A sokszor említett varázsszó a "DIGITALIZÁCIÓ" az elkövetkezendő években tényleg valósággá válik és minden eddiginél nagyobb szerepet fog kapni a múzeumok életében, alapvetően fogja megváltoztatni a közgyűjteményekben végzett szakmai munkát, a látogatókkal és kutatókkal kialakított viszonyt. Jó hír, hogy szerencsés helyzetben vagyunk, mert a múzeumi intézmények az új digitális technológiák alkalmazásához hamarosan jelentős hazai és nemzetközi forrásokhoz juthatnak hozzá. A 2017-ben elfogadott Közgyűjteményi Digitalizációs Stratégia keretében múzeumi digitalizációra 2019-2021 között több mint két milliárd forint áll rendelkezésre, az Európai Unió kulturális bizottsága pedig több mint 1 milliárd eurót szán a kulturális digitalizációra a 2020 utáni időszakban.
A modern technológiák bevezetésével nem kell 2019-ig várni! Pályázzanak a Múzeumdigitár szakmai csapatával már most a következő múzeumi digitalizációs feladatok megvalósítására:
1. MúzeumDigitár gyűjteménykezelő és publikációs rendszer bevezetése: MúzeumDigitár rendszer segítségével múzeumok, köz- és magángyűjtemények bemutathatják, és ezáltal a nagyközönség és a kutatás számára is elérhetővé tehetik gyűjteményeik darabjait az interneten. A rendszer házon belüli használatával pedig megoldhatják a gyűjteménykezelési és nyilvántartási feladatokat. A MúzeumDigitár bármekkora méretű és bármilyen típusú gyűjteménnyel rendelkező intézmény számára megbízható, költséghatékony megoldás.
2. Meglévő weblapba integrálható komplex gyűjteményi böngésző modul:
A gyűjteményi böngésző segítségével a MúzeumDigitár rendszerébe bevitt gyűjteményi rekordjait a saját meglévő weblapján, személyre szabott grafikus megoldásokkal, részletes keresési funkciókkal jelenítheti meg. A böngésző segítségével kiszolgálhatja mind a kutatók, mind a nagyközönség igényeit is.
3. Új múzeumi weboldal létrehozása:
A MúzeumDigitár fejlesztő csapata kidolgozott egy olyan Wordpress alapú, speciálisan múzeumi igényeket kielégítő, komplex weboldalt, amely kis és nagy múzeumok számára ideális megoldást jelent mind a MúzeumDigitár rendszerbe bevitt gyűjteményi tartalmak megjelenítésére, mind a mindennapos múzeumi kommunikációs feladatok megvalósítására.
4. Virtuális kiállítások készítése, időszaki kiállítások digitális archiválása:
A Themator nevű modulunk segítségével egyszerűen és hatékonyan hozhat létre virtuális kiállításokat, vagy archiválhatja időszakos kiállításait a digitális térben. A modul működése a MúzeumDigitár adatbázisára épül, így az ott bevitt gyűjteményi rekordok adatai itt is hasznosíthatóak. A létrehozott virtuális tárlatok beilleszthetők a múzeum weblapjába.
A pályázatok elektronikus rögzítésének határideje: 2018. május 9.
Járásszékhely múzeumok szakmai támogatása:
Röviden összefoglalva:
A pályázók köre: járási székhelyű és fővárosi önkormányzati fenntartású intézmények
A támogatás mértéke: 4 millió forint pályázatonként
Pályázni lehet többek között a gyűjteményi adatbázis kialakítására és közzétételének elősegítésére, valamint online tudományos, kulturális és oktatási tartalmak létrehozására.
Határidő: május 9.
Link a pályázati kiíráshoz: https://bit.ly/2qF0hfT
Kubinyi Ágoston Program:
A pályázók köre: muzeális intézményt fenntartó települési önkormányzat
A támogatás mértéke: pályázati céltól függően 30, illetve 4 millió forint
Pályázni lehet többek között a közönség számára eddig nem hozzáférhető műtárgyak bemutatására (lásd alcélok: ac))
Határidő: május 9.
Link a pályázati kiíráshoz: https://bit.ly/2H7Krk1