Tizenhatan versenyben Az Év Kiállítása 2023 címért

TÉMA

2023-10-04 18:00

A Pulszky Társaság 2023-ban ismét meghirdette Az Év Kiállítása pályázatát. A pályázatok benyújtási határidejére, 2023. július 31-ig az előző évekhez képest jóval több, összesen 23 pályázat érkezett be.

A 10 millió forint bekerülési költség alatti kategóriában 7, a 10 millió forint bekerülési költség feletti kategóriában 15, a virtuális kategóriában egy pályázat érkezett. A beérkezett pályázatok értékelését, a kiválasztási folyamatot 2023-ban új összetételű bizottság végzi, melynek elnöke

dr. Katona Júlia (tudományos titkár és kutatási projektvezető, Iparművészeti Múzeum).

A bizottság tagjai továbbá

dr. Bereczki Ibolya (főigazgató-helyettes, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - a Pulszky Társaság elnöke),

Gózon Ákos (főszerkesztő, Élet és Tudomány),

Janotka Mónika (nyelvtanár, művelődésszervező),

Mányi István (építész, Mányi Stúdió),

Mihalkov György (kiállításrendező, Petőfi Irodalmi Múzeum),

Orosz Péter (restaurátor, állományvédelmi csoportvezető, Néprajzi Múzeum),

Turcsányi Eszter (kiállításszervező, irodavezető, Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum),

Varga Benedek (igazgató, MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár).

Munkájukat a Társaság önkénteseként Tóth Dóra, a Petőfi Irodalmi Múzeum muzeológusa segíti.

A bizottság 2023. augusztus 22-én tartott ülésén áttekintette a beérkezett pályázatokat, és az alábbi 16 kiállítást tartotta érdemesnek „Az Év Kiállítása 2023 Jelöltje” címre.

10 millió forint bekerülési költség alatt:

Bihari Múzeum I Sorsfordítók – Életrajzok Berettyóújfalu múltjából

Bükkábrány Jószerencse Háza I A rend nyomában

Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum I Kandó Kálmán és a vasútvillamosítás 90 éve Magyarországon

Óbudai Múzeum I Ki gombolta volna?

10 millió forint bekerülési költség felett:

BTM Kiscelli Múzeum I Elmozdul a fal! Mácsai István Kiscellben

BTM Vármúzeum I A BUDAPEST-HATÁS – Fővárosi kötődések és identitások

Evangélikus Országos Múzeum I A mi Sándorunk – Petőfi az evangélikus oktatás útvesztőiben

Ferenczy Múzeumi Centrum I A Gyűjtemény, 1900-2022

Jósa András Múzeum – Sóstói Múzeumfalu I Petőfi az étlapon

OSZMI, Bajor Gizi Színészmúzeum I Magyar nyelvű színjátszás Petőfi korában 1823-1849

Petőfi Irodalmi Múzeum I Költő lenni vagy nem lenni. Kiállítás Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára

Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum I 7 év

Savaria Múzeum – Szombathelyi Képtár I TeTT – Megtört progresszió (1968–1975)

Soproni Múzeum I Múzeumnegyed

Szigetvári Zrínyi Vár I Megállítani Szulejmánt

Tarisznyás Márton Múzeum I Fölemelt fővel – Trianoni férfiak Gyergyóból

Virtuális kiállítás kategóriában a bizottság nem javasolta jelöltségre a beérkezett pályázatot.

A jelölteket a bizottság a Magyar Múzeumok Online felületén és az Élet és Tudományban mutatja be az értékelési folyamat során.

Az eredményhirdetésre és „Az Év Kiállítása 2023 díj” átadására 2023. november 14-én a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában egy ünnepélyes díjátadó esemény keretében kerül sor.

dr. Katona Júlia
az Év Kiállítása Díj bizottság elnöke