2022. június 16-án a Szombathelyi Képtárban Slow Animals címmel nyílt izgalmas, nem mindennapi kiállítás, amelyen 43 művész mutatkozik be - emlékeztetett a nyugat.hu. A felvonultatott művek alapvetően a növényekkel és az állatokkal foglalkoznak, például arra keresik a választ, hogy milyen érzés növénynek lenni, illetve hogyan mozognak a lassú állatok.
A kiállítás központi témája a növény, ami újabban nagyon érdekli a filozófusokat és a művészeket is. A növényeket a közgondolkodásban még állatoknál is kevesebbre (innen a cím: lassú állatok) tartjuk, sőt sokszor nem is érzékeljük létezésüket őket a környezetünkben.
A kortárs tárlat megtekintése előtt célszerű elolvasni a bejáratnál elhelyezett rövid szövegeket. Sokat segítenek a megértésben. Például ez:
"Milyen érzés növénynek lenni? A növények dinamikusak és rugalmasak, bensőséges kapcsolatban élnek környezetükkel. A legújabb neurobiológiai kutatások szerint a növények érzékelik a külvilágot, és célirányosan cselekednek. Ha hosszabb ideig figyeljük a növényeket, figyelmesen tanulmányozzuk őket, és tudatosan elsajátítjuk viselkedési szabályaikat, életmódjukat, átalakulás kezdődik bennünk is. Gondolkodásunk gördülékenyebbé és dinamikusabbá válik; ráébredünk, hogy miként vagyunk beágyazva a világba."
Szirmai Nóra - STEADILY
A kiállítás mögött egy szombathelyi egyesület áll. A 2015-ban alakult Westwerk Egyesület 2015 óta szervez Szombathelyen kiállításokat, performance-okat, művészeti táborokat, szakmai konferenciákat. Habár az egyesületnek már számtalan közös megmozdulása volt, ez az első országos csoportos kiállítás, amit szervetek.
A kiállítás a Bloomsday-en nyílt, és véletlenül, James Joyce Ulyssesének is van egy zöld, ökológiai vonala, amit az egyesület több tagja is roppant fontosnak tart.
A tárlat kurátorai: Baki Orsolya és Farkas Imre
Kiállító művészek:
Áfrány Gábor - médiaművész
Baki Orsolya - képzőművész
Bonyhády Károly – grafikusművész
Buharov testvérek – képzőművészek
Dániel András - grafikusművész
Dénes Nóra – fotóművész
Deres Zsófia - költő
Farkas Imre - képzőművész
Géczi János – képzőművész
Gerhes Gábor- képzőművész
Grubánovics Attila - képzőművész
Horváth Dániel – képzőművész
Horváth Zsófia - festőművész
Karácsonyi László – képzőművész
Kassai Ferenc - grafikusművész
Kis Róka Csaba – festőművész
Masszi Ferenc - képzőművész
Módra Bettina - képzőművész
Molnár Mercédesz - szobrász
Nagy Csaba- képzőművész
Nagy Róbert - médiaművész
Navratil Judit - médiművész
Pálfy Gyöngyvér - szobrász
Rasperger Dávid - képzőművész
Söptei Eszter - iparművész
Süveges Rita – képzőművész
Szabó Eszter Ágnes - képzőművész
Szántó István – festőművész
Szirmai Nóra - képzőművész
Sztranyák Zsófia – képzőművész
Szurcsik János - képzőművész
Szurcsik Walenta Andrea - képzőművész
T. Takács Tibor - festőművész
Takács Fruzsina - médiaművész
Tóth Kinga - képzőművész, irodalmár
Tóth Norbert - képzőművész
Tóth Péter - építész
Veres Adrienn – képzőművész
W. Horváth Tibor – médiaművész
A fővárosi alkotók műveit a Ludwig Múzeum segített begyűjteni, onnan hozták el őket Szombathelyre.
A tárlat 2022. szeptember 4-éig várja a látogatókat!
A Bloomsdayt világszerte június 16-án tartják annak apropóján, hogy James Joyce világhírű regénye, az Ulysses ezen a napon, 1904. június 16-án játszódik Dublinban.
A történet egyik főhőse, Leopold Bloom (Virág Lipót) a regény szerint Szombathelyen született, és a kutatások alapján alakjában felismerhető Joyce egy hasonló nevű, a Vas megyei városból származó ismerőse. Bloom szülőházának nevezi meg a Fő tér 41-es számú házat. Az épület falából ma James Joyce szobra „lép ki”, meghökkentve az arra járó idegeneket.
forrás: Bloomsday Szombathely