Ökológiai példatár: az őszinte hamburgi tizenegyek

MÚZEUMOK A JÖVŐÉRT

2023-05-04 07:00

„Elf to zero – Hamburg Museums Act” mottóval 2022 nyarán tizenegy hamburgi múzeum, galéria és emlékhely fogott össze, hogy szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésével környezetbarátabbá váljanak, valamint a vendégmobilitás területére külön „Eleven to Zero” szabványt dolgoztak ki, amely a jövőben Németország összes múzeuma számára elérhetővé válik.

A tizenegy intézmény épületeinek szén-dioxid-mérlege szerint a közös összesített szénlábnyomuk évente 8422,66 tonna (referenciaév: 2019). Ezért 90,4%-ban az intézmények villamosenergia- és hőfogyasztása tehető felelőssé. Jól érzékelteti globális világunk energiafogyasztását, hogy ez mindössze kilenc olyan szélestörzsű repülőgép éghajlati hatásának fel meg, amelyek Hamburgból New Yorkba és vissza repül.

Az önmagában egyedülálló kezdeményezés ugyanakkor más szempontból is úttörő jellegű. A látogatószámok bűvöletében élő múzeumok ritkán foglalkoznak azzal, hogy a hozzájuk érkező vendégek útjuk során milyen hatást gyakorolnak környezetükre. A 11 hamburgi múzeum ezt is megbecsülte: a vendégmobilitást is beleértve közös CO2-lábnyomuk közel 40 ezer tonnára, azaz négy és félszeresére nő. Ezért a vendégmobilitás területére külön Eleven to Zero szabványt dolgoztak ki, amely a jövőben Németország összes múzeuma számára elérhetővé válik.

A CO2-mérlegek egységesen az ISO 14064 szerint készültek, így nemzetközileg összehasonlíthatók. Az adatok a témáért felelős MK&G sajtófelületéről érhetők el.

A résztvevő múzeumok:

• Altonaer Museum
• Archäologisches Museum Hamburg und Stadtmuseum Harburg
• Bucerius Kunst Forum
• Deichtorhallen Hamburg
• Deutsches Hafenmuseum
• Hamburger Kunsthalle
• KZ-Gedenkstätte Neuengamme
• Museum am Rothenbaum. Kulturen und Künsteder Welt (MARKK)
• Museum der Arbeit
• Museum für Hamburgische Geschichte
• Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg