Makropædia. A könyv kortárs olvasata - Különleges együttműködéseken alapuló interdiszciplináris kiállítás Debrecen szívében

KIÁLLÍTÁS

2024-05-26 16:00

„A könyvek örök beszédben állnak egymással időn s téren át. Nem tudnak nem beszélni egymással.”

Esterházy Péter: A szavak csodálatos életéből, 2003

A Makropædia. A könyv kortárs olvasata című kiállítás szorosan kapcsolódik a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ pályakezdő kurátoroknak szóló, 2023 júniusában kiírt pályázatához. A MODEM 2018-ban indította el pályakezdő képzőművészekre és kurátorokra összpontosító pályázatsorozatát. Az ezúttal a Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűjteményeivel közösen megfogalmazott pályázati felhívás olyan kiállítástervek kidolgozására ösztönözte a 35 év alatti kurátorokat, amelyek a Gutenberg-galaxis hagyományát és jelenét járják körül, elképzelt helyszínük pedig a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára.

A pályázatot Kincses Gergő és Zachar Veronika nyerte: Makropædia munkacímű dossziéjukat az Őze Eszter (Magyar Képzőművészeti Egyetem), Vizi Katalin, Don Tamás (mindkettő MODEM), Fazakas Gergely Tamás (Debreceni Egyetem), Oláh Róbert és Veress Dániel (Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára és Múzeuma) által alkotott, művészet- és művelődéstörténészekből, illetve kurátorokból álló bizottság találta a leginkább megvalósításra érdemes kiállításkoncepciónak.

Makropædia a Debreceni Református Kollégiumának gyűjteményeiből, valamint az Alföldi Nyomdából kölcsönzött kordokumentumok és kortárs képzőművészeti alkotások bemutatásával kísérletet tesz arra, hogy gondolati áttekintést nyújtson a könyv kultúránkban betöltött szerepéről.

Hogyan hatott a tudományra annak közvetítőeszközeként a könyv? Miként gondolkodunk az oktatásról azóta, hogy a tankönyvek egyre nagyobb teret vesztenek az okoseszközökkel szemben? Megtarthatjuk-e a könyves örökségünket a digitális bölcsészeti adatbázisok korában?

A MODEM a Debreceni Református Kollégium Múzeumával és Nagykönyvtárával közös kiállítása 17–18. századi kötetekből, a Kollégium professzorai után fennmaradt tárgyi emlékekből és kortárs műalkotásokból jött létre.

Kiállító művészek:

Kurátorok:
Kincses Gergő és Zachar Veronika

A tárlat 2024. november 2-áig várja látogatóit a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtárában.

állományvédelem, képzőművészet, muzeológia, Petőfi200, restaurátor, tárgy, történelem
2022-12-29 07:00
képzőművészet, kortárs, látogató, múzeumandragógia, programajánló, téma
2023-07-03 07:00