EN facebook

Kétszáz éve várt válasz érkezett! – A nemzetközi kutatásban a debreceni Déri Múzeum régésze is részt vett

MŰHELY

2025-02-11 07:00

Az őskor embereinek DNS-ét vizsgáló nemzetközi kutatásban a debreceni múzeum régésze is részt vett – Hiányzó láncszem az indoeurópai nyelvek eredetének történetéhez. Hol rejlik az indoeurópai nyelvcsalád eredete? Erre a kérdésre keresi a választ az a nemzetközi kutatócsoport, amely az elmúlt években több mint száz, a Kr. e. 6400 és 2000 közötti időszakra keltezhető eurázsiai lelőhelyről 435 őskori ember DNS-ét elemezte.

 

A világ egyik vezető természettudományos szakfolyóiratában, a Nature-ben, 2025. február 5-én megjelent tanulmány eredményei közelebb visznek ezen 200 éves tudományos vita lezárásához. A friss genetikai elemzések alapján bebizonyosodott, hogy a most újonnan felismert Kaukázus-Alsó-Volga-vidéki őskori populáció összefüggésbe hozható az összes indoeurópai nyelvet használó közösséggel.


A Iosif Lazaridis, Nick Patterson és David Reich (Harvard Egyetem, Howard Hughes Orvosi Intézet), Ron Pinhasi (Bécsi Egyetem Evolúciós Antropológiai és Emberi Evolúciós és Régészeti Tudományok Tanszék), David Anthony (Hartwick College Oneonta-i Antropológiai Tanszék) és Leonid Vyazov (csehországi Ostravai Egyetem) vezette nemzetközi kutatócsoport 128 társszerzővel együtt végezte a vizsgálatokat, melybe fontos magyarországi leletek is integrálásra kerültek.


A Kárpát-medencei adatok jelentősége a kutatásban

 

A Magyarországról származó genetikai minták a Jamnaja közösségek legnyugatabbi elterjedési területéről, a Kárpát-medencében a Kr. e. 4./3. évezred fordulójától megjelenő, az elmúlt 60 évben feltárt alföldi halmok temetkezéseiből (Sárrétudvari, Dévaványa, Kunhegyes, Nagyhegyes és Mezőcsát) származnak. Az új eredmények alapján is bizonyosságot nyert ezen egyének kelet-európai genetikai kapcsolatrendszere. A magyarországi lelőhelyekről származó humán DNS mintákat részben az HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet laboratóriumában, részben a bécsi és a harvardi egyetemeken dolgozták fel.

 

balra: feltárt Jamnaja temetkezés; jobbra: a Jamnaja-kultúra elterjedése

 

A kutatásban résztvevő magyarországi kutatók és intézmények:


HUN-REN BTK Archeogenomikai Intézet: Szécsényi-Nagy Anna

 

HUN-REN BTK Régészeti Intézet: Kulcsár Gabriella, Kiss Viktória, Melis Eszter

 

ELTE TTK Embertani Tanszék: Hajdu Tamás

 

Szegedi Tudományegyetem BTK Régészeti Tanszék / Déri Múzeum, Debrecen: Dani János


Szegedi Tudományegyetem Embertani Tanszék: Bereczki Zsolt, Molnár Erika, Pálfi György

Damjanich János Múzeum, Szolnok: Csányi Marietta, Tárnoki Judit

Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest: Évinger Sándor


Borítóképen:

Őskori kurgán Hajdúnánás határában (Fekete-halom)

Az év múzeuma, gyűjtemény, kiállítás, Pulszky Társaság, régészet
2021-06-21 17:00
gyűjtemény, kiállítás, Magyar Géniusz Program, programajánló, téma, történelem
2023-10-23 07:00