A Déri Múzeum őrzi az egykor Nemijában előkerült korai rusz sisakot, amely túlélt világégéseket és rendszerváltásokat, és máig az egyik ritka emléke a középkori északi mesterek ügyességének. A sisakon kívül olyan gazdag lelőhelyek segítették még a korai magyar és skandináv kapcsolatok vizsgálatát, mint a Hajdú-Bihar megyében előkerült püspökladányi, sárrétudvari, hajdúszoboszlói vagy ártándi 10-11. századi temetők.
A Déri Múzeum nemcsak megmenti és őrzi ezeket a pompás kincseket, de betekintést is nyújt azokból az érdeklődők számára. Jó példa erre a Vikingek a Kárpát-medencében című kiállítás, amelyhez a múzeum tárgyai mellé az ország 19 kiemelkedő gyűjteménye engedte át féltve őrzött kincseit, többek között a norvég király, Keménykezű Harald ritkaságnak számító pénzét.
A Galérián és a Kupolában látható nagyszerű tárlathoz kapcsolódóan a Déri Múzeum sorozatot is indított, melyet a kiállítás egyik kurátora, dr. Langó Péter előadása nyitott meg.
A Vikingek a Kárpát-medencében – előadássorozat soron következő alkalmai:
2023. március 18. (szombat)
10.00 Vikingek északon és keleten – Katona Csete történész előadása (Díszterem)
11.00 Dr. Dani János kurátori tárlatvezetése (Kupola és Zoltai Terem Galéria)
2023. április 22. (szombat)
10.00 A viking kardok kora – Zágorhidi Czigány Bertalan régész előadása (Díszterem)
11.00 Dr. Dani János kurátori tárlatvezetése (Kupola és Zoltai Terem Galéria)
2023. május 6. (szombat)
10.00 Egy különleges varég sisak a Déri Múzeum gyűjteményéből - Dr. Angi János, a múzeum igazgatójának előadása a kiállítás finisszázsán (Díszterem)
11.00 Dr. Dani János kurátori tárlatvezetése (Kupola és Zoltai Terem Galéria)