A Pulszky Társaság által alapított szakmai elismerés muzeológusoknak, restaurátoroknak vagy közművelődési szakembereknek adható kiemelkedő szakmai életútjuk méltatásaként, mellyel jelentős mértékben hozzájárultak a magyar múzeumügy fejlődéséhez, a múzeumokban őrzött tudás széleskörű társadalmi népszerűsítéséhez. 2004-es alapítása óta eddig 28-an kapták meg a díjat, Varga Éva szobrászművész bronzplakettjét.
A Pulszky Ferenc-díjat kapja 2025-ben
dr. Horváth László Csaba
történész muzeológus, a Damjanich János Múzeum igazgatója.
Dr. Horváth László közel négy évtizede dolgozik a múzeumi szakmában. Pályafutását a Mátra Múzeumban kezdte történész muzeológusként (1988–1992), majd a Hatvany Lajos Múzeum igazgatójaként tevékenykedett (1993–2001). 2002 és 2012 között megyei múzeumigazgató (Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága), 2013-tól a Damjanich János Múzeum igazgatója. Több múzeumtípus munkatársaként széles körű tapasztalatot szerzett a múzeumi szakmában. A klasszikus múzeumi funkciókat nem mellőzve elkötelezett a múzeumok megváltozott szerepköre iránt. Azt a vékony mezsgyét keresi, amely a közérthetőség és a szakszerűség, az élményszerűség és a tudományosság, a klasszikus értékek és a korszerűség határán vezet.
Az általa vezetett intézmények jelentős eredményeket és több szakmai elismerést tudhatnak magukénak, amelyek elérésében nagy szerepe volt inspiratív személyiségének. Igazgatósága idején kapta meg a Damjanich János Múzeum másodjára Az Év Múzeuma elismerést.
Elismert történész kutató. Publikációi közül az önálló kötetek, nagyobb lélegzetű tanulmányok elsősorban a Heves megyei időszakban jelentek meg. Az utóbbi évtizedekben a szerkesztői tevékenység került előtérbe: a Damjanich János Múzeum kiadványai mellett a Történeti Muzeológiai Szemle szerkesztőbizottsági tagja.
Kiemelten fontosnak tartja a múzeum tudományos munkáját. A kiállítások rendezésébe új színt vitt olyan tematikájú bemutatókkal, melyek kiugróan magas látogatottságot eredményeztek. A kiállítások szakmailag színvonalas, a közönség számára élvezetesen megvalósított múzeumi bemutatók. Kiterjedt kapcsolati hálójának köszönhetően a múzeumi együttműködések keretében számos különleges tárlatot láthatott a szolnoki közönség. Kiemelkedő szerepe van abban, hogy a múzeum rendezvényei népszerűek a látogatók körében. Szolnok és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye kulturális életében betöltött szerepét jelzi, hogy a Szolnoki Értéktár Bizottság elnöke, valamint a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Értéktár Bizottság tagja.
A megyei múzeumi rendszer megváltozása után is nagy hangsúlyt helyezett a szakmai kapcsolatok fenntartására. A Damjanich János Múzeum – országosan is egyedülálló módon – kezdeményezte és megvalósította a Kell egy múzeum! konferenciasorozatot a Jász-Nagykun-Szolnok megyei muzeális intézmények részvételével.
Múzeumi szakmai szervezetek, a múzeumi közélet aktív, megbecsült és közkedvelt tagja. Jelenleg a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége elnöki tisztségét tölti be, valamint a Magyar Múzeumi Történész Társulat elnöke. Korábban az ICOM magyarországi elnökségi tagja, a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesületben az Etikai Bizottság elnöke volt.
fotó: MNM KK MNM / Schumy Csaba