A Balázsy Ágnes-díj a jelentős eredményt felmutató műtárgyvédelemi szakemberek legfontosabb szakmai elismerése. A díj a kiírás alapján annak a kollégának adható, aki irányító, elméleti és gyakorlati munkájával jelentős mértékben hozzájárult a magyar műkincsállomány megmentéséhez, a múzeumokban őrzött tudás széleskörű társadalmi népszerűsítéséhez. A 2002-es díjalapítás óta mindössze 10-en kapták meg ezt az elismerést.
A Balázsy Ágnes-díj kitüntetettje 2025-ben
Horváth Csaba
fa-bútorrestaurátorművész, Fejér vármegye állományvédelmi felelőse, a Szent István Király Múzeum munkatársa.
Immár pont két évtizede annak, hogy Horváth Csaba a Szent István Király Múzeum kapuit átlépve a múzeum elkötelezett munkatársaként dolgozik.
Az asztalosipari technikum szilárd alapjai és a bő tíz évnyi elhivatott múzeumi gyakorlat megteremtették azt a biztos bázist, amelyre építve a Magyar Képzőművészeti Egyetem fa-bútorrestaurátor szakirányt mesteri fokon sajátította el.
2023-ban elvégezte a Néprajzi Múzeum Múzeumi Állományvédelmi Program keretében a Megelőző műtárgyvédelem a múzeumokban akkreditált továbbképzési programot. Az állományvédelmi képzéseken rendszeresen részt vesz, lépést tart a szakma fejlődésével.
A Szent István Király Múzeum Restaurátorműhelyébe bekerülő tárgyak – régészeti leletek, néprajzi tárgyak, iparművészeti vagy képzőművészeti alkotások – mindegyikével találkozik, az eltelt évtizedekben számtalan tárgy restaurálását végezte el.
Páratlan szakmai tudással és alázattal restaurálja, konzerválja az intézmény történelmi korokból származó bútorait, a néprajzi és régészeti fa remekműveit. Neve összefonódik a magyar kulturális örökség legféltettebb kincseinek megóvásával: például a hazai és európai viszonylatban is egyedülálló régészeti szenzációnak számító Székesfehérvár kora középkori városfalát alapozó gerendák megmentése az utókor számára.
Farestaurátori szakértelme a múzeum számos egyéb gyűjteményi tárgyán is megfigyelhető. A múzeum néprajzi gyűjteményének legrégibb és legértékesebb törzsanyagát a céhekkel kapcsolatos tárgyak és dokumentumok alkotják, melyek kiemelkedő darabjai a restaurált céhládák.
Az ő keze munkáját dicséri a Szent István Király Múzeumhoz került fehérvári származású Ybl-család és Ybl Ervin művészettörténész hagyatékában található hatalmas szekrény, melyben az építész a tervrajzait tárolta.
A közelmúlt munkái közül kiemelendő a történeti gyűjteményben található Guttmann-féle, lezáró fedéllel ellátott 19. századi intarziás árnyékszék restaurálása, amely a múzeum 150 éves történetét bemutató kiállításban is szerepel.
2023 óta, mint Fejér vármegye állományvédelmi felelőse inspiráló módon irányítja és szervezi az állományvédelmi csoport munkáját. A vármegye 40 működési engedéllyel rendelkező muzeális intézményének a megelőző műtárgyvédelmi és raktározási kérdéseiben módszertani segítséget nyújt, szakmai tanácsaival támogatja munkájukat.
Lelkiismeretesen felügyeli a Szent István Király Múzeum minden egyes kiállítóterét és raktárát, fáradhatatlanul munkálkodva a műtárgyak biztonsága és megóvása érdekében.
Restaurátori munkássága mellett a múzeum kiállításainak rendezésében is jelentős részt vállal. A gyűjtemények sorsát különösen szívén viseli.
A székesfehérvári Szent István Király Múzeum elkötelezett munkatársa, aki az intézmény egyik nélkülözhetetlen,szilárd alappillérévé vált. Az ő tudása, elhivatottsága és a múzeum iránti mély szeretete példaértékű.
Horváth Csaba nem csupán egy név a múzeum történetében, hanem egy olyan személy, aki a múlt értékeit a jövő számára menti meg, ezzel örökérvényű nyomot hagyva a magyar kultúrában.
fotó: MNM KK MNM / Schumy Csaba