Idén július 18-án pénteken veszi kezdetét a 34. Művészetek Völgye, az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja. A Balaton-felvidék falvai – Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend – tíz napra, július 18. és 27. között zenével, színházzal, irodalommal és művészetekkel telnek meg. Ebből a kulturális kavalkádból a múzeumok sem maradhatnak ki, idén is több budapesti és vidéki múzeum települ ki a fesztiválra.
Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ, Budapest
Helyszín: Kapolcs, Petőfi udvar
A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ idén is több tagintézményével képviselteti magát a fesztiválon. A programok a Petőfi Kulturális Ügynökséggel együttműködésben valósulnak meg a kapolcsi Petőfi udvarban, illetve a Malomszigeten a Múzeumok standjánál. Az egyes tagintézmények önálló kiállításokkal készülnek, a Magyar Nemzeti Múzeum Top 10 műkincs tárlattal érkezik, de történelmi színezőt, társasjátékot is hoznak magukkal, sőt a múzeum kiállításain bemutatott műtárgyak inspirálta tetoválást is lehet készíteni.
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum játékos foglalkozások keretében mutatja be a medicinatörténetet, de a népi gyógyászat titkaiba is beavatják az érdeklődőket, illetve az egészségünk megőrzésének fontosságára és lehetőségeire is felhívják a figyelmet.
Az Iparművészeti Múzeum a készülő új állandó kiállításához kapcsolódóan családi alkotóműhelyre invitálja a közönséget, ahol szecessziós ékszerek készítésére kínál lehetőséget. Több jubiláló szerzőhöz kapcsolódva szerveznek kvízeket, illetve workshopot, de Művészeti Ki mit tud-on is próbára tehetik tudásukat az érdeklődők.
Az Országos Széchényi Könyvtár óriáskirakó segítségével jeleníti meg értékes könyvállományát a fesztiválon, így kódexekből származó motívumokkal díszített játékokat is szemügyre vehet a közönség.
A Petőfi Irodalmi Múzeum időszaki kiállításához kötődve aktuális társadalmi kérdésekről beszélget az irodalom oldaláról megközelítve Pilvax-Bruch címen, de a Petőfi udvarban kreatív írásra is várnak mindenkit.
A Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai egy séta keretében mutatják be a környék geológiáját, illetve élőben fedezik fel a fesztivál rovarvilágát, de erdős múzeumpedagógiai foglalkozást is tartanak a Börzsöny állatvilágáról.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a Gulyás című időszaki kiállítása kapcsán interaktív játékot, minitárlatot, illetve hungarikum kóstolót hoz Kapolcs Fő terére.
Kézműves foglalkozás a Művészetek Völgyén. Fotó: Kriza Marci, 2024 / Művészetek Völgye
Postamúzeum, Budapest
Helyszín: Kapolcs, Fő tér
A Postamúzeum már több éve résztvevője a Művészetek Völgyének, ahol budapesti, Elsők között… címmel nyílt állandó kiállításuk egy szeletét osztják meg a fesztiválozó közönséggel. A tárlat a Magyar Királyi Posta és a rádiózás 100 éves történetének emlékeiből mutat ízelítőt. Július 18. és 20. között a témához kapcsolódó kvízeket próbálhatnak ki az érdeklődők, de kézműves programokon és interaktív előadáson is részt vehetnek az múzeum munkatársainak szervezésében.
Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ, Budapest
Helyszín: Kapolcs, MűvészVölgy Kúria
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Az építészet vonzásában – múltunk és jelenünk címet viselő kiállítás mellett egész napos múzeumpedagógiai foglalkozással készül, amelynek keretében játékos feladatokkal igyekeznek felhívni a figyelmet az épített örökség sokszínűségére, megőrzésének fontosságára. Emellett számos előadással és vezetett sétával várják az érdeklődőket a fesztivál teljes ideje alatt az intézmény munkatársai.
A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ kiállítása a MűvészVölgy Kúria tetőterében. Fotó: Kovács Evelin, 2024
Az előadások különböző megközelítésekből járják körül az épületek és műemlékek témakörét, így az érdeklődők azt is megtudhatják, hogyan dolgozhatott egy műszaki fotográfus az 1900-as évek elején, de a műemlékek dokumentálásának részleteibe is beavatják a hallgatóságot.
Romfelmérés Taliándörögdön. Fotó: Nyirkos Zsófia, 2024
Kapolcs épített örökségének megismerését célzó faluséták mellett egy fotósétára is sor kerül, amelynek alkalmával profi épületfotósok adnak tippeket ahhoz, mit és hogyan érdemes fényképezni az épített környezetben. A Taliándörögdön található Szent András-templomromnál a műszeres mérés mikéntjébe kóstolhatnak bele a résztvevők.
Július 27-ig az intézmény Bajza utcai kiállítóhelyein, a Walter Rózsi-villában és a Műhelytérben ugyan még megtekinthetőek a Kaesz otthonok 1925-1960 és a Budapest ostroma időszaki kiállítások, azonban ősztől a Villa Breuer, Goldfinger és a többiek – Magyar brutalizmus itthon és odaát címmel nyíló tárlatnak ad otthont, amelyről a kiállítás kurátora tart előadást.
Molnárház és Falumalom Múzeum, Kapolcs
Az Eger-patak vize egykor több malom működését is biztosította Kapolcson, azonban mára eredeti funkciójának már csak a Szaller-malom, mai nevén Falumalom tesz eleget. A helyreállított malom és a molnárlakás együttese múzeumként működik, amelyben a korabeli berendezés és gabonaminták láthatóak, sőt vezetett séta keretében működés közben is megtekinthetik az idén 200 éve épült ipartörténeti emléket.
A kapolcsi Falumalom. forrás: Hello Magyar
Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, Budapest
Helyszín: Taliándörögd, Lőtér
A fesztivál egyik legnépszerűbb programja a Zenélő Busz. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum 1971-ben gyártott IKARUS 311-es autóbusza minden nap bejárja a Művészetek Völgyét és az utasok élő zene kíséretében élhetik ál a Völgyélményt .
Zenélő Busz a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeumból. Fotó: Tóth Mea, 2024 / Művészetek Völgye
A múzeum udvarán emellett különböző közlekedési eszközöket is kipróbálhatnak, például egy Babettát, egy vasúti hajtányt, vagy egy velocipédet, de szitanyomó, illetve linó- és pecsétnyomó workshopra is sor kerül. A kávézás történetét egy hangulatos pihenősarokban, írott és videós tartalmak segítségével ismerhetik meg az érdeklődők. A gyerekek akár vasutasnak is beöltözhetnek, valamint öltöztető-babával is játszhatnak, amellyel különféle vasutas karaktereket formálhatnak meg egyenruhák, kalapok, kabátok és más kiegészítők segítségével .
Vasúti hajtány a Lőtér x Közlekedési Múzeum udvarán Taliándörögdön. Fotó: Tóth Mea, 2024 / Művészetek Völgye
Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria, Budapest
Helyszín: Vigántpetend, Cirque du Tókert
Ecsetvonások a Völgyben címmel beszélgetésekre és előadásokra kerül sor a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria szervezésében, amelyek a képzőművészet tematikájára épülnek. A Szépművészeti Múzeum Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézetének fenntartása alá tartozó Artpool Művészetkutató Központ több évtizede állandó szereplője a Művészetek Völgyének.
A Galántai-házat (Kapolcs) az Artpool alapítói, Galántai György és Klaniczay Júlia töltik meg élettel, ahol idén egy interaktív kiállítással igyekeznek immerzív élményt nyújtani a látogatóknak, vegyítve a virtuális és a hagyományos bemutatási módokat.
Laczkó Dezső Múzeum, Veszprém
Helyszín: Vigántpetend, Cirque du Tókert
A Laczkó Dezső Múzeum workshopokkal és előadásokkal ünnepli az idén százéves múzeumépületét. Kézműves foglalkozásokon elevenítik meg az építész, Medgyaszay István által tervezett épületek motívumvilágát, de a linónyomást és a szitanyomást is kipróbálhatják a vállalkozókedvűek.
A Laczkó Dezső Múzeum kézműves foglalkozása a vigántpetendi Cirque du Tókertben. forrás: ldm.hu
Az intézmény szabadtéri néprajzi kiállítóhelye a Bakonyi Ház, építésének idén ünneplik a 90. évfordulóját. Ebből az apropóból néprajzi tematikájú múzeumpedagógiai foglalkozás keretében népi fajátékokat, valamint a növényszövést és az agyagozást is megtapasztalhatják a fesztiválozók. 2024 februárjában nyílt meg a múzeum új állandó kiállítása Emlékgép címmel, amely Veszprém város történetét dolgozza fel. A tárlathoz kapcsolódva a Kapolcs Fő terén található Pajta Mozgóban egy pódiumbeszélgetésre is sor kerül, de emellett Az Emlékgép 4 útja címmel múzeumpedagógiai foglalkozáson vehetnek részt az érdeklődők.
A múzeum régészei a fesztivál utolsó napján a nagyvázsonyi Kinizsi kutatás kapcsán a közösségi régészet és a közösségi gyűjtés kihívásairól és lehetőségeiről, illetve a múzeumi tudásátadás jelentőségéről beszélgetnek a Pajta Mozgó színpadán.
A részletes programról a fesztivál honlapján és a programfüzetben tájékozódhatnak.ű
Borítókép:
Faluséta résztvevői Kapolcson
Fotó: Kádár Zsófia, 2024