A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központban Budapest ostromának 80. évfordulója alkalmából gazdag fényképanyagon keresztül mutatja be a fővárosi épületállományt ért pusztítást, illetve betekintést enged a II. világháborút követően meginduló újjáépítésbe.
A II. világháború Budapest történetének egyik legsötétebb időszaka, amely során a város hadszíntérré vált. Az 1944. december 25-től 1945. február 13-ig tartó ostrom során a várost védő katonák mellett a lakosság is elszenvedte az utcára kiterjedt harcok következményeit. Az emberáldozatok mellett több ezer épület vált lakhatatlanná és a főváros addigi megjelenését karakteresen meghatározó középületek is súlyosan megsérültek. A Pestet és Budát összekötő Duna-hidak felrobbantásával a két városrész közötti átjutást is ellehetetlenítették a visszavonuló német csapatok, aminek következményeként a Budapest jelképének számító Lánchíd is megsemmisült.
Az intézmény Bajza utca 10. szám alatt található, 2023. júniusában megnyílt Műhelytér kiállítótere már több tárlatnak adott otthont, falai ezúttal épületkárokat bemutató nagyméretű fotókkal teltek meg.
A megnyitón Dr. Bódiné Kersner Katalin, a MÉM MDK igazgatóhelyettese köszöntötte a közönséget. Fotó: Nyirkos Zsófia
Az építészeti vonatkozású gyűjtőkörrel rendelkező tematikus múzeum gyűjteményei több, mint másfél évszázados múltra tekintenek vissza. Az épületkutatás elsődleges forrásának tekinthető archívum a Kárpát-medence magyar vonatkozású épített örökségéről őriz különleges darabokat. A kurátorok –Dékány Melánia, Kovács Evelin és Köntzey Mercedes – ebből a több százezres fényképgyűjteményből válogatva jelenítették meg az 1944-1955 közötti időszakot.
Fotó: Nyirkos Zsófia
A kiállítás négy szekción keresztül kíséri végig a látogatót, amely vizuális, audiovizuális anyag segítségével is közelebb hozza a háborús hétköznapokat. Pest olyan ikonikus épületeit, mint az Operaház, a Vígszínház, a Pesti Vigadó, valamint Buda leglátogatottabb látnivalóit, mint például a Királyi Palotát, a Nagyboldogasszony-templomot (köznapi nevén Mátyás-templom), vagy a Halászbástyát szinte felismerhetetlen állapotban tárja a szemlélődő elé. A városrészeket összekötő Duna-hidak egyik napról a másikra semmisültek meg, amelyek újjáépítése az újrakezdés elsődleges feltétele volt.
Fotó: Nyirkos Zsófia
A bemutatásra kerülő archív fényképek között találjuk Seidner Zoltán (1896-1960), a külföldön is elismert épület- és műemlékfényképezés egyik kiemelkedő alakjának alkotásait, valamint a hangulatos életképeket megörökítő fényképeiről ismert Szöllősy Kálmán (1887-1976) munkáit. Záróakkordként az 1945-ben meginduló romeltakarítási munkálatokba, továbbá a háborút követő várostervezési elképzelésekbe nyerhetünk bepillantást. Az épületek lakhatóvá tétele mellett a helyreállítások a legnagyobb pusztítást elszenvedett Várnegyedben kiemelt szerepet játszottak, ahol a robbanások következtében addig ismeretlen középkori emlékanyag is a napvilágra került. A tárlaton építész-hagyatékokból származó tárgyak, személyes dokumentumok is bemutatásra kerülnek.
Fotó: Nyirkos Zsófia
Korabeli Filmhíradó részletek teszik teljessé a téma feldolgozását, de emellett Keller János és Váradi Eszter Sára, a székesfehérvári Vörösmarty Színház társulatának tagjai ostromnaplók felolvasásával is megidézik a szemtanúk által átélt borzalmakat.
A kurátorok a II. világháborúhoz kapcsolódó családi történeteik megosztására bátorítják a látogatókat az erre a célra elhelyezett emlékfal segítségével.
Kurátorok: Dékány Melánia, Kovács Evelin, Köntzey Mercedes
Helyszín:
MÉM MDK | Műhelytér
1071 Budapest, Bajza utca 10.
Megtekinthető:
A Walter Rózsi-villában váltott regisztrációs jeggyel ingyenesen látogatható.
Nyitvatartás:
szerda-vasárnap 10:00-18:00