Memento vivere - Száz éve született Simon Ferenc szobrászművész (1922–2015) címmel nyílt időszaki kiállítás a Damjanich János Múzeumban.
A jubileumi tárlat két helyszínen mutatja be a kis és nagyméretű kompozíciókat, karakteres ábrázolású portré szobrokat, női akt szobrokat és szobrászi ihletésű rajzokat a szolnoki múzeum Díszudvarán és első emeleti Folyosó Galériáján. Simon Ferenc kedvelt anyagavolt a kő és bronz, de alkalmazott fát, vasat, krómacélt, rézlemezt és terrakottát is.
A Damjanich János Múzeumban megtekinthető tárlatot digitális vetítés egészíti ki, a szobrászművész Szolnokon és más településeken felállított köztéri alkotásait összegezve.
A művész munkásságát végigkísérő érmeket, plaketteket illetve a művészpálya első korszakában készült tanulmányrajzokat a Szolnoki Művésztelep Rajzstúdió Galériájában is megtekinthetnek az érdeklődők, amelyek most először kerülnek nyilvános bemutatásra. A megnyitó és július első hétvégéjének tárlatvezetései az ARTjáró Összművészeti Fesztivál, a 120 éves Szolnoki Művésztelep születésnapi programsorozatának része.
A kiállítás kurátora Simon Magdolna művészettörténész.
Simon Ferenc szobrászművész (Budapest, 1922. június 15. – Szolnok, 2015. január 19.) 1957-től haláláig, 58 éven keresztül élt és alkotott a Szolnoki Művésztelepen. A Magyar Képzőművészeti Főiskolát 1950–1956 közt Budapesten végezte, mesterei Mikus Sándor, Szabó Iván és Beck András voltak. Emberközpontú művészete azonban az antik görög szobrászi hagyományt újraértelmező Medgyessy Ferenc (1881–1958) munkásságához erősebben kötődik. A művész számos jelentős hazai és külföldi csoportos kiállítások résztvevője volt, egyéni tárlatokon lakóhelye mellett Tiszafüreden, Budapesten, Hatvanban, Vácon, Nagykőrösön és németországi Rüsselsheimben mutatkozott be. Köztéri művei Szolnokon túl Budapesten, Gyulán, Pécsen, Balatonfüreden, Szegeden, Szarvason, Battonyán, Kiskunhalason és Rüsselsheimben őrzik művészetét. Egyik utolsó munkája a szolnoki Tisza-parton álló Szapáry-szobor.
A Damjanich János Múzeumban nyílt kiállítás megtekinthető 2022. augusztus 28-ig, hétfő kivételével naponta 9-17 óráig.
Fotök: Simon Ferenc