Társadalmi szerepvállalás, környezetvédelem, gazdaságos működtetés: mi mindent jelenthet múzeumi kontextusban a fenntarthatóság? A Ki Culture szeretettel vár mindenkit online workshopjain!
Online találkoznak az workshop résztvevői
A Ki Culture egy fiatal, aktív és ambiciózus nemzetközi nonprofit szervezet, 2019 óta működik amszterdami székhellyel és az egész világra kiterjedő hálózattal. Küldetésük a fenntarthatóság kérdéseinek széleskörű megismertetése és támogatása a kulturális örökségi szektorban. Céljuk, hogy ezen a területen minél több intézmény építse be a fenntarthatósági szemléletmódot szervezeti stratégiájába és mindennapi tevékenységeikbe, az épület- és gyűjteménymenedzsmenttől a kiállítási interpretációkon át a rendezvényi programokig. A szervezetet az amerikai Caitlin Southwick hozta létre, aki egyben a már 2016 óta sikeresen működő Sustainability in Conservation (Fenntarthatóság a restaurációban) megalapítója is.
A Ki Culture többféle projektet is indított, amikhez bárki csatlakozhat:
• Workshopok: a vírusválság idején mindenki számára nyitott online foglalkozásokat tartanak (részletek lejjebb!).
• Sustainability Ambassador (fenntarthatósági nagykövet) program: a hamarosan induló projekten keresztül az érdeklődők kapcsolódba léphetnek a regionális mentorhálózattal, tréningeken vehetnek részt, és hozzájuthatnak új kézikönyveikhez és szakmai kiadványaikhoz. A résztvevők, egyénileg vagy intézményesen, áttekinthetik azt a folyamatot, aminek segítségével lépésről-lépésre haladva hozzáigazíthatják alaptevékenységeiket a fenntarthatósági szempontokhoz.
• Tudástár: a készülő platformon megismerhetők lesznek a kulturális örökségi szektor fenntarthatósággal kapcsolatos hálózatai és jógyakorlataiknak hatalmas gyűjteménye.
• Önkéntes programjukba szeretettel várják a lelkes jelentkezőket - diákokat is!
Jelenleg négy témában tartanak online workshopokat:
Bevezetés a fenntarthatóság és a kulturális örökség kapcsolataiba
Ebben a bevezető foglalkozásban a résztvevők feltérképezik mit is jelent a fenntarthatóság általában és hogyan érvényesül a kulturális örökségi szektorban. Megismerik az Egyesült Nemzetek Szervezete által meghirdetett átfogó fenntarthatósági keretrendszert, a Fenntartható Fejlődési Célokat, és közösen összegyűjtik azokat a módszereket, amelyekkel a kulturális örökség szakemberek megvalósíthatják őket saját intézményeikben.
Energia
Ennek a foglalkozásnak a keretében a résztvevők alapos hátteret kaphatnak a kulturális örökségvédelmi intézmények energiafogyasztási kérdéseiről. Fókuszban az intenzív energiafelhasználású területek és az energiafogyasztás csökkentésének lehetőségei állnak. Nagy hangsúly esik a gyakorlati megoldásokra, amik különböző szervezeti típusokban és eltérő pénzügy keretek mellet is alkalmazhatóak!
Hulladékok és anyagok
A foglalkozásban a szervezeti hulladéktermelés környezeti hatásainak csökkentése a téma. Megismerhetők lesznek azok a gyakorlati módszerek és alternatív megoldások, amik elősegíthetik a „visszautasítom, csökkentem, újra felhasználom és szelektíven gyűjtöm” elv megvalósítását a múzeumi munka legkülönbözőbb területein a műtárgyszállítástól a különféle restaurálási technikákig.
Társadalmi fenntarthatóság
A foglalkozás alaposan körbejárja a társadalmi fenntarthatóság fogalmának különböző megközelítéseit. A kulturális örökség gondozásával foglalkozó intézmények egyedülálló képességekkel rendelkeznek arra, hogy összekapcsolják a múlt, a jelen és a jövő társadalmait, ezért fontos annak megtárgyalása, hogy miképpen aknázhatják ki ezeket a lehetőséget a fenntartható fejlődés érdekében.
A foglalkozások angol nyelvűek, a részvétel alapvetően ingyenes, de a szervezet fennmaradása érdekében ajánlott alkalmanként legalább 20 euróval támogatni a kezdeményezést. További részletek itt!
Caitlin Southwick, a Ki Culture alapítója
Az első tréningsorozat végéhez közeledve Caitlin lelkesen mesélt a már megtartott foglalkozásokról:
„Az eddigi foglalkozások igazán izgalmasak voltak! Sokat beszélgettünk az egyéni és a kollektív fellépések fontosságáról, és arról, hogy hogyan tudunk kis akciókkal nagy hatásokat elérni.
Azt tapasztaltuk, hogy a résztvevőket nemcsak az érdekli, hogy hogyan alakíthatják saját gyakorlataikat fenntarthatóbbá, hanem az is, hogy hogyan tudják kollégáikat és egész intézményüket a fenntarthatósági szemlélet beépítésére inspirálni.
A szemétről és az anyagokról tartott foglalkozások egyik kulcsüzenete a folyamatok megértése és a helyes kérdések végiggondolása: „Honnan származik? Hová megy?” Mindenkinek csak javasolni tudjuk, hogy látogassonel egy helyi hulladékfeldolgozó üzemhez, hogy első kézből tapasztalhassa meg, mi is történik valójában a hulladékkal, hogy szerezzen az adott helyre érvényes tudást arról, hogy milyen anyagokat lehetújrahasznosítani, és hogy mi történik, miután valamit „kidobtak”.
A résztvevők megtanultak kritikusan gondolkodni az anyaghasználatról és új ismeretek kaptak a hulladékok rendszerezéséről, felhasználásáról és ártalmatlanításáról.”
A workshopok menetrendje