A 2023-ban megnyitott, számos díjjal elismert soproni Múzeumnegyed épületeiben a múlt és a jelen összhangja várja az odalátogatókat. A múzeumba érkezők számára Sopron várostörténelmének megismerésén túl az épület további meglepetéseket tartogat. A házasság hete alkalmából pedig a Storno család szerelmi szálait fejthetjük fel Egy életen át… címmel.
Sopron nevével olyan jelképek, fogalmak és események fonódtak össze, mint a Tűztorony, a népszavazás, hűség, szabadság, páneurópai piknik stb. Többségük a 20. század fordulataihoz fűződik, de a város történelme jóval régebbre nyúlik vissza. Sopron múltjáról épületei, tárgyi emlékei, történetei mesélnek. A kacskaringós utcák, zegzugos átjárók, udvarok számos kincset rejtenek. Az épületek külső fala, mint egy ékszerdoboz őrzik belső értékeiket.
A város arculatát tükrözi a Múzeumnegyed. A korábban három épületből álló múzeum együttes bejárása már önmagában izgalmas kikapcsolódás. A Múzeumnegyed labirintusszerű épületszerkezete a város zegzugos kisutcáihoz hasonlóan az érdeklődők számára sok felfedezni valót tartogat. A tárlatok az őskortól napjainkig kalauzolják el az ide látogatókat.
Az új arculattal felruházott Múzeumnegyed 2023 nyarán nyitotta meg kapuit a nagy közönség előtt. Az építészeti bravúr a szakma és a látogatók tetszését több ízben elnyerte. A műemlék ötletes helyreállítását a Műemlék és műemlékhelyszínek Nemzetközi Tanácsa ICOMOS kitüntetéssel díjazta, valamint az intézmény 2023-ban építészeti Nívódíjban is részesült. A külcsín mellett a belső tartalmi egységeket a szakma szintén elismerte, ugyanis 2024-ben a Soproni Múzeum elnyerte az Év Múzeuma díját.
A kiállítóterek, miként a múzeum egésze ötvözi a hagyományost a modernnel. A régi tárlatok megtartása mellett, a Múzeumnegyed további kiállításokkal bővült, melyek állandó jelleggel várják látogatóikat. A Storno – gyűjtemény a Svájcból származó, Sopronban letelepedő kéményseprő mesterből művész-restaurátorrá, műemlékvédővé vált Storno család historizáló művészlakását mutatja be, az Otthon a városban című kiállításban pedig 17-19. századi polgárlakásokat rendeztek be. Mindkét tárlat esetében a látogatók szabadon mozoghatnak a térben és közelíthetik meg a berendezett műtárgyakat, hiszen azok többsége nincsen kordonnal vagy vitrinnel elválasztva, mintha valóban a családok mindennap használt tereibe repítené vissza a múzeumba érkezőket.
Az eredeti miliőben berendezett termekben habkartonra nyomtatott hordozható leírások adnak információt a helyiségben látható tárgyakról és a kiállításhoz kapcsolódó személyekről (például a kiváló rajzkészséggel rendelkező id. Storno Ferencről és feleségéről, Langhtaler Zsuzsannáról). Az érdeklődők rejtvényszerűen, „kincskeresőhöz” hasonlóan azonosíthatják be a műtárgyakat, melyben a kartonon található térkép és felsorolás siet segítségükre. Bizonytalanság esetén a teremőrök kedvesen és segítőkészen válaszolnak a felmerülő kérdésekre. A Storno-gyűjtemény három generáció több ezer darabos hagyatékát őrzi, így a múzeum hangsúlyt fektet arra, hogy a teremőrök tárlatvezetői tudással rendelkezzenek. A nap bármely pontján betévedő látogatók, így megfelelő szakmai segítséget kaphatnak igény, vagy kérdés esetén.
A hagyományos elvek szerint berendezett kiállítások mellett a digitális eszközök is megjelennek. Az Otthon a városban című tárlatban vetített kisfilmek a bútorok használatát mutatják be, valamint kitalált történelmi alakok a város eseményeiről számolnak be. A modern technikai eszközök több kiállítás részét képezik. Az elektronikus táblák egyes termekben játékra invitálják a múzeumba érkezőket, melyek kicsik és nagyok számára egyaránt érdekesek. A fiatalabb korosztálynak szintén több módon kedveskedik a múzeum. Lehetőséget biztosítanak korabeli viseletek felöltésére, a tárlatok játékos megismerésére, mesék meghallgatására és animációk megnézésére.
A mesebeli história című kiállítás Mátyás király alakját mutatja be a népmesékben és a történetírásban. A meséket hangpontokon keresztül lehet meghallgatni. Mátyás királyhoz szintén kapcsolódó tárlat a Sopron és a korona. A város és a szent korona, valamint az uralkodók kapcsolatát ismerteti a kiállítás Hunyadi Mátyástól Habsburg Károlyig látványos elemeken keresztül.
A lakótorony tetején egy mesesarok várja a különböző korosztályokat. A rövid rajzfilm egy soproni históriát, Az agyaros leány történetét meséli el. Ezenfelül animált figurák kísérik végig a régészeti kiállítást, mely a Sopron örök! címet viseli. Bella Lajos tanár, régész alakja és a kis Ede figurája többször felbukkan. A leírásokban Ede őszinte gyermeki kérdéseire ad feleletet a tanár úr. Alakjuk a kiállítás elején található kisfilmben szintén megjelenik. A Sopron örök!régészeti tárlat egy évvel a múzeum megnyitója után nyílt meg, de még nem teljes pompájában. Januárban ismét további két teremmel bővül a kiállítás. A Suttogó kövek és Vándorszobrok elnevezésű kiállítóterekben a Soproni Múzeum római, valamint újkori kőtárát tekinthetik meg a látogatók.
A tárlatokban megjelenő digitalizáció használatán túl a múzeum az online világban is igyekszik állandó közönségét kialakítani és a múzeumot az érdeklődők számára közelebb hozni, vagy más formátumban megvilágítani. A Kaleidoszkóp című podcast sorozaton keresztül például a múzeumi hivatásukról vagy készülő kiállításokról számolnak be az intézmény munkatársai. Blog formájában ismertetik meg a Storno család receptes könyveinek rég múlt időket idéző ételeit, amelyek könyvben is megjelentek. A múzeum tervei között szerepel egy olyan főző workshop elindítása a Storno-konyhában, ahol ezek a receptek elkészítése megtanulható lehet.
A múzeum háttéréletébe enged bepillantást az Iparművészeti látványtár. A kiállítóterekben a múzeumok kincseinek töredéke válik a nyilvánosság számára elérhetővé, a műtárgyak többsége a raktárakban található. A látványtár a raktározás rendszerébe enged bepillantást nyerni.
A múzeum az átalakítások és berendezkedést követően igyekszik az épület adottságait minél jobban belakni és kihasználni. A Soproni Múzeum igazgatója, dr. Tóth Imre nyilatkozataiban céljai közt gyakran fogalmazódik meg a múzeum és az emberek közelítése. Az immerzív kiállítóterek létrehozásán túl különböző programok szervezésével kedveskednek az érdeklődők számára. A Múzeumnegyedben ezt a célt szolgálja például a Galéria, ahol legtöbbször az időszaki kiállítások kapnak helyet, vagy az Aula, amely könyvbemutatók és nagyobb események megrendezése mellett egyfajta közösségi térként funkciónál. Innen, az átriumból nyílnak a különböző kiállítóterek és a Múzeum shop. A kiállítóterek közötti átjárást különböző piktogramok segítik. A szabadon látogatható terekszervízdíj ellenében megtekinthetőek. Egy-egy kiállításba való bejutás QR-kódos beléptető rendszerrel működik, amely a megvásárolt jegyeken található. Fontos tehát megőrizni a belépőjegyeket a látogatás végéig!
A múzeum közelgő programjai közt szerepel a házasság hete, ahol 2025. február 15-én a Storno család szerelmi szálait elevenítik fel egy tematikus séta keretében. A múzeum programkínálata túlnyúlik a Múzeumnegyeden. A Soproni Múzeum igyekszik mindig az adott eseményhez leginkább kapcsolódó telephelyeit középpontba helyezni, így februárban a Lenk-villa válik kiemelt fontosságú helyszínné. A villában megtekinthető kiállítás tematikáját ugyanis az esküvői előkészületekre fűzték fel. Emellett több éve kedvelt program ebben az időszakbana Tűztoronyban való esketés, vagy házassági fogadalom megújítás.
A múzeum munkatársai különösen fontosnak tartják, hogy más intézményekkel, valamint a turizmusban és közoktatásban dolgozó emberekkel is szorosan tartsák a kapcsolatot. Minden évben közös eszmecserére hívják a különböző területeken dolgozó szakembereket. Az eltérő szakágak képviselőinek meghívásával nem csupán a kapcsolatépítés, hanem a múzeummal való együttműködés lehetőségét teremtik meg. Az esemény alkalmat nyújt a múzeum programajánlatának megismertetésére (pl.: pedagógusok számára múzeumpedagógia ajánlatok).
A múzeum a város által szervezett programokhoz is kapcsolódik: aSopronFest eseményéhez minden évben különböző tematikával készülnek. Idén szintén izgalmas témákkal készülnek a fesztiválra. A SopronFest alkalmával a múzeum ismét ötvözi törekvéseit, azaz kínálatát nem csupán a kiállítási tárgyakra korlátozza, hanem törekszik tereit átfogó tartalmakkal megtölteni.
A város történelmi sokszínűsége és ikonikus területei miatt több mozifilmnek vált forgatási helyszínévé. Maga a Múzeumnegyed épületei szintén visszaköszöntek már a mozivászonról. A Soproni Múzeum filmforgatásokon kívül állandó helyszíne privát eseményeknek, színházi fotózásoknak, koncerteknek, valamint rendezvényeknek.
A Múzeumnegyed lógójának ihlete a Fabricius-ház befedett átrium üvegezéséből ered. Jelképezheti viszont a Soproni Múzeum többféle arculatát. Bár a telephelyek a városban szétszórtan helyezkednek el, mégis összefonódnak egymással, melynek egyik szembetűnő jelensége a Múzeumnegyed. Az épületegyüttesben már nem csupán a kiállítások tematikája egészíti ki egymást, hanem a három ház egybenyitásával fizikálisan is egymásba szövődnek a különböző múzeumi egységek. A sokszínűségben mindenki megtalálhatja azt, ami számára kedves.
A szerző a Debreceni Egyetem Néprajztudományi és Muzeológiai Intézet mesterképzés hallgatójaként készítette a cikket.
Hasonló cikkek itt érhetők el!!!
Képek forrása: Soproni Múzeum