Megújulva várja a látogatókat a Magyar Nyelv Múzeumát és a Kazinczy Ferenc Emlékcsarnokot is befogadó Kazinczy-kert Széphalmon.
A történelmi jelentőségű fás-ligetes park, amely mintegy négy és fél hektáron terül el, a Partnerséget építünk című Interreg együttműködés eredményeként újult meg.
A rekonstrukció során modernizálták a kertet, bővült az úthálózat, új látványelemek (szökőkút, térplasztikák) kaptak helyet, valamint feltárták az egykori Kazinczy-kúria falait és kijelölték a széphalmi mester lakóházának alaprajzát. Ezek mellett külső és belső restauráláson esett át a Kazinczy Emlékcsarnok.
fotó: PIM – A Magyar Nyelv Múzeuma/Nagyné Nagy Andrea
A megújult Kazinczy-kert és Mauzóleum elemeit jól kiegészíti A Magyar Nyelv Múzeumában 2021-ben megnyílt "Szokott ösvényen szokatlanul" című, Kazinczy Ferenc életútját és életművét bemutató új állandó kiállítás.
A 2017 végétől 2022. július 31-ig tartó pályázat keretében a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum széphalmi társintézménye, A Magyar Nyelv Múzeuma és a szlovákiai Királyhelmec (Kráµovský Chlmec) Önkormányzata között szoros együttműködés jött létre.
Az Európai Unió támogatása és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozása révén indult kulturális és turisztikai együttműködés célja, hogy a határ két oldalán élő közösségek együttesen kínálják fel közös, régiós értékeiket a Bodrogközbe látogatók számára, és az oktatásban résztvevők olyan segédanyagot és képzést kapjanak, mely hozzájárul ahhoz, hogy a régióban dolgozó tanárok és az ott tanuló diákok korszerű ismeretekhez jussanak.
A pályázatnak köszönhetően Királyhelmecen megújult az Amfiteátrum: bővült és korszerűsödött a nézőtér, modernizálták a színpadot, átalakultak az öltözők és kiszolgálóterek, bővült a raktárkapacitás, aszfaltburkolatot nyert a helyszín környezete.
A beruházások mindvégig tekintettel voltak a fenntarthatóság és az energiatakarékosság szempontjaira is.
A Petőfi Irodalmi Múzeum létrehozta a BodrogPass nevű mobiltelefonos applikációt, amely 10, Királyhelmec Önkormányzatával közösen kidolgozott, különféle turisztikai útvonalat kínál a térségbe látogatók számára. Ezek az ajánlott tematikus útvonalak, melyek ismert és kevésbé ismert természeti és kulturális célpontokat (egyebek mellett Sárospatak, Megyer-hegy, Lelesz, Tőketerebes, Borsi) ismertetnek és gyűjtenek össze, nyomtatott formában is elérhetőek az érintett turisztikai helyszíneken.,
Borítókép forrása: csodalatosmagyarorszag.hu