EN facebook

Kazamata a zalaegerszegi Göcseji Múzeumban

PROGRAMAJÁNLÓ

2025-03-31 07:00

Nem, ez alkalommal nem az intézmény régészei tártak fel titkos föld alatti folyosórendszert, egészen egyszerűen ez a neve annak a nagysikerű kamaraszínházi előadássorozatnak, ami idén tavasszal is folytatódik a múzeum pinceszintjén.

 

A közösségi múzeum jegyében számos civil szervezettel, városban működő közösséggel tartjuk a kapcsolatot, és az egyik fiatal értelmiségi csoport, a ZAZEE Kulturális Egyesület szemet vetett az épület alagsori helyiségeire, amelyekben kamaraszínházi produkciókat álmodtak meg. A hely és a technikai feltételek adottak voltak, a szervezők lelkesedése töretlen maradt, a „lakásszínházi” produkciók pedig örömmel települnek az ország olyan városaiba, ahol arra nyitottság és igény van.

 

Az üres pincehelyiségeket néhány kelléken kívül a színészek bravúros játéka tölti meg, a közönség pedig karnyújtásnyira szemléli a produkciót, ahogy mondani szokás, a színészek minden lélegzetvételét hallják, minden arcmimikáját látják.

 

A Göcseji Múzeum épülete alatt hangulatos pincerendszer húzódik
 

Nyitányként április végén A mi utcánk című előadást láthatják az érdeklődők, Köles Ferenc színművész nagyszerű játékát. Május közepén egy olyan darabot ismerhet meg a közönség, amelyhez egy külön szállal a múzeum is kötődik. Színpadra Balássy Fanni Bocs, hogy élek című ifjúsági könyvét vitték, amelyet Korbuly Ágnes illusztrált. Ági néhány éve a Göcseji Múzeum kötelékében dolgozott, így duplán örültünk a sikerének, amikor tavaly évvégén a szerző-triumvirátusuk átvette ezért az alkotásért a Nők Lapja Irodalmi Díjat ifjúsági kategóriában. A mű a Z-generáció ügyes-bajos dolgairól, a szorongásokkal és belső vívódásokkal teli mindennapjairól, a szokásaikról szól, ami több kritikus szerint is hiánypótló, de mindenképpen vakmerő. E generáció tagjaival sokszor sem az irodalom, sem a művészet, de még a társadalom sem nagyon tud mit kezdeni. Kíváncsian várjuk, hogyan adja tovább a színpadi adaptációt a RÉV színház társulata.

 

Szintén májusban érkezik hozzánk Hajdu Szabolcs színpadi darabja, a Kálmán-nap. Magánéleti konfliktusokat boncolgat ez az alkotás, ahogy tavaly itt a pinceszínházban látott Egy százalék indián című trilógiarész is. Feszültség, humor, dráma és érzékenység hullámvasútján utazik majd a közönség.

 

A tavaszi szezont a Trainingspot Társulat RePlay elődása zárja, ami azt a kérdést boncolgatja, vajon a régmúltban elkövetett bűn elévül-e és ha igen, mikor. Mettől meddig tart a felelősség és számonkérhető-e valaki évtizedekkel később a kamaszkori döntéseiért?

 

A tavaszi évadban négy kortárs előadást láthat a közönség
 

Joggal teszi fel az olvasó a kérdést, van-e igény Zalaegerszegen a kortárs kamaraszínházi produkciókra és kísérleti előadásokra, de ha azt nézzük, hogy a meghirdetés után néhány nappal minden jegy elkel, jól jelzi a helyzetet. Mit ad a múzeum a hangulatos helyen és a technikán kívül? Meghosszabbított nyitvatartást is, és ha igény van a közönség részéről, akár az előadás előtt vagy után bármelyik kiállítás lelkes tárlatvezetőink kíséretével megtekinthető.

 

 

Borítóképen:

Havasi Bálint főigazgató, a szervezők nevében Wettstein Tamás és Nadrai Róbert
gyűjtemény, látogató, műhely, programajánló, színház, téma
2024-03-27 07:00
Az év kiállítása, díj, gyűjtemény, helytörténet, kiállítás, múzeumandragógia, néprajz, Pulszky Társaság, téma
2024-10-14 07:00
emlékezet, gyűjtemény, kiállítás, látogató, technika, téma
2023-11-22 07:00