AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA 2024 díjat november 19-én adják át a Hagyományok Házában. A Pulszky Társaság 2010-ben alapította a címet, mellyel évről-évre muzeális intézmények kiállítások megvalósításában megnyilvánuló tudományos felkészültségét, kreativitását, a közönséggel való kapcsolatteremtő képességét jutalmazza, egy múzeum állandó vagy időszaki, esetleg virtuális kiállítását kiválasztva. Idén két kategóriában folyik a megmérettetés: 10 millió forint alatti illetve feletti bekerülési költségű állandó vagy időszaki kiállítások pályáztak az elismerésre. A zsűri az előbbi kategóriából 6, az utóbbiból 13 pályázót választott a jelöltek közé. Amíg az eredmény a díjátadó konferencián kiderül, bemutatjuk mind a 19 finalista múzeumot. Először ábécé sorrendben a kisebb, majd a nagyobb költségvetésű kiállítást rendező intézmények kerülnek sorra.
A jelöltek sorát a Tari László Múzeum Csongrád, a Fekete vár virága című állandó kiállítása zárja.
Csongrád - királyi vár.
Csernij/Csornijgrád, szláv néveredet, Fekete vár - Csongrád.
Olyan érzés keríti hatalmába a látogatót, mint amikor Kolozsvár híres temetőjének nevét hallja.
Hasengarten – Nyúlkert, szász megnevezés. Házsongárd.
Lélekhez szóló zsongású, magyar hangzások. Tavasz a házsongárdi temetőben ... - Áprily Lajos.
Így ismerjük, így szeretjük őket.
Történelmünkbe szőttük, a történelem ötvözte … kinek, hogy tetszik. Társaink vannak, nem vagyunk egyedül itt a Kárpát-medencében. Így gondolkozom erről. Sorstársaink, sorsuk a mi sorsunk.
Csongrádon, a Tari László Múzeumban vagyunk, az Iskola utcában. A kiállítás egy szecessziós jellegű épületben született.
Kívül platános-ősfás parkoló, bent egy önmagáért helytálló kiállítás, amelynek struktúrái, profi világítása tudomást sem vesznek a mennyezetek gazdag gipsz díszítettségéről. A történeti kiállítás autonóm az építészeti környezetben.Itt és most a város szív-virágainak példáján a legendák, az egyéni és közösségi teljesítmények a főszereplők.
A történet indításánál a fejhallgatós hanganyagok legendákról, szellemekről, vízi ördögökről, vitézekről mesélnek. Megindító a tündérszép gazdag leány és a halászlegény titkos szerelmi története. A népesség életmegőrző közege itt a mocsár, a szigetek és a lápos, a veszély esetén biztonságot adó rejtek, titkos történetekkel, hanghatások szövevényével.
Végigkíséri a kiállítást ez a titokzatosság.
Helytörténeti kiadványt lapozgatok. Régészeti pillanatképek között a Fekete vár titka rejlik.
A Tisza és Kőrös találkozásánál közösségek szerveződtek, újjá szerveződtek, vagy éltek túl reménytelen helyzeteket. I.e. 10.000-től, Anatólia felőli beáramlással népesedik a terület. Kerámia hálósúlyok, edények, tárgyak, ember és állat szobrocskák. Talán gyermekjátékok.
Közel-Keletről búza, árpa szemek. A középső neolitikumból újabb megtelepedések, újabb kultúrák. Házaik facölöpvárak, tapasztással. Mi paticsként ismerjük.
Rézkor. Rézeszközök, első aranyékszerek, kocsimodellek agyagból.
Bronzkor. Az i.e. 3. évezredből rézötvözeteka délkeletről érkezett népcsoportoknál.
I.e. 15.század füzesabonyi, 11-9. század Gáva kultúra.
A középső bronzkor végére a kerámia leletek mellett már az átlag háztartásokban is bronz eszközök, használati tárgyak, fegyverek.
Kelet majd nyugat felől új áramlások. Kelták, szkíták. Utóbbiaknál lóval, kocsival történő temetkezés.
Mezőcsáti kultúra.
I.u.20-tól iráni eredetű szarmaták, ugyanekkor a Dunántúl már római provincia.
I.u.4. századtól hunok, gepidák, longobárdok, dákok.
Belső-Ázsiából/Mongóliából avarok. Utódaik megérték a mi honfoglalásunkat.
Attila mondák: Két korsót hozzanak a Duna vizéből, két nyalábot Alpár füvéből.
Édesebb-e a Duna vizénél, jobb-e Szicilia füveinél? Mint egy csepp a tenger vizéből.
Csongrád története, magyarságunk történelmének önálló fejezete.
Első honfoglalóink itt Ond és fia Ete. Innentől majd Szent István Csongrádja.
A kiállításon fantasztikus makettek, térképek, határnevekkel, csongrádi részekkel. Belsőváros, Külsőváros, Piroskaváros, Sárkányfarok ...
A település a késő középkorban elnéptelenedett, a török időkben lakossága jórészt elmenekült.
Evlia Cselebi így írja: Csongrád népe oly szegény, egy fillért sem kaptam ezidőben.
A török leverése után a városkörnyéki terület császári generális jutalma lett.
A csongrádiak Rákóczi támogatói, katonái voltak. A város 1722-től Károlyi birtok.
1848 szabadságharcához Kossuth hívására 3000 csongrádi lakos csatlakozik.
Haynau tábornoka, Thun 1849. június 30-án felgyújtotta Csongrádot. A népnyelv szerint ez volt a város kivilágítása.
Elszegényedés következik, Csongrád lemond városi jogállásáról. Mária Terézia úrbéri pátensének tagadásáért vasra verik a város bíróját.
Csongrád zsidósága 1869-től a neológ ághoz csatlakozik.
Az I. világháborúban a város templomainak 9 harangját rekvirálják. A nagy háborúnak 900 csongrádi katona esett áldozatul. Tekulics Sándor főhadnagy fotói Galíciából.
II. világháború a szovjet csapatok erőszaktételeivel. 1944. A város zsidó lakosságának deportálása, 233 kivégzéssel. 1945. Csongrád 1000 éves.
A város, élén a Batsányi gimnázium diákjaival a forradalmat élteti. Légi sortűz támad a tüntetőkre. A repülőgépről leadott sortűz célt tévesztett, ám a MIG-15-ös harci gép pilótája, Istenes Elemér gépvezetési hibája miatt rajtavesztett. A roncs egy darabja látható a kiállításon.
Az 1960-70-es évek: járási székhely, iparosodás, gyarapodás.
A korszakokról történelmi képnézegető tájékoztat.
A kiállítás befejező részének fejezetei:
A pazar kiállítás a csongrádiak manifesztuma.
Immár nem titok. A Fekete vár virágának történetét felfejtette a rendkívül gazdag forrásanyagot kiemelkedő színvonalon feldolgozó kiállítás, amelynek megtekintése minden korosztálynak - és nem csupán helybéliek apraja-nagyjának - tartogat meglepetést, nyújt maradandó élményt.