A júliusi Füred Art Week után bennem is ott motoszkált a gondolat: vajon mit tartogat még a balatoni művészeti élet a nyár hátralévő részére és az őszi-téli hónapokra? Az idei vásár egyértelművé tette, hogy Balatonfüred és környéke jóval több, mint szezonális kulturális helyszín. A tópart mellett, az elmúlt években sorra nyíltak azok a galériák és műtermek, amelyek személyes élménnyel, közvetlen találkozással hozzák közel a kortárs művészetet, és hívják vissza a látogatót – nemcsak a főszezonban.
Random Galéria – Örvényes, a kortárs fellegvára
Az örvényesi Random Galéria 2021-es alapítása óta egyre meghatározóbb szereplője a balatoni kulturális életnek, mára a régió egyik legizgalmasabb kortárs művészeti pontjává nőtte ki magát. Plank Antal Industria és ökoszféra című kiállítása a nyár egyik kiemelkedő eseménye volt: képei és installációi érzékenyen szembesítették a látogatót az ipari társadalom és a természet törékeny kapcsolatával, a pusztítás és a harmónia közötti állandó feszültséggel. A tárlatot Zalavári József Space Forgery című kiállítása váltotta fel, amely továbbvitte ezeket a kérdéseket: a tér, az anyag és a fikció ötvözete jelenik meg műveiben, amelyek nemcsak szemlélődésre, hanem gondolkodásra is késztetnek. Zalavári munkái a geometria, a tér és a vizualitás határterületeit vizsgálják, új perspektívát adva az absztrakció hagyományainak. Az absztrakció mellett erősen jelen van a konceptuális szemlélet is – nemcsak a forma, hanem a gondolat válik értékké.
A galéria művészeti koncepciója messze túlmutat a helyi piacon, tudatosan nem korlátozódik egyetlen műfajra vagy irányzatra, aktuális trendre: ahogy a vezető, Kázsmér Máté fogalmaz, náluk nincsenek kvóták, csak a művészet és a szellemi szabadság. Ez a nyitottság nemcsak a balatoni közönséget vonzza, hanem egyre inkább a nemzetközi színtérre is kinyitja a kapukat. A galéria képviselt művészei több alkalommal is szerepeltek külföldi kiállításokon, így az örvényesi bázis lassan egy nemzetközi kapcsolódásokkal átszőtt hálózat központjává válik.
"Plank Antal Industria és ökoszféra című kiállítása a nyár egyik kiemelkedő eseménye volt: képei és installációi érzékenyen szembesítették a látogatót az ipari társadalom és a természet törékeny kapcsolatával, a pusztítás és a harmónia közötti állandó feszültséggel."
forrás: saját fotó
Nem véletlen, hogy a Random Galéria Budapesten is megveti a lábát: R Contemporary néven új kiállítótér megnyitását tervezik, amely friss, modernista szemlélettel szeretné megszólítani a fővárosi közönséget. A csapat idén februárban az Art and Antique vásáron mutatkozott be, ősszel pedig újabb kiállításokat terveznek, amelyek tovább erősítik a galéria jelenlétét a hazai szcénában.
Zsdrál Art Galéria – kortárs találkozások Füreden
A Zsdrál Art Galéria nyári szezonja sokszínű és nemzetközi volt. Kiemelkedett közülük Husz Ágnes keramikusművész kiállítása, amely Japánban született szobraival hozta közel a távol-keleti művészeti szemléletet. A tárlatot kulisszák mögötti anyagok, fotók és személyes történetek is gazdagították, bepillantást engedve az alkotói folyamatba. A Füred Art Weeken a galéria standján Fajó János több munkája is szerepelt, vászon és tempera egyaránt, tovább erősítve a galéria kapcsolódását a magyar konstruktív és geometrikus hagyományokhoz.
Husz Ágnes keramikusművész alkotás közben
forrás: saját fotó
A bemutatott művészek között nemcsak ismert, érett alkotók, hanem pályakezdők is helyet kapnak, ennek köszönhető a galéria különleges sokszínűsége. Az augusztus elején megnyílt Bocz Gyula Eredet és ellentmondás című kiállítása újabb hangsúlyt adott a szobrászatnak. A Zsdrál Art folyamatosan friss programokkal készül, és közösségi felületein rendszeresen beszámol nemzetközi együttműködésekről is. Az általuk bemutatott alkotók több országban is kiállítanak, így a füredi galéria egyszerre működik lokális találkozóhelyként és nemzetközi kapcsolódási pontként. A Zsdrál Art a kereskedelmi galériák balatoni bástyájaként bizonyítja, hogy Füred szívében is komoly tere van a kortárs képzőművészetnek.
A galéria tere fehér falaival a white cube stílust idézi, mégsem rideg vagy elidegenítő. A tágas, modern hangulat összhangban van a bemutatott műtárgyakkal, és talán ennél is fontosabb, hogy a galéria munkatársai közvetlen, barátságos nyitottsággal fogadják a látogatókat. Akik először talán bátortalanul lépnek be, hamar megtapasztalhatják azt az őszinte figyelmet és segítőkészséget, amely lebontja a falakat művészet és közönség között. Ez a személyesség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a kortárs művészet, amelyet sokszor előítéletek kísérnek, valóban közel kerülhessen a látogatókhoz.
A Zsdrál Art Galéria a white cube stílust idézi, mégsem rideg vagy elidegenítő
forrás: saját fotó
MoMű – a modern gyűjtemény hazaérkezett
Balatonfüred egyik legújabb kortárs művészeti tere, a MoMű – MOdern MŰtár 2023 tavaszán nyílt meg, két felújított reformkori villában, a Blaha-villával szemben. Az intézmény Szöllősi-Nagy András hidrológus professzor és Nemes Judit festőművész évtizedek alatt felépített több ezer darabos gyűjteményének ad otthont, amely így Párizsból térhetett haza.
A hetvenes évek óta épült kollekció középpontjában a geometrikus és konstruktív irányzatok állnak, kiegészítve fotográfiai anyaggal. E gyűtemény először az Európai Iskola mestereinek műveivel, majd a Franciaországban élő magyar művészek és fotográfusok alkotásaival bővült. A kilencvenes évektől pedig nemzetközi irányban nyitott – francia, svájci, holland, német, skandináv és latin-amerikai geometrikus és konkrét művekkel gazdagodva. A nyitókiállítást Rényi András és Somosi Rita kurálták Európa összeköt címmel.
A MoMű nemcsak múzeum, hanem kulturális központ is: könyvtár, adattár és közösségi terek teszik teljessé. Ugyanakkor a programok és a válogatás elsősorban a már jól ismert, régóta keresett absztrakt művekre épülnek. Ez kétségkívül biztosítja a nemzetközi rangot, de kevés teret enged a kísérletezésnek és az új hangoknak. A MoMű így inkább a meglévő kánont erősíti, mintsem friss impulzusokat hozna. Mindez azonban nem csökkenti a jelentőségét: Balatonfüred ezzel a gyűjteménnyel olyan művészeti térrel gazdagodott, amely a Vass Gyűjteménnyel együtt Magyarországon is ritkaságszámba megy, és hosszú távon biztos pont lehet a kortárs művészet térképén.
Medgyessy-Kovács Gyula műterem-galériája – ahol a festészet és a zene találkozik
Az egyik legváratlanabb élményem azonban nem a kiállítóterek falai között történt. Az Art Week alkalmával egy esti séta során Medgyessy-Kovács Gyula, akivel korábban a vásáron beszélgethettünk, szívélyesen beinvitált saját műterem-galériájába. Aki betér, itt megtapasztalhatja, hogy az alkotói tér, a zene és a képzőművészet milyen mértékben összefonódhat. Művei az absztrakció és figurativitás feszültségeiben, a harmónia és diszharmónia játékában születnek meg.
A festő, zeneszerző és jazz-zongorista alkotásai egyszerre expresszívek és meditatívak, az improvizáció és kompozíció feszültsége teremti meg a képek sajátos világát és jól mutatják, hogyan kapcsolódhat össze a képzőművészet és a zene. A látogatás nemcsak a művekről szólt, hanem arról is, mennyire inspiráló, amikor egy alkotó közvetlenül mesél a saját munkáiról. Medgyessy műterme előre egyeztetett időpontban bárki számára nyitott – így igazi személyes élményt kínál a kortárs művészet iránt érdeklődőknek.
Pillanatkép Medgyessy-Kovács Gyula műterméből
forrás: saját fotó
Nyárból őszbe – mit érdemes még felfedezni?
A balatoni nyár valójában nem zárul le, hanem átalakul – és Balatonfüred az év minden szakában pezsgő, kortárs kulturális központként van jelen. Balatonfüreden a Vaszary Galéria és a Kisfaludy Galéria egész évben kínál időszaki tárlatokat, hol hazai, hol nemzetközi alkotók munkáit bemutatva. A MoMű különleges, nemzetközi gyűjteménye szintén élő kulturális találkozóhely, ahol a konstruktív és geometrikus művészet kerül középpontba, időről időre új kurátori koncepciókkal. És ha valaki kicsit távolabb merészkedik, Veszprémben a Művészetek Háza és a Csikász Galéria is várja a látogatókat – programjaik az őszi-téli hónapokban is izgalmasak.
A Random Galéria kinőtte a régió kereteit, és Budapesten, R Contemporary néven tervez újabb kiállítóteret nyitni – új portfólióval és izgalmas őszi bemutatkozásokkal. A Zsdrál Art Galéria továbbra is aktív: közösségi felületein nemcsak hazai alkotók, hanem nemzetközi projektek és együttműködések is rendszeresen megjelennek, így azok is követhetik, akik személyesen ritkábban jutnak el Balatonfüredre. A MoMű szeptembertől friss tárlatokkal és oktatási programokkal készül, amelyek új nézőpontból világítják meg a gyűjteményt, és kapcsolódási lehetőséget kínálnak a közönségnek. És végül, de nem utolsósorban: Medgyessy-Kovács Gyula műterme továbbra is látogatható előzetes bejelentkezés mellett, így aki szeretné, személyesen is átélheti azt a különleges pillanatot, amikor egy művész saját alkotásairól mesél.
Medgyessy-Kovács Gyula műterme
forrás: saját fotó
A Füred Art Weekkel karöltve a balatoni nyár és az őszi időszak együtt rajzol ki egy olyan művészeti térképet, amely egész évben felfedezésre vár. És hogy miért érdemes ősszel és télen is visszatérni? Mert itt a kortárs művészet nem elérhetetlen, hanem közvetlen és élő. A személyes találkozás élménye adja azt a pluszt, ami valódi emlékké formálja a művészetet – és éppen ez teszi Balatonfüredet a tóparti kultúra egyik legizgalmasabb központjává, hosszú távon is.