A foglalkoztató- és színezőkönyv, a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményén keresztül ismerteti meg a gyerekekkel a fő művészettörténeti korszakokat és néhány híres magyar műtárgyat is. A szerző célja, hogy a múzeumi tárgyak és a művészet közelebb kerüljön a gyerekekhez, mindennapjaik részévé váljon. A kicsik színezhetnek minden oldalon, a nagyobbak már konkrét feladatokat oldhatnak meg, de a kreatív felnőttek is biztosan örömet lelnek majd a könyvben.
A könyvet Varga Viola művészettörténész írta, aki a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria külsős múzeumpedagógusaként régi álmát valósította meg ezzel az interaktív, művészetről szóló gyerekkönyv megírásával. A kiadványt Nemes Anita illusztrálta, aki a Mome Tipo-n végzett, mint tervezőgrafikus, tipográfus. Illusztrátorként később, a Budapestről készült grafikáival mutatkozott be. Gyerekként nagy kedvence volt a Magyar Nemzeti Galéria, így a feladat számára is örömet okozott.
A kora középkori mitologikus lényektől kezdve, a késő gótikus szárnyasoltárokon, a reneszánsz, barokk, 19. századi és modern művészeten át ismerhetik meg a gyerekek a magyar képzőművészetet. Természetesen a Galéria népszerű festői sem hiányozhatnak: Csontváry Kosztka Tivadar, Ferenczy Károly, Szinyei Merse Pál, Rippl-Rónai József, Berény Róbert, Tihanyi Lajos, Bortnyik Sándor és a modern festő Gyarmathy Tihamér is szerepel a füzetben.
Az oldalpárokon megjelenik az adott korszak vagy festő egy-egy műtárgyon keresztül, majd ehhez kapcsolódnak a rajzos feladatok. A színezőkönyv a Galéria épületén belül is jól használható, hiszen így a feladatokat közvetlenül az eredeti műtárgyak előtt oldhatják meg, de az otthon kiszínezett és megrajzolt részeket is érdemes élőben megnézni.
Bízunk benne, hogy a család minden tagjának, kicsiknek és nagyoknak is sok örömöt szerez majd a könyv olvasása és a játékos feladatok megoldása.
A Barangoló angol és magyar nyelven jelent meg külön kötetben.
Nemes Anita és Varga Viola:
Barangoló a Magyar Nemzeti Galériában
48 oldalas színes,
puha borítós könyv,
21,5×25 cm