EN facebook

Női szempontok a múzeumokban – A Pulszky Társaság és a MúzeumCafé konferenciafelhívása

FELHÍVÁS

2025-02-06 07:00

Az utóbbi években egyre nagyobb figyelem irányul arra, hogy a női szempontok és a társadalmi nemek kérdései hogyan befolyásolják a múzeumi gyakorlatokat. A Pulszky Társaság és a MúzeumCafé 2025. június 3-ra és 4-re tervezett kétnapos konferenciája arra tesz kísérletet, hogy bemutassa, hogyan változik a nők szerepe a hazai és nemzetközi múzeumi struktúrában, illetve hogy miként jelennek meg kutatás vagy kiállítás tárgyaként?

 

MúzeumCafé magazin 96. lapszáma, mely 2023-ban ezzel a témával foglalkozott, nemcsak arra mutatott rá, hányféleképp lehet a témát megközelíteni, hanem a női szempontok hiányára akár a kiállításokban, akár a gyűjteményekben, a kutatásokban vagy a muzeológusok helyzetében.

 

A konferencia szervezői 2025. február 28-ig várják azok jelentkezését, akik 10 perces előadással bemutatják kutatásaikat, projektjeiket. 


Amennyiben előadással kíván a konferencián részt venni, kérjük töltse ki ezt az űrlapot.

 

A jelentkezők közül a konferencia szervezői választanak, 2025. március 8-án hirdetik ki a végleges programot.

 

A Pulszky Társaság és a MúzeumCafé a konferenciát a Ludwig Múzeumban és az MNM KK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban tartja 2025. június 3-án és 4-én.

 
 

A konferencia szervezői: dr. Bereczki Ibolya, a Pulszky Társaság elnöke, Gréczi Emőke, a MúzeumCafé főszerkesztője, dr. Berényi Marianna, a Magyar Múzeumok Online főszerkesztője, Bazsó Borka, a Pulszky Fiat tagja

 
 
Melyek lehetnek a női szempontok? Milyen témában várjuk az előadásokat?
 

Szakmai szerepek

 

A múzeumi világban a nők jelentős számban vesznek részt, ennek ellenére a vezetői pozíciókban továbbra is alulreprezentáltak. Léteznek jellemzően női szakterületek, beszélhetünk-e gender-tudatos múzeumirányításról?

 

Nők és nemi szerepek a kiállításokban

 

A múzeumok sokáig férfiközpontú narratívákat közvetítettek, például a történeti kiállításokban a háborúk és politikai események hangsúlyozásával. Az utóbbi években egyre több olyan kezdeményezés születik, amely női történeteket, szerepmodelleket és társadalmi kérdéseket emel be a tárlatokba, például a női tudósok, művészek vagy mozgalmak bemutatásával. Milyen progresszív példákat érdemes bemutatni?

 

Kritikai szemlélet

 

Célja, hogy megkérdőjelezze a hagyományos, patriarchális történetmesélést, és helyet adjon a nők tapasztalatainak, munkásságának és társadalmi hozzájárulásának. Van-e erre valóban mód a hazai múzeumokban?

 

Közösségi részvétel

 

A múzeumok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a közösségekkel való együttműködésre, és sok esetben női közösségek és szervezetek bevonásával készítenek kiállításokat vagy programokat, női alkotók által vezetett workshopok, női aktivizmust bemutató események szervezésével. A bemutatható jógyakorlatokhoz milyen tapasztalatok köthetők?

 

Nők reprezentációja a gyűjteményekben és a kutatásokban

 

Sok művészeti múzeumban még mindig alulreprezentáltak a női alkotók művei, holott egyre több kutatás és kiállítás próbálja felhívni a figyelmet erre a hiányosságra. Emellett a történeti és néprajzi múzeumokban is fontos kérdés, hogy milyen módon ábrázolják a női szerepeket, például a háztartási munkát, a politikai részvételt, a társadalomban betöltött pozíciót. Mi lehet a női szempontú kiállítás kurátori szándéka, hogyan lehet felhívni a figyelmet a társadalmi és biológiai nemeket ért megkülönböztetésére a történelem során?

 

Múzeumok és női látogatók – kerekasztal-beszélgetés

 

A látogatói statisztikák szerint sok múzeumtípusban a nők alkotják a látogatók többségét. Hogyan vehetők figyelembe a szempontjaik és érdeklődési körük? Létezik-e igényeik szerint alakított program?

 
 

Borítókép forrása: festeticskastely.hu