EN facebook

Megnyílt! FLORIS - CSOKOLÁDÉK ÉS TORTÁK BUDAPESTTŐL A LONDONI SOHOIG - cukrásztörténelmi tárlat a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban

KIÁLLÍTÁS

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum legújabb, FLORIS - CSOKOLÁDÉK ÉS TORTÁK BUDAPESTTŐL A LONDONI SOHOIG című időszaki kiállítása azt a kalandos életutat mutatja be, melyből kiderül, hogy valójában ki is volt Floris Frigyes, tehetséges marketinges, kreatív cukrász és csokoládékészítő, aki két évtizeden át készítette Winston Churchill születésnapi tortáit, vagy netán kém? 

 

Floris a főnixmadár

 

Ha Floris Frigyes ma élne, meglepően gyakran feltűnne a sajtó valamelyik bugyrában: hol szalagcímként reklámoznák: „Megnyitotta a Vörösmarty téren gyönyörű kávéházát!”,,,„Európában már az ötödik bonbon-üzlete!”, Mecénása a tehetséges iparművésznek”…majd rögvest a következő oldalon: „Egy híres cukrász tündöklése és bukása! … „Floris Frigyes egy angol csokoládégyár nagyfizetésű vezetője”„A világhírtől a kényszeregyezségig!”, „Londonba költözött a híres csokoládégyáros!” …„Új gyárat alapít: gumicukor Magyarországon!”, de valószínűleg nem lenne rest a bulvár felkapni a Florisbál részleteit, vagy egy általa készített pazar születésnapi torta fotóriportban történő bemutatását.

 

A magyar cukrászipar elfeledett személyét eredetileg Friedler Frigyesnek hívták és több mint 100 éve indult budapesti karrierje. Első üzletének adta a Floris nevet, amelyet azután maga is felvett. Szakmai tudásán kívül rendkívüli üzleti tehetséggel is rendelkezett, szolidan induló kis vállalkozása hatalmas ipari és kereskedelmi érdekkörré terebélyesedett, pesti üzletei mellett gyárai, vállalkozásai támadtak, a Margitszigeten elegáns cukrászdát, sőt bárhelyiséget is létesített, Berlinben, Bécsben, sőt Prágában is előkelő üzletek homlokán díszelgett a neve. Olyan művészek formálták Floris arculatát, mint Kozma Lajos, Dankó Ödön, Kaesz Gyula, Galambos Margit és Gádor István.

 

 

A kiállítás kurátora: dr Sári Zsolt

 

Társkurátor: Jenei Gabriella

 

A kiállítás megtekinthető 2025. április 27-ig.

 

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ –
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

1036 Budapest, Korona tér 1.

 

 

A Floris Bonbonnerie doboz fedélterve. Tervező: Kozma Lajos

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

 

Vörösmarty Téri Cukrászda: 1931-ben ebben az épületben alakították ki Kaesz Gyula és Strauss Sándor tervei alapján a Bauhaus stílusú, belső karzattal rendelkező modern cukrászdát.

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

 

1928 tavaszán itt nyílt meg  a híres Floris Cukrászda, amelyről egy évvel később már így írtak a budapesti lapok: „Floris világhíres cukrászdája, ahol naponként gyülekezik Budapest eleganciája”, s ahonnan rendszeresen közvetített a rádió jazz koncerteket és cigányzenekaros hangversenyeket.

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

 

Pécsi József (1889-1956): Reklámfotó a Floris bonbonok számára. Villamosplakát

 

 

Borítókép:

A budapesti Flóris cukrászda árucímkéje. Formázott szélű, középen vörös mezőben a Floris cukrászda emblémája látható.

Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum