EN facebook

A zalaegerszegi múzeumi élet pillanatfelvételei

MŰHELY

2025-01-24 07:00

Immár hagyománnyá vált, hogy a Magyar Kultúra Napja alkalmából a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága három intézményének - Göcseji Múzeum, Mindszentyneum, Göcseji Skanzen - munkatársai szimpóziumon számolnak be az előző esztendő aktuális kutatásairól, izgalmas témáiról. Idén január 29-én este hét rövid beszámolót hallhat a közönség a Pillanatképek című rendezvényen.

 

Havasi Bálint főigazgató köszöntője után történelmi, művészettörténeti, régészeti és néprajzi munkával kapcsolatos előadások hangzanak el a szimpóziumon.

 

Az idén 115 éve Keszthelyen született Károly Gyula (1910-1989) az elmúlt évszázadban a dunántúli templomi művészet egyik legtermékenyebb, ennek ellenére még ma is csak szűk körben ismert festőművésze volt. Erről a témáról dr. Kostyál László művészettörténész, az intézmény tudományos igazgatója mesél. A szocializmus évtizedei alatt – elkötelezett vallásossága miatt – tehetséges, főiskolát végzett, felkészült alkotóként sem önálló kiállítást nem rendezhetett, sem állami vagy helyi megbízást nem kapott, róla szóló tanulmány, ismertetés vagy kiadvány sem jelent meg életében. A hivatalos művészetpolitika mint a tiltott kategória rácsai közé zárt művészről nem vett tudomást. Itt az ideje, hogy megismerjük ránk hagyott művészeti értékeit!

 

Erős Krisztina történész-muzeológusa kitelepítések időszakát járja körül, és külön foglalkozik Vass Lajos zalaegerszegi órásmester történetével. Az 1950-es évek elején az újonnan kiépülő rendszer rengeteg új embert vonzott és telepített le a zalai városban. A probléma csak volt, hogy a település lakáspiaca erre nem volt felkészülve. A megoldást az összeköltöztetések és a kitelepítések jelentették. Vass Lajos órásmester és családjának személyes történetén keresztül egy sajátos formát, a szőlőhegyekre való kitelepítést ismerhetjük meg.

 

Vass Lajos órásmester családja körében a városszéli szőlőbirtokon

 

Részben ezzel az időszakkal foglalkozik Kiss Nóra néprajzkutató is, Egerszegi szőlőhegyi életképek 1870-1950 címmel hallható majd az előadása. Szentmihályi Imre, a Göcseji Múzeum első igazgatója 1950 szeptemberében nagyszabású néprajzi kutatómunkába kezdett Zalaegerszeg környékén. Első gyűjtésének témája a népi gyümölcs- és szőlőtermesztés volt. Hálás témának és információgazdag gyűjtésnek ígérkezett ez annak idején, ugyanis Zalában szinte minden családnak volt szőlője, és a szőlőhegyi parcellák egész évi gondozása, valamint a bor fogyasztása hozzátartozott a mindennapokhoz. 

 

A zalai Alsópáhok határában néhány éve feltárásokat végeztek az archeológus kollégák, melyek egyik legjelentősebb eredménye a római, kora császárkori temetkezések voltak. Németh Roland régész-muzeológus egy különleges leletegyüttesről mesél, amely még mindig új titkokat rejt. A leletanyag már eddig is több platformon látható volt. De kié lehetett a terra sigillata együttes? Milyen nevet rejt az egyik díszkerámia? Ki készíthette az edényeket? Miért jelentős a leletegyüttes Pannonia régészetének kutatásában? Előadásában bemutatja, hogyan került ez a hihetetlen leletanyag az itáliai Pó-vidékről a zalaegerszegi vitrinbe.

A római kori terra sigillata leletegyüttes még mindig titkokat rejt

 

Eke István régész-muzeológus egy izgalmas témát jár körül, azt az időszakot, amikor a régészeti lelőhelyeket az ásatás előtt még csak felderítik, s teszik ezt egyre gyakrabban a magasból. A technikai vívmányoknak köszönhetően drónnal és repülőgéppel, esetleg műholdfelvételek segítségével vizsgálják a tájat.

 

Két intézményi beszámoló is színesíti az előadások sorát. Varju András, a Göcseji Skanzen tagintézmény-vezető prezentációja a különleges értékű helyszínről szól, arról a helyről, ahol alkalom adódik kiszakadni kicsit a hétköznapok nehézségeiből. Lehetőség van a kikapcsolódásra, szórakozásra, tanulásra és feltöltődésre. A Göcseji Skanzen mindezt együtt kínálja. Csengei Ágota, a Mindszentyneum tagintézmény-vezetője a zarándokturizmus témáját járja körül.

 

Várunk minden érdeklődőt Zalaegerszegen 2025. január 29-én szerdán 16.30 órától. A nagy érdeklődésre való tekintettel a szimpóziumot a Mindszentyneum - Mindszenty József Látogatóközpont nagyelőadójában tartjuk. A rendezvényen felvétel is készül, így aki nem tud jelen lenni, lehetősége van a program után az intézmény youtube csatornáján az előadások megtekintésére.

 

 

Borítóképen:

Károly Gyula munkásságának meghatározó eleme volt a templomok fal- és oltárképeinek festése
állományvédelem, gyűjtemény, képzőművészet, muzeológia, műhely, néprajz, régészet, téma
2024-01-28 07:00
emlékezet, gyűjtemény, helytörténet, konferencia, néprajz, természet
2024-12-17 07:00
emlékezet, gyűjtemény, múzeumtörténet, néprajz, téma
2024-03-23 07:00