BORN DIGITAL műhelykonferencia a PIM-ben - 2021. november 5.

MŰHELY

2021-10-29 18:00

A Petőfi Irodalmi Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár A magyar tudomány ünnepe alkalmából 2021. november 5-én borndigital tematikájú műhelykonferenciát rendez. A konferencia egyedülálló módon először foglalkozik Magyarországon a borndigital archiválás átfogó kérdéseivel.

Előadónak elismert szakembereket hívtunk olyan közgyűjteményekből, amelyekben már zajlik borndigital gyakorlat, valamint jogászokat, akik szakértők a terület jogkezelésében.

A borndigital terület neves hazai szakemberei a következő témákban tartanak előadásokat:
• borndigital a gyakorlatban
• e-mailarchiválás
• szerzői jogi és adatvédelmi kérdések a borndigital archívumok/archiválás kapcsán
• borndigital archiválási, dokumentumkezelési gyakorlat a Magyar Nemzeti Levéltárban
• borndigital archiválási, dokumentumkezelési gyakorlat egy képzőművészeti gyűjteményben (Ludwig Múzeum)
• webtartalmak megőrzése és annak gyakorlata az Országos Széchényi Könyvtárban
• audiovizuális közgyűjtemények és a borndigital anyagok és a borndigital anyagok archiválása a Magyar Nemzeti Filmintézetben
• a digitális adatvagyon jogi kezelése
• borndigital és a mesterséges intelligencia
• szerzői jogi kérdések a borndigital archívumok/archiválás kapcsán

Borndigital – azaz digitálisan született. A naponta elküldött e-mailek számát 200 és 300 milliárd közé becsülhetjük a világon. Csak az egyik legismertebb közösségimédia-platformon közel 5 milliárd megosztás jön létre minden nap. Dokumentumok és más fájlok milliárdjait hozzuk létre, szerkesztjük nemcsak munkánk, de magánéleti tevékenységünk során is;a több milliárd dinamikusan változó weboldal szédítő kavalkádjáról nem is beszélve. Van-e mindezzel dolguk a közgyűjteményeknek? A kérdés költői, a válasz azonban összetett. Van, de pontosan mivel és hogyan? A Petőfi Irodalmi Múzeum Digitális Bölcsészeti Központja a közelmúltban dolgozta ki koncepcióját ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban, és műhelykonferenciára várja más közgyűjtemények szereplőit, valamint kiemelten a szakterülettel foglalkozó jogászokat, hogy a kialakulóban lévő gyűjteményi módszertan a lehető legszakszerűbb, legkorszerűbb és jogi szempontból is átgondolt alapokon nyugodjon.

Időpont: 2021. november 5., 10.00–17.00
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, Díszterem
(1054, Budapest Károlyi M. u. 16.)

A konferencia online is követhető az alábbi Youtube-csatornákon:
PIM
OSZK

A konferencia után kerekasztal-beszélgetésre hívjuk a résztvevőket.

RÉSZLETES PROGRAM

digitalizáció, gyűjtemény, múzeumandragógia, múzeumpedagógia, virtuális
2021-09-21 07:00