„A divat változik, a stílus örök.” Ki ne ismerné Coco Chanel elhíresült mondását, melynek örök igazsága mindenki számára bebizonyosodik legalább egyszer életében. Öltözködni, viselni a ruhát, amit választottunk, összeállítani egy szettet, ötvözni trendeket, mintákat, anyagokat, romantikusat és sportosat, elegánsat és lazát: végsősoron saját magunk felkutatása, egyéni történetünk színekbe, formákba öntése. A divat – szintén Chanel szabad fordításban – mi magunk vagyunk, és e gondolat mentén tovább írva az haute couture egyik legkiemelkedőbb képviselőjének hitvallását: divatunkban ott virágzik múltunk, mint hagyományaink, népi örökségünk, ott pulzál jelenünk, mint színeink, vállalásaink, elrugaszkodásunk, és ott vár kíváncsian jövőnk, mint mindennek desztillációja, transzformálása valami mássá, többé, ilyenebbé, olyanabbá. A divatunk mi vagyunk, a divatunk a mi történetünk, anyáról lányra szálló kelengyénk, népviseleteink jelenbe fordítása, egykorvolt felmenőinkkel összekapaszkodás, kart karba öltés - egy motívum, egy minta, egy fodor, egy hímzés, egy gombsor okán. Találkozás. A divat találkozás.
forrás: Hagyományok Háza
Folk Fashion - Divat a folklór! címmel nagyszabású időszaki kiállítás nyílt a Hagyományok Házában, mely, nomen est omen, a népművészet és a divat kapcsolatát mutatja be. A közel 150 ruhát, kiegészítőt és egyéb tárgyat felvonultató válogatás célja a közös kutatás, vizsgálat, a közös rákérdezés, miszerint hogyan inspirálta a magyar népi kultúra formavilága és motívumkincse a divattervezők munkáját a 20. század elejétől napjainkig. A kérdést együtt tesszük fel, és a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum legújabb kiállítását végig járva, mely egyébként igazi kalandot jelent mindazok számára, akik szeretik a szépet, a különleges anyagokat, akik szeretik a stílus, az elegancia, az eredetiség alkotásba szelídítését, akik szeretik az összetalálkozásokat, a bátor szimbiózisokat, együtt is válaszoljuk meg.
Az installáció levegős, elegáns, ugyanakkor játékos, dinamikus, a kifutó-emelvényeken felállított, pazar szettekben pompázó babák között járva, akárha egy divatbemutató forgatagában lennénk: kelmék, színek, motívumok rajzásában, a szépség, ízlés, tökéletes tervezés tiszteletet parancsoló ihletettségében, a falakon a francia divatplakátokat idéző nagystílű óriásfotók ölelésében. Az installáció éppen olyan, amilyen a válogatás: ízléses, gazdag és tökéletesen aránylik benne a bátorság és az elegancia.
forrás: Hagyományok Háza
A kiállítás középpontjában a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum textilkollekciói állnak, ezekhez szépen illeszkednek azok a ruhák, melyek más múzeumoktól és magánszemélyektől érkeztek a válogatásba. A kárpát-medencei panoráma ily módon felvonultatott, ilyen formán és hangsúlyokkal most először összeállt kollekciójának minden darabja személyes történeteket mesél el, mely történetek valamely sora szükségszerűen a népművészet és a divattörténet állandó, inspiratív és máshoz nem hasonlítható kapcsolatának bizonyítéka. A határvonalak átjárhatók divattervezés és népi kultúra között, sőt, azok átjárása az alkotók számára természetes és kérdés nélkül való: visszanyúlni valamihez, ami korábban minket jellemzett, társadalmi identitásról szólt, életciklus-váltásról, önazonosságról, hitről, szerelemről, gyászról, hazaszeretetről, fejlődésről, hagyományról: saját létezésünk esszenciájának megragadása - kelmékkel, motívumokkal, jellegzetes ruhadarabokkal és kiegészítőkkel. Interaktív és történeti szemléletben ismerkedhetünk meg a folyamattal, miként alakította a népi formavilág a különböző korszakok divatját, hogy mi inspirálta a tervezőket, amikor, ahogyan dr. Czingel Szilvia kurátor megjegyezte, párbeszédre hívták képzeletükkel a divatot és a népművészetet. A kiállításon megtekinthető tárgyak nem csupán esztétikai értékük miatt különlegesek, hanem történeteik révén is, legyen szó ikonikus alkotókról, vagy éppen a ruhák által megelevenedett történelmi pillanatokról, és ily módon a Hagyományok Háza bátor, érzékeny és korunkra reflektáló módon illeszkedik azon intézmények sorába, melyek a storytelling, az elbeszélés mágikus erejét állítják - a közönségüket szórakoztatva edukáló - programjaik fókuszába.
forrás: Hagyományok Háza
A kiállításon sok a különlegesség. Láthatunk legendás alkotásokat, mint Regőczy Krisztina jégtáncos matyómintás övvel díszített kűrruháját, a londoni olimpia kalotaszegi motívumokkal díszített formaruháit, vagy Sebestyén Márta magyaros fellépőruháját, melyet II. Erzsébet angol királynő előtt viselt. De Zoób Katti egyedi ruhakreációi, a Daalarna divatszalon esküvői ruhái és a kalocsai köténnyel viselt meggyszínű Malév egyenruha is reflektorfénybe kerül. Bár a fő attrakció minden bizonnyal az izraeli Holon Design Museum-ból érkező Lea Gottlieb fürdőruha-kollekció, mely most először látható Európában, és melynek darabjait olyan szupermodellek viselték, mint Naomi Campbell és Claudia Schiffer.
forrás: Hagyományok Háza, fotó: Bézsenyi Zsolt
A folklór a magyar kultúra egyre divatosabb része, hangzott el a kiállítás megnyitóján, és ennek különös jelentősége van egy olyan nemzeti identitás esetében, mely nem egyszer sérült, melynek hagyományai sokszor háttérbe szoríttattak, és mely búvópatakként mégis mindig előtört. Ilyen pillanat volt a táncházmozgalom, melynek közösségteremtő ereje akárha szószólója lenne mindannak, mely most egy rendhagyó divatkiállítás keretei között a Hagyományok Házában ruhaköltemények, kiegészítők, modern-tradicionális tervezések redőiben, öltéseiben, motívumaiban köszön ránk. Az októberig nyitva tartó, nemzetközi szinten is példaértékű kiállítás szépen és elegánsan illeszkedik a Hagyományok Háza programjainak sorába: talán mondhatjuk, hogy a népművészetet nem magában, hanem tágabb kontextusban vizsgáló tárlatok egyik ékköve lett ez a sokszólamú kifutó, melynek főszereplője nem csak a népművészet, de vele transzcendens tudásunk, kulturális örökségünk és közös identitásunk.
forrás: Hagyományok Háza, fotó: Bézsenyi Zsolt
A divat mi magunk vagyunk, divatunkban ott virágzik múltunk, ott pulzál jelenünk, és ott vár kíváncsian jövőnk. A divatunk mi vagyunk, a divatunk a mi történetünk, anyáról lányra szálló kelengyénk, népviseleteink jelenbe fordítása, egykorvolt felmenőinkkel összekapaszkodás. A divat találkozás. És most nekünk ad randevút.