2024 februárjában ismét nemzetközi régészeti konferenciára várja a szakmát és az érdeklődőket a Tatabányai Múzeum. Az esemény kiváló lehetőség arra, hogy a téma kutatói megosszák egymással legújabb eredményeiket, valamint közösen keressenek utakat, kérdéseket, és találjanak válaszokat.
2015-ben került először megrendezésre a Korszakok és birodalmak határán című nemzetközi régészeti konferencia, melynek az apropóját egy nagyszabású késő vaskori kiállítás szolgáltatta. Komárom-Esztergom vármegye a késő vaskor és a kora római kor idején lakott volt, mégis, számtalan vakfolt van továbbra is ennek az izgalmas átmeneti korszaknak a kutatásában.
A konferencia tematikája idővel kibővült a Kárpát-medence ezen időszakának szakmai kérdéseivel. E kérdések tisztázását kísérli meg a konferenciák sora, melynek immáron negyedik alkalommal ad otthont szervezőként a Tatabányai Múzeum. Az idei tematika mottója egy Hannibal idézet: „Vagy találunk utat, vagy építünk egyet” – fókuszban tehát az út, az úton járók, az út mellett lakók, az út mellett temetkezők.
fotó: Vágó-Lévai Katalin, 2018
Az első nap a késő vaskor, a második nap a kora római időszak kutatásairól ad számot, nemcsak Pannonia Provincia, hanem a Kárpát-medence (Barbaricum, Dacia Provincia), ill. az azon túlnyúló tájak érintettségével. A hazai kutatók mellett Szlovákiából, Csehországból, Romániából is érkeznek előadók, akik várhatóan számos új, izgalmas eredményről számolnak majd be a konferencián, hiszen a Covid19-világjárványt követően első alkalommal találkozhatnak szélesebb szakmai körben.
fotó: Dallos István, 2015
A konferencia részletes programja elérhető a Tatabányai Múzeum honlapján és közösségi média felületén.
Borítóképet készítette:
Dallos István
2015