket nem használták eléggé, a virtuális kiállítás műfaja pedig nehezen és lassan fejlődött. A mostani időszak ezeket helyezte előtérbe, megmutatta az ezekben rejlő lehetőségeket.
Elmondta, milyen új terv és lehetőség van az élő történelem múzeumi terekbe történő beemelésére, a műfaj online terjesztésére, alkalmazására.
„Most már tudom, milyen a sportolóknak
a majdnem üres nézőtér előtt..."
A ReStart konferenciával kapcsolatban beszélt a tervezésről, Az Év Múzeuma és Az Év Kiállítása díj újragondolásáról. Elmondta, hogy már a járvány előtt milyen új szempontokkal fogalmazták meg a pályázatot, majd a karantén időszakot követően hogyan ismerték meg a jelentkező intézményeket, kiállításokat, s végül milyen formában tervezték meg az elmaradt Múzeumok Majálisát pótló, az elmúlt időszak kihívásait, eredményeit bemutató online konferenciát, a Múzeumi ReStartot.