Minden, amit a vikingekről tudni érdemes - előadássorozat Debrecenben

PROGRAMAJÁNLÓ

2023-03-17 07:00

A Déri Múzeum őrzi az egykor Nemijában előkerült korai rusz sisakot, amely túlélt világégéseket és rendszerváltásokat, és máig az egyik ritka emléke a középkori északi mesterek ügyességének. A sisakon kívül olyan gazdag lelőhelyek segítették még a korai magyar és skandináv kapcsolatok vizsgálatát, mint a Hajdú-Bihar megyében előkerült püspökladányi, sárrétudvari, hajdúszoboszlói vagy ártándi 10-11. századi temetők.

A Déri Múzeum nemcsak megmenti és őrzi ezeket a pompás kincseket, de betekintést is nyújt azokból az érdeklődők számára. Jó példa erre a Vikingek a Kárpát-medencében című kiállítás, amelyhez a múzeum tárgyai mellé az ország 19 kiemelkedő gyűjteménye engedte át féltve őrzött kincseit, többek között a norvég király, Keménykezű Harald ritkaságnak számító pénzét.

A Galérián és a Kupolában látható nagyszerű tárlathoz kapcsolódóan a Déri Múzeum sorozatot is indított, melyet a kiállítás egyik kurátora, dr. Langó Péter előadása nyitott meg.

A Vikingek a Kárpát-medencében – előadássorozat soron következő alkalmai:

2023. március 18. (szombat)

10.00 Vikingek északon és keleten – Katona Csete történész előadása (Díszterem)

11.00 Dr. Dani János kurátori tárlatvezetése (Kupola és Zoltai Terem Galéria)

2023. április 22. (szombat)

10.00 A viking kardok kora – Zágorhidi Czigány Bertalan régész előadása (Díszterem)

2023. május 6. (szombat)

10.00 Egy különleges varég sisak a Déri Múzeum gyűjteményéből - Dr. Angi János, a múzeum igazgatójának előadása a kiállítás finisszázsán (Díszterem)

11.00 Dr. Dani János kurátori tárlatvezetése (Kupola és Zoltai Terem Galéria)

emlékezet, gyűjtemény, kiállítás, látogató, néprajz, programajánló, történelem
2023-01-08 07:00
energiaválság, kiállítás, látogató, néprajz, régészet, téma