Stéger Ferenc és az opera világa címmel nyílt kiállítás idén ősszel a Ferenczy Múzeum Szentendre termében. A kiállításhoz kapcsolódó konferenciát neves szakemberek felkérésével rendezte meg a Ferenczy Múzeumi Centrum a világjárt, szentendrei sztárénekes születésnapján, december 2-án a MűvészetMalom hangulatos konferenciatermében.
A feszes tempójú és rendkívül érdekes színház-, zene- és várostörténeti esemény az egykori operajátszás kulisszatitkaiba, Stéger Ferenc egyedülálló operaénekesi karrierjének állomásaiba engedtek betekintést, többek között első sikereinek otthonáról, horvátországi fellépéseiről, ahol nemzeti hősként tisztelik a mai napig Franjo Stazić-ot, ahogy pályájának kezdetén nevezték.
A prezentációk képet adtak a Stéger-hagyaték lappangó darabjairól és ízelítőt adtak a 19. század társadalomtörténeti és kulturális viszonyrendszeréről, feledésbe merült és elhíresült pályatársak életéről, az operafilmek hőskoráról és a század zeneszerzéséről. Az előadások megidézték Stéger elképesztő sikerének titkait, gazdag repertoárját, a korabeli színjátszás gesztusrendszerét, és még hangvillájának egyedülálló frekvenciájára is kitértek.
A Stéger 200 emlékév keretében megrendezett konferencia anyaga hamarosan megjelenik a múzeum Studia Comitatensia kiadványsorozatában, illetve az előadások anyaga a múzeum YouTube csatornáján is elérhető lesz.
Szintén az évforduló alkalmából bővült Stéger Ferenc négy naplójával a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) digitális kézirattára, a Copia. A naplók betekintést engednek Stéger Ferenc személyes életébe, művészi pályafutásának fontos eseményeibe. Az énekes kottáit és három naplóját az MNMKK OSZK őrzi, a negyedik napló tulajdonosaként pedig az FMC az évforduló kapcsán együttműködött a könyvtárral, így a digitalizált feljegyzések először váltak együttesen hozzáférhetővé.
A Ferenczy Múzeumban 2025. március 9-ig látogatható csütörtöktől vasárnapig 10 és 8 óra között a Stéger Ferenc és az opera világa című tárlat.
Fotók: Deim Balázs / Ferenczy Múzeumi Centrum