Ma lenne 100 éves a nemzetközi hírű kémiatörténész, az Országos Műszaki Múzeum főigazgatója, Szabadváry Ferenc
TÉMA
Kőszegen született, családja közvetlen kárvallottja volt a második világháború utáni államosításoknak. Fiatal vegyészmérnökként a szappangyáros karriert egyetemi pályára cserélte – a Budapesti Műszaki Egyetem oktatója lett.
A Műszaki Egyetem mellett másik szellemi műhelye a XI. kerület Kaposvár utcában, a mai Műszaki Tanulmánytár épületében működő Országos Műszaki Múzeum lett, amely az ő vezetésével vált „felnőtté”, lett az országos gyűjtőkörű múzeumok megbecsült tagja annak ellenére, hogy a múzeum valódi állandó kiállítótér nélkül működött. Szabadváry Ferenc 1973. január elsejétől első főigazgatója, majd 20 évig meghatározó vezetője volt a „láthatatlan múzeumnak”, az OMM-nek.
Nevével és tanácsaival a 2000-es évek elejéig segítette az ipartörténeti örökség ügyét. Mi, akik 2003 körül voltunk fiatal muzeológusok, már a súlyos beteg, idős professzort ismertük meg, a Széchenyi-díjas akadémikust, aki az amerikai Dexter-díjjal is büszkélkedhetett, mint kiváló tollú kémiatörténész.
Joviális és formátumos régi értelmiségi volt, hasonló múzeumigazgató-óriás, mint orvostörténész barátja, Antall József. Elég böngészni a digitális adatbázisokat: számtalan cikket találni, amelyek a politikai rendszereken átívelő küzdelmét bizonyítják a magyar technikai múzeumért. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum megalakulását már nem érte meg, 2006-ban hunyt el.
Borítókép forrása: Képes7, 1987., Arcanum Adatbázis
beruházás, közlekedés, múzeumtörténet, MúzeumTrip, technika
2020-06-15 21:00
gyűjtemény, interjú, közlekedés, muzeológia, műhely, technika, téma
2021-09-07 18:00
közlekedés, MúzeumTrip, technika
2020-06-22 20:00