Hatalmas az érdeklődés a Munkácsy-kiállítások iránt Magyarországon

2020-03-09 18:00

2019. január 11-től a Szolnoki Galéria, május közepétől a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériája adott otthont a világhírű magyar festőzseni alkotásainak, jelenleg a mosonmagyaróvári Cselley-házban tekinthető meg a legnagyobb magántulajdonban lévő Munkácsy-gyűjtemény.

Munkácsy Mihály minden idők legjobban fizetett élő festője volt. A világszerte ismert festőóriás története igazán mesebeli. Munkácsy gyerekként asztalosinasként kezdte, majd az egész világot meghódította, királyok és hercegek keresték társaságát.

Az országos helyszínek sikere a magas látogatottságban mérhető, a Munkácsy festmények iránti kíváncsiság kimagasló. Számos látogató érdeklődik a gyűjteményről, annak történetéről, és arról, ki áll a tárlatok mögött. Pákh Imre, a Munkácsy képek tulajdonosa 2019-ben adott interjút a szolnoki kiállítást megszervező Damjanich János Múzeum munkatársának New Yorkban.

Mi indította el Önt az érdeklődésben?

Mindig is volt bennem egy gyűjtési vágy gyerekorom óta. Az utóbbi időben francia, olasz, holland és orosz művészetet gyűjtöttem. Az első Munkácsy képem indított el abban, hogy a munkácsiak Munkácsyt gyűjtsenek, ha már van lehetőség rá.

Mikor találkozott először Munkácsy festménnyel? A festő mely műve került elsőként Önhöz?

Munkácsy festménnyel a Nemzeti Galériában találkoztam először gyerekkoromban. Minden, ami munkácsi, közel áll hozzám, hiszen ő is Munkácson született, így mikor Pesten jártam, mindig megnéztem a festményeit.

Az első egy rajz volt, amit örököltem. A vásárolt első festmény a Ballada. Elbűvölt, hogy egyáltalán hozzá tudtam jutni egy jó méretű, jó minőségű Munkácsy festményhez. Akkor döntöttem el, hogy vásárolok még, lassacskán belejöttem.  Majd rájöttem, hogy ennél több is van a piacon, az aukciós házak az 1990-es években sok Munkácsy festményt árvereztek el. Amire volt lehetőségem, mindet megvettem, de azért rajtam kívül volt még egy-két Munkácsyt kedvelő gyűjtő, nem én voltam egyetlen a piacon. Megismerkedtem velük és megbeszéltük, ki mit fog venni.

Hogyan lehet ma Munkácsy festményekhez jutni?

Elsősorban aukciós házakon keresztül. Munkácsynak rengeteg műve itt, Amerikában kötött ki még élete alatt, közvetlenül a műhelyéből vándoroltak a képek. Véleményem szerint műveinek talán több mint a fele Amerikában landolt, ezek lassacskán kezdtek megjelenni az aukciós házaknál.

Mi indította el Önt az érdeklődésben?

Hogyan lehet ma Munkácsy festményekhez jutni?

2007 után másodjára van alkalom Szolnokon kiállítást megnyitni. Hogyan ítéli meg a szolnoki kiállítás sikerét?

Hihetetlen, hogy 2007-ben 42.000-en mentek el megtekinteni a kiállítást egy 75.000 lakosú városban. Igaz, hogy már elértünk hasonló rekordot, de nagyobb városokban. Pécsett volt 45.000 ember, de Pécs kétszer olyan nagy, mint Szolnok. Ez azt bizonyítja, vidéken is van igény a jó és minőségi kiállításra. Tulajdonképp minden városban rekordot döntött a kiállítás-sorozat.

Volt egy-két olyan város, ahol kezdetben a múzeumigazgatók aggódtak, hiszen nem volt tapasztalat. A képeknek még most is van mondanivalójuk, ilyen minőségű kiállításokat ritkán rendeznek vidéken. Ezek hozama hihetetlen, ugyanis hitet adott a múzeumvezetőknek, hogy érdemes jó kiállítást rendezni és lehet kiállítást anyagilag is gazdaságosan szervezni. A galériákat renoválták, beindították, így maradt egy első osztályú kiállítótermük, ahová ezek után lehet más kiállításokat behozni.

Eközben rászoktatták az embereket a magas kultúrára, ugyanis ha egyszer már volt egy sikeres kiállítás, van igény, és az igényt ki kell elégíteni.

Van olyan Munkácsy festmény, amelyet nagyon szeretne megszerezni?

Tervben van még két kép megvásárlása, az egyik itt van Amerikában, a másik Magyarországon.

Mi az az életében, ami leginkább jó érzéssel tölti el azok közül, amiket már eddig elért?

A családom. Nálunk az egész család mindig családcentrikus volt, ez örököltem, génjeinkben vannak.

Hogyan telnek a napjai?

Most elég hektikusak, sokat voltam Európában, ilyenkor összejönnek a dolgok. Hiába gondolja az ember, hogy a mai világban már egy telefonnal vagy komputerrel mindent el lehet intézni, mindent mégsem lehet. Okvetlenül kell a személyes kontakt. Állandóan mozgásban vagyok.

Mi az, ami iránt igazán elhivatottságot érez?

Az utóbbi időkben aggódom szűkebb hazám, Kárpátalja iránt. A hírek, amiket a rokonságtól kapok, eléggé kellemetlenek. Gyakran járok ott, a szüleim több mint 25 évvel ezelőtt egy jótékonysági alapítványt hoztak létre, amely még most is működik, úgyhogy benne vagyunk ott a vérkeringésben. Sajnálattal kell konstatálnom, hogy a 90-es évek elejétől kiéleződtek a problémák és csak rosszabbodott a helyzet. Mikor az ember azt gondolta, ennél rosszabb már nem lehet, ott még mindig lehet. Kilátástalan a helyzet, ezen szeretnék valamilyen formában változtatni, mert az a nép nem érdemli meg azt a rettenetes sorsot.

Örülök, hogy a jelenlegi kormány figyelmet fordít erre.  Soha a magyar kormány ilyen komolyan nem foglalkozott a kárpátaljai magyarok sorsával. Nagyon remélem, hogy a március végi ukrajnai választásokon olyan embert fognak kiválasztani, aki másképp fogja kezelni ezeket a kérdéseket.

Honnan ez a hihetetlen belső erő? Mi motiválja a hétköznapokban?

Van egy belső motor, ami egyelőre még jól mozog. Szerintem ez már inkább habitusi, rápörgök dolgokra, jól érzem magam, ha valamit elintézek, rosszabbul, ha valamit nem. Hosszú listákat készítek magamnak, hogy mi mindennel kell foglalkoznom minden nap. Örülök, amikor ki tudok húzni belőle, hogy el van intézve. A motor az még működik, amíg működik, addig mozgunk.

keretes: A Pákh Imre gyűjteményébe tartozó Munkácsy-festmények legközelebb Hatvanban, a Hatvány Lajos Múzeumban tekinthetőek meg 2020. március 17. – 2020. június 14. között.