A díjat a Pulszky Társaság egyik kezdeményezőjének, alapítójának és kiemelkedő vezetőjének, Éri Istvánnak az emlékére, születésének 85. évfordulója alkalmából alapította a Társaság. A díj bronz plakettjét Szőnyi István szobrászművész készítette. Első átadására 2016-ban került sor, azóta tíz kolléga kapta meg. Az elismerés az egyesület azon tagjának adományozható, aki hosszabb távon jelentős tevékenységet folytatott-folytat a Társaság munkájában, lényegesen hozzájárulva ezzel egyúttal a magyar múzeumügy fejlesztéséhez is.
Az Éri István-díjat kapja 2025-ben
dr. Fűköh Levente
biológus, ny. múzeumigazgató, a Pulszky Társaság Felügyelőbizottságának elnöke, Kismúzeumi Tagozatának vezetőségi tagja.
Dr. Fűköh Levente Ózdon született 1951. március 9-én. Felsőfokú tanulmányait Debrecenben a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán végezte, ahol 1976-ban biológia-kémia szakos tanári diplomát szerzett.
Az egyetem után került az egri Dobó István Vármúzeumba az őslénytani gyűjtemény segédmuzeológusaként. A természettudományi muzeológiai munka mellett 1979-től a Közművelődési Osztályt is irányította.
1984-ben a gyöngyösi Mátra Múzeum igazgatója lett, és 28 évig nagy szakértelemmel és elkötelezettséggel vezette a nagymúltú intézményt.
Igazgatósága alatt jelentősen fejlődött a múzeum, nőtt a múzeumi alkalmazottak száma, és számos új közművelődési programot indítottak be, amit a kialakított szervezeti struktúra is jelentősen segített. Nagy hangsúlyt helyezett a múzeumpedagógiai munkára és a látogató menedzsment szemléletű irányításra.
2005 és 2009 között került sor a Mátra Múzeum nagyszabású felújítására és épületbővítésére. A nagysikerű innovatív felújítást Europa Nostra Díjjal jutalmazták, 2010-ben pedig az Év Múzeuma Díjjal is elismerték kiemelkedő munkájukat.
Dr. Fűköh Levente a múzeum irányítása és a muzeológiai munka mellett komoly tudományos munkát végzett, 136 tudományos publikációja és félszáz muzeológiai és ismeretterjesztő cikke jelent meg.Jelentős számú állandó és időszaki kiállítás forgatókönyve és rendezése kapcsolódik a nevéhez.
1993-ban a biológia tudomány kandidátusa címet kapott, 1995-ben PhD tudományos fokozatot szerzett, 2001-ben habilitált. 1992-től több hazai főiskolán, egyetemen oktatott, mint egyetemi magántanár.
Kapcsolata a Pulszky Társaság ‒ Magyar Múzeumi Egyesülettel a társaság megalakulásakor kezdődött. Az 1989-ben alakult KKDSZ elnöksége vidéki múzeumokat képviselő tagjaként igen tevékenyen részét vállalt a Pulszky Társaság létrehozásában. Elsők között lépett be az egyesületbe, amit többek között a 30-as számú tagkártyája is jelez. Azóta is aktívan részt vesz a Társaság munkájában. 1991 és 2011 között tagja volt a Társaság választmányának, kezdetben, mint a KKDSZ állandó meghívott képviselője, később pedig választás útján.
2011-ben a közgyűlés az Ellenőrző Bizottság tagjának választotta, majd 2015 és 2019 között a Felügyelő Bizottság Elnökeként tevékenykedett. Ezt követően egy cikluson keresztül a bizottság tagjaként dolgozott, jelenleg ismét az elnöki teendőket látja el.
A Pulszky Társaság keretén belül 1999. április 20-án alakult meg a Kismúzeumi Tagozat, amelylétrejöttét Füköh Levente ugyancsak hathatósan segítette, és kezdettől fogva aktív tagja a tagozatelnökségének. Szerepet vállal a magyar kismúzeumok működését érintő kérdések megvitatásában és amegoldások keresésében.
Dr. Füköh Levente közel negyven éves múzeumi szolgálat után 2014-ben vonult nyugállományba, de csak a hivatali teendőinek mondott búcsút, mert továbbra is kitartóan munkálkodik a malakológia (az állattan puhatestűekkel foglalkozó ága) területén. Aktívan dolgozik a múzeumi szervezetekben és rendszeres résztvevője a szakmai rendezvényeknek.
A magyar múzeumi világ egyik meghatározó személyisége, aki közel négy évtizedes múzeumszervezői, muzeológiai munkásságával kitörölhetetlenül beírta nevét a magyar tudomány és muzeológia nagykönyvébe.
fotó: MNM KK MNM / Schumy Csaba