Mesterséges intelligencia és a művészeti (újra) alkotómunka - a Múzeumandragógiai Tagozat online műhelydélutánja

FELHÍVÁS

A Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület Múzeumandragógiai Tagozatának újabb műhelye

Mesterséges intelligencia és a művészeti (újra) alkotómunka

Online workshop Dr. Dergez-Rippl Dóra és Dr. Ruttkay Zsófia vezetésével

2022. június 2., csütörtök, 14.00-16:00

A mesterséges intelligenciák múzeumban való használatára innovációként tekintünk, amelynek elsődleges célja, hogy a közönséget „becsalogassa” a múzeumba. Ezért ezt a jelenséget egyfajta „mézesmadzagként” is értelmezhetjük, ám a használatelvűség mellett az MI kulturális jelensége komoly filozófiai és művészetelméleti hátterrel rendelkezik, amely az emberi egzisztencia és a kortárs kogníciókutatás, valamint a művészet kapcsolatának legáltalánosabb kérdéseit feszegeti.

A mesterséges intelligencia múzeumi alkalmazásának célja a befogadó és alkotó közti interakció alakítása. Az erről való gondolkodás során azonban olyan elméleti nehézségekbe ütközünk (még akkor is, ha nem vagyunk filozófusok!), mint hogy emberként képesek vagyunk-e arra, hogy elgondoljunk valamit, ami nem emberi, vagy hogy az algoritmusok adathalmazából hogyan „nyerhetünk” szellemi értékeket.

PROGRAM:

Köszöntés és ajánlás (Dr. Bereczki Ibolya elnök, Pulszky Társaság - Magyar Múzeumi Egyesület)

Bevezető I. (Dr. Ruttkay Zsófia digitális kurátor, dimu.hu):

-              A Mesterséges Intelligencia mibenlétéről

-              MI a múzeumban

Bevezető II. (Dr. Dergez-Rippl Dóra adjunktus, PTE Kultúraelméleti és Alkalmazott Kommunikációtudományi Tanszék):

-              A mesterséges művész fogalma

-              Metaforikus és antropomorfikus beszédmód

Bemutatásra kerülő példák:

Rembrandt: Éjjeli őrjárat példa (MI-vel sikerült kipótolni a képet). A festést emberek végezték.

Next Rembrandt-projekt

Kérdések, diszkusszió, vita

A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Részvételi szándékát az ezen a linken elérhető regisztációs lap kitöltésével jelezze 2022. június 1. éjfélig!

Facebook esemény

További információ: muzandra18@gmail.com