Pilla a tokban, A rejtőzködő elbeszélő: a kurátor
Még mindig keressük: a kiállítás mögött a kurátort, a múzeum autoritása mögött a tudományos nézetek közötti vitákat, a tárgyak mögött a történeteket.
A Pilla a tokban múzeumelméleti sorozatba 2018-ban olyan előadókat hívtak meg, akik kurátorként az elmúlt két évben rendeztek kiállításokat, és őszinte reflexivitással tekintenek vissza a kiállítást előkészítő tudományos munkára, a felállítás körülményeire és a működtetés formáira.
A SOM youtube csatornáján mindez megnézhető: https://www.youtube.com/channel/UC3ZhV4OS-kYTHUcHvtnIQvw
A történeti és művészettörténeti kutatások – mint egyébként minden társadalom- vagy kultúratudományi megközelítés – ki vannak téve a paradigmák és fogalmak változásának, a forrásfeltárás és forráskritika kényszerének és a tudományos kritikai diskurzusnak. A múzeum és a kiállítások nyelve azonban hagyományosan kijelentő módban van. Kevés hely jut a kérdésnek, a feltételezésnek vagy az ellentmondásoknak. A Pilla… őszi folytatásában továbbra is a kurátor helyét, szerepét és nyelvét meghatározó kereteket feszegetjük .
A következő alkalmak:
2018. október 9. 11h, Gyerek/Kor/Kép. Gyermek a magyar képzőművészetben, Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma, Molnárné Aczél Eszter, Révész Emese
2018. november 6. kedd 11h, Különutak. Karl-Heinz Adler és a magyar absztrakció, Kassák Múzeum, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár, Branczik Márta, Leposa Zsóka, Sasvári Edit
2018. november 13. kedd 11h, A rejtőzködő elbeszélő: a kurátor, kerekasztal-beszélgetés, résztvevők: Boka László, irodalomtörténész, az OSZK tudományos igazgatója, Hermann Veronika, irodalomtörténész, adjunktus, ELTE BTK Média, Róka Enikő, művészettörténész, múzeumigazgató, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár. A beszélgetést vezeti Varga Benedek, a MNM főigazgatója.
Helyszín:
MNM Semmelweis Orvostörténeti Könyvtár és Levéltár, H-1023 Budapest II., Török utca 12.