MÚLTIDÉZŐ - Tudományos ismeretterjesztő előadások a 90 éves Damjanich János Múzeumban

TÉMA

2024-09-04 07:00

Pontosan 90 évvel ezelőtt alapították a Damjanich János Múzeum közvetlen elődjét: a dr. Balogh Béla által vezetett múzeum- és könyvtár létrehozását pártoló egylet; az 1933-ban hivatalosan megalakult Szolnoki Könyvtár- és Múzeumegyesület 1934. november 11-én megnyitotta a látogatók számára is elérhető Szolnok Város Közkönyvtára és Múzeumi Gyűjtőhelyet. E jeles évforduló kapcsán 2024. augusztus 29-én Múltidéző címmel indult útjára az az előadás-sorozat, amely a múlt történeteinek felidézésén túl azt a széleskörű tudományos tevékenységet is szeretné bemutatni az érdeklődő közönségnek, ami a múzeum falain belül, illetve kívül zajlik.

– A múzeumoknak hármas alaprendeltetése van, hogy a kulturális örökség minél nagyobb szeletét kutassa fel, őrizze meg és mutassa be. A MÚLTIDÉZŐ sorozat legutóbbinak fontos eleme lesz. Az előadások mindig tudományos jellegűek lesznek, de közérthető módon – hallhattuk dr. Horváth László múzeumigazgatónyitó gondolatait.

Ahogy azt a múzeumigazgató is elmondta, senkit ne ijesszen meg az előadás-sorozat előtt álló tudományos jelző. F. Kovács Péter, a Damjanich János múzeum régésze, egyben az előadás-sorozat szervezője elmondta, hogy a felkért előadók a laikusok számára is érthető módon tartják meg előadásaikat úgy, hogy átélhetővé és megérthetővé teszik az elhangzottakat.

F. Kovács Péter régész, egyben szervező

– A múzeumnak kiterjedt tudományos kapcsolatrendszere van az ország határain belül és kívül egyaránt. Éppen ezért gondoltunk arra, hogy nem csak belsős munkatársak fognak előadni, hanem olyan szakemberek is, akik szolnoki vonatkozással rendelkeznek, vagy a szolnoki múzeum gyűjteményében lévő valamilyen anyaggal dolgoznak, legyen az régészeti lelet, történeti dokumentum vagy néprajzi, művészettörténeti tárgy – hangúlyozta a szakember.

Az előadás-sorozat nyitányaként az 1948-49-es eseményeket járhatta körbe az érdeklődő közönség Kiss Henrik Ferenc és F. Kovács Péter régészek, illetve Méri Tibor történész segítségével más-más aspektusból.

Kiss Henrik Ferenc régész, F. Kovács Péter régész/szervező, dr. Horváth László múzeumigazgató és Méri Tibor történész

Hamarosan, szeptember 19-én 16 órai kezdettel újabb izgalmas előadásokkal folytatódik a MÚLTIDÉZŐ tudományos ismeretterjesztő sorozat:

Magó Károly előadásában: Szolnok környéki második világháborús repülőgép roncsok kutatása

Bagi Gábor előadásában: Szolnok 'felszabadulásának' pikantériái – 1944. november 4.

A múzeum minden érdeklődőt szeretettel vár rendezvényeire!

A MÚLTIDÉZŐ című előadás-sorozat további alkalmai:

Szeptember 25. szerda 16:00

Csendes Monika: Szolnok építészeti öröksége

Jenei Réka: "Menni kellene házról házra" - különleges tiszaföldvári lakóházak a múlt századból

Október 10. csütörtök 16:00

Gecse Annabella: Néprajzi Módszerek és eredmények a halál témájának kutatásában

A néprajzi eredmények kulturális hatásának néhány példája

Október 30. szerda 16:00

Kertész Róbert: Szolnok 1552. évi oszmán ostroma

Ádám Márk: A törökszentmiklósi vár ásatási leletanyagának vizsgálata

November 21. csütörtök 16:00

Hoppál Krisztina Kinga: Római pénzek a Távol-Keleten

Juhász Lajos: Római pénzek Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében

December 11. szerda 16:00

Füzesi AndrásHalott ősök és lakomák: a Tiszazug újkőkori világa

Mesterházy Gábor: Évezredek változásai a Tiszazugban. Táj és településhálozat a neolitikumtól a középkorig

A borítóképen Kiss Henrik Ferenc és F. Kovács Péter régészek.

gyűjtemény, helytörténet, irodalom, képzőművészet, múzeumandragógia, műhely, néprajz
2023-07-13 19:00
díj, Pulszky Társaság, téma
2024-04-18 17:00