EN facebook

Megnyílt a Kisfaludi-kiállítás Veszprémben

2018-10-25 09:00

A Fabűvölő Kvartett hangulatos előadásával és Dr. Perémi Ágota múzeumigazgató köszöntőjével megnyílt Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban Kisfaludi Strobl Zsigmond "A klasszikus szépség mestere" című időszaki kiállítás. A Göcseji Múzeumban 1976-tól láthatták az érdeklődők a szobrászművész alkotásaiból létrehozott állandó tárlatot, amelyet tavaly a Seuso-kincsek vándorkiállítás és az intézményi felújítás miatt bontottunk le.

A két intézmény közötti nagyszerű együttműködésnek köszönhetően a szobrok és kisplasztikák egy része most Veszprémbe költözött, hogy az ottani közönség is megismerhesse Kisfaludi munkásságát. Ahogy Perlakiné Scharf Claudia, a veszprémi önkormányzat kulturális csoportvezetője a tárlatmegnyitón elmondta, a múzeumi gyűjtemények cseréje egy nagyszerű és támogatandó ötlet, hiszen a műveket a múzeumi szakemberek házhoz hozzák, s egyfajta változatosságot is jelent mindez a város művészeti életében. Ígérete szerint ezt a gesztust viszonozzák majd a jövőben, a Göcseji Múzeum felújítása után lehetőség lesz majd a Balaton festőjének, Egry József műveinek Zalaegerszegen való bemutatására.

Velkey Péter, a zalaegerszegi önkormányzat  humánigazgatási osztályának vezetője invitálta a veszprémi közönséget városunkba, hiszen a zalai megyeszékhelyen élők abban az irigyelt helyzetben vannak, hogy Kisfaludi alkotásai mint köztéri szobrok az életük részeseivé váltak. Gondoljunk a református templom előtt lévő "A kis makrancos" és a vizslaparki "Liliom" című szobrokra! A városlakók meg-megállnak az alkotások előtt, a klasszikus szépség megidézőjének páratlan szobrai mellett.

A szakmai ajánlást Dr. Kostyál László művészettörténész mondta a kiállításmegnyitón, aki külön köszöntötte a rendezvényen a mester unokáját, Dr. Visy Máriát. A tárlat kurátora ismertette a művész munkásságát, felhívta a figyelmet néhány páratlan művére és kitért a politikai szerepvállalás kerülésére is. Ugyanis a mester értékelése meglehetősen ellentmondásos volt. Bírálták őt konzervatív stílusa miatt, azért, mert még az angol királyi család tagjait is megmintázta, de azért is, mert a kommunista vezetőket is megörökítette. Pályafutása tagadhatatlanul összefonódott különböző történelmi eseményekkel és nem titok, támogatott alkotója volt mindegyik érának. 


A közönség megtudott olyan érdekességet, miszerint szoros barátság fűzte az ír G. B. Shaw drámaíróhoz, akinek a műveit a mai napig gyakran játsszák az angol színházakban. Az íróról készített büszt is látható a kiállításon, s arról a titokról is lehullt a lepel, hogy Shaw a magáról mintáztatott Rodin szobrot is félretette, csak hogy Kisfaludi alkotását nézhesse dolgozószobája fő helyén. De az Egerben látható komplex mozdulatsort bámulatos harmóniában bemutatott "A végvári harcosok" című alkotásról is szólt a művészettörténész. A magyar vitézek és a török lovas küzdelmét bemutató alkotást három éven át készítette a mester, s az akkor a nyolcvanas éveiben járó művész létrán állva tökéletesítette a szoborcsoportot.

Az időszaki kiállítás január 27-ig látható Veszprémben a Laczkó Dezső Múzeumban, s elképzelhető, hogy a jövőben további városokban is bemutatjuk a páratlan gyűjteményt.

képzőművészet, kiállítás, Múzeumok Őszi Fesztiválja
2018-10-15 17:00
programajánló
2017-11-23 00:00
irodalom, kiadvány, kiállítás, Múzeumok Őszi Fesztiválja
2017-09-28 14:00