EN facebook

Museum Development Goals - ahogy a múzeumok alakítják a jövőt

MŰHELY

2024-12-19 07:00

A Múzeumi Fejlődési Célok (Museum Development Goals, MDGs) egy olyan keretrendszer, amely új fényt vet a múzeumok társadalmi változásokban betöltött szerepére. Segítségével a múzeumok meghatározhatják és bemutathatják társadalmi hatásukat, elősegíti az önreflexiót és a stratégiai fejlődést, és lehetővé teszi az intézkedések és eredmények fókuszált kommunikációját. Ez a keretrendszer segít újra fogalmazni, mit jelent a múzeumok számára a fejlődés, a fenntarthatóság és a közösségi szerepvállalás.

 

Mit jelentenek a Múzeumi Fejlődési Célok?

 

Museum Development Goals (Múzeumi Fejlődési Célok, a továbbiakban MFC) az ICOM Németország és a hamburgi székhelyű NORDMETALL Alapítvány együttműködési projektje. A projekt célja, hogy láthatóvá tegyék a múzeumok sokrétű társadalmi hatását és felhívják a figyelmet arra, hogy hogy a múzeumok nemcsak kiállításokat kínálnak, hanem aktív szerepet játszanak a társadalmi változásokban.

 

Az MFC-k célcsoportja tehát a múzeumok, akiket aktív partnerként szeretnének bevonni a tervezésbe. Az egyes célokat német, osztrák és svájci múzeumokkal közösen dolgozzák ki és arra törekszenek, hogy közös fogalomrendszert alakítsanak ki múzeumok társadalmi hatására, és fenntartható módon erősítsék a tanulás, a reflexió és a társadalmi változás helyszíneként betöltött szerepüket.

 

A 18 MFC az ICOM 2022-ben elfogadott új múzeumi definíción alapul. A definíció szerint:

 

„A múzeum nonprofit, állandó, a társadalmat szolgáló intézmény, amely kutatja, gyűjti, megőrzi, értelmezi és kiállítja a tárgyi és szellemi örökséget. A nyilvánosan hozzáférhető, akadálymentes és befogadó múzeumok elősegítik a sokszínűséget és a fenntarthatóságot. Etikus, szakszerű és részvételen alapuló kommunikációt folytatnak a közösségekkel. A múzeumok sokféle élményt tesznek lehetővé az oktatás, a szórakozás, a reflexió és a tudáscsere terén.”

 

A Museum Development Goals modelljében a következő 18 célt nevezték meg: nonprofit, kutatás, gyűjtés, megőrzés, kiállítás, interpretálás, diverzitás, nyilvánosan hozzáférhető, akadálymentes, befogadó, fenntarthatóság, etikus, professzionális, részvételen alapuló, oktatás, öröm/szórakozás, reflexió, tudáscsere. A felsorolásban szándékosan szerepelnek főnevek és melléknevek.

 

 

Az MDG keretrendszer vizuális megjelenítését a lipcsei székhelyű KOCMOC brand GmbH készítette. A négyzetekben ábrázolt egyes célok nem véletlenül hasonlítanak az ENSZ 2015-ben elfogadott Fenntartható Fejlődési Céljainak ábrázolásához.

 

forrás: https://www.un.org/en/file/57285

 

Hogyan kapcsolódnak az MFC-k az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz?

 

A Múzeumi Fejlődési Célok ugyan nem azonosak az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaival, de kapcsolódnak azokhoz, mivel a múzeumok sajátos hatása hozzájárul a globális társadalmi fejlődéshez. Viszont az FFC-k egy átfogó és általános keretrendszert jelentenek a globális társadalom számára, melye a projekt munkatársai szerint csak részben alkalmasak arra, hogy tükrözzék a múzeumok sajátos hatását. Ezért vették alapul az új múzeumi definíciót, melynek német fordítását az ICOM Németország, az ICOM Svájc és az ICOM Ausztria 2023 júliusában közösen tette közzé.

 

Honnan indult a projekt?

 

A projekt kezdete viszont ennél korábbra nyúlik vissza. 2023 márciusában a NORDMETALL Alapítvány ügyvezetője, Kirsten Wagner 15 szakembert hívott meg, köztük építészeket, játékfejlesztőket, kulturális szféra képviselőit, múzeumok képviselőit, a hatásvizsgálat és a fenntarthatóság szakértőit azzal a céllal, hogy kidolgozzák a múzeumok hatásmérésének rendszerét. Mecklenburg-Elő-Pomerániában található Hasenwinkel kastélyban a szakemberek négy különböző rendszert dolgoztak ki, köztük a Múzeumi Fejlődési Célokat, melyet Sarah Ulrich hatásszakértő mutatott be.

 

Nem sokkal a múzeumi definíció német fordításának közzététele után 2023 szeptemberében az ICOM Németország és a NORDMETALL Alapítvány megkezdte a közös folyamatot a MFC-k kidolgozására. 2024 májusában az ICOM által szervezett, 18. Bodeni-tavi Nemzetközi Szimpózium keretében a Múzeumi Fejlődési Célokat hivatalosan is bemutatták és megvitatták egy workshop keretében.

 

Az együttműködés formája

 

A projekt vezetői továbbra is várják a múzeumok jelentkezését, melyek bekapcsolódnának a munkába és megosztanák tapasztalataikat az egyes célokkal kapcsolatban. A csatlakozó intézmények arra vállalkoznak, hogy kidolgozzák az egyik választott célt szöveges formában, videóban vagy prezentációban. Ehhez szakmai támogatást kapnak egy online tréning keretében. A terv szerint mind a 18 célnak lesz egy gazdája, aki gyakorlati példák segítségével életre kelti azt.

 

A projekt hivatalos honlapján található ábra interaktív csempéi mögött az egyes célokhoz tartozó gondolatébresztő kérdések olvashatók. A kérdések alatt lévő üzenetküldési lehetőség segítségével a felmerült gondolatokat, tapasztalatokat be lehet küldeni. Ez egy nagyon egyszerű módja annak, hogy a múzeumok közösen, saját gyakorlati tapasztalatukra építve kialakítsanak egy a múzeumok társadalmi hatását bemutató korszerű modellt, mely az aktuális múzeumi definíción alapul.

 

A múzeumok közös munkája egy olyan korszerű és dinamikus keretrendszert hozhat létre, amely a kulturális örökség őrzésén túl a jövő alakításának is meghatározó eszköze lehet.

 

 

Borítókép forrása: pixabay.com

múzeumandragógia, #muzeumokajovoert, műhely, Pulszky Társaság, téma, természet
2023-04-06 07:00
ICOM, külföld, #muzeumokajovoert, műhely, örökségvédelem, szervezet, téma
2023-09-30 18:00
 
kép elforgatása balra 90 fokkalelőzőslideshow elindításakövetkezőkép elforgatása jobbra 90 fokkal
loading
clearbox ablak bezárása
slideshow megállításaslideshow elindítása