Két év kihagyás után, április 17-18-án ismét a régi falusi húsvéti ünnepeket keltjük életre a Skanzenben - locsolkodással, hímes tojással, tavaszváró mulatsággal. Ebben az évben a magyarországi mellett a határon túli magyar közösségek zenei- és tánchagyományai, díszítési motívumai is megjelennek a Skanzen portáin és a színpadi programokon.
A locsolkodás hangulatát a mosonmagyaróvári Lajta Néptáncegyüttes táncosai elevenítik meg, de moldvai csángó és bezenyei horvát húsvéti hagyományokkal is találkozhatnak a Skanzen kétnapos húsvéti rendezvényén. Kézműves vásár, vándormuzsikusok előadása, táncház színesíti a programokat. Mesét most Simándi László, Csernik Szende, az Álomzug Társulás, itt lesz az Erdőfű Zenekar, a moldvai csángó zenét játszó Berka Együttes, a világzenei Babcsán Projekt, a Magos és a Kerek Zenekar. A kézműves foglalkozások is a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódnak. Írókázhatnak, tojást berzselhetnek a látogatók, és megcsodálhatják az aprólékos műgonddal készülő patkolt tojásokat. Bemutatkozik a tojásírás élő hagyománya (a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékén szereplő örökség), megismerhetnek gyergyói, gyimesi, háromszéki, kárpátaljai tojásdíszítési motívumokat.
Készíthetnek kicsik és nagyok gyapjú- vagy agyagbárányt, fonalcsibét, textiltojást, tavaszi ajtódíszt, és hímezhetnek könyvjelzőt is a rendezvényén. Lesz hímes tojás kereső, locsolóvers tanulás, tojásgurítás, pecsétgyűjtő játék, és ételkóstolás. A Skanzen felszentelt templomaiban húsvét vasárnap és hétfőn katolikus misét és református istentiszteletet tartunk, a görögkatolikus templomban pászkaszentelésen vehetnek részt a látogatók.
Az ünnepet megelőző nagyhéten kézműves foglalkozásokkal, bringatúrával, húsvéti szokások felelevenítésével hangolódik a múzeum az ünnepre.
További információ: