ITT 2024 - Felhívás az Óbudai Múzeum országos helytörténeti konferenciájára

FELHÍVÁS

2024-08-13 07:00

„Mi alakítjuk az épületeinket, utána viszont ők formálnak bennünket.”
W. Churchill

Az Óbudai Múzeum – immár második alkalommal – helytörténeti konferenciát és módszertani műhelyt szervez 2024. november 25-26-án. A szakmai esemény nemcsak elméleti tudást kíván bemutatni, hanem a gyakorlatban is alkalmazható helytörténeti ismeretátadási módszertanokat is.

Helyszín: Óbudai Múzeum Goldberger Textilipari Gyűjteménye, 1036 Budapest, Lajos utca 136-138.

Egy épület megépítése nemcsak egy fizikai objektum létrehozásáról szól, hanem egy élettér és közösségi helyszín létrehozásáról, mely az emberek szükségleteit szolgálja. Vajon helytörténeti események szempontjából milyen jelentőséggel bír egy-egy épület? Milyen szervező ereje lehet a lakóháztípusoknak? Milyen célból szolgálja a közösséget az épített és a megtervezett környezet és ez idővel hogyan változhat? Milyen funkcióváltozások történhetnek?

Várunk olyan jó gyakorlatokat, melyek a helyi épített örökséghez kapcsolódó tudás átörökítéséért és megismeréséért tett törekvéseket mutatják be. Cél, hogy ne csupán a kutatások bemutatásának platformja legyünk, hanem a résztvevők közötti kapcsolatok és együttműködések előmozdítására is lehetőséget nyújtsunk.

Felhívás előadások megtartására

Csatlakozzon hozzánk előadóként!

ITT – Identitás, Történet, Tudomány

Fontos dátumok:

Az absztraktok benyújtásának határideje: 2024. október 4. éjfél

Az elfogadásról szóló értesítés: 2024. október 16.

Részletes program meghirdetése: 2024. október 21.

Regisztrációs időszak: 2024. október 21.- 2024. november 11.

Konferencia időpontja: 2024. november 25-26.

Lehetőséget biztosítunk minden helytörténeti témában jártas kutatónak, tudományos munkatársnak, kulturális és ismeretátadási szakembernek, hogy a konferencia témájához kapcsolódóan nyújtsanak be előadásokat és jó gyakorlatokat. Két típusú előadásra biztosítunk lehetőséget a beadott témától függően: 30-35 perces és 10-15 perces bemutató jellegű előadás. A beadványok a helytörténet lehetséges témájának alábbi köreit vizsgálhatják többek között, de nem kizárólagosan:

Helytörténeti és módszertani témák:

Épületek funkcióváltozásainak okai

Aktív közösség számára épített épületek és közösségek története

Az építészet eszközeivel létrehozott közösségi terek, melyek megteremthették aktív közösségek megszületését

Helytörténeti jelentőséggel bíró épületekben működő muzeális intézmények szerepe, felelőssége az örökségvédelem és/vagy ismeretátadás területén

Közösségi emlékezet és a valós épülettörténetek Épületek olyan történetei, melyek az eredeti funkciójukat elvesztették és a közösség emlékezetében másként éltek tovább vagy feledésbe merültek.

Épített örökség helytörténeti szempontú bemutatása épület falain belül és/vagy kívül (módszertani fókusszal)

Épített örökséghez kapcsolódó digitális történetmesélések

Egyéb kapcsolódó résztematika a helytörténeti szempontú épített örökség témán belül

A jelentkezőket arra kérjük, hogy a legfeljebb 300 szavas összefoglalójukat küldjék el részünkre ezen a jelentkezési íven!

Felmerülő kérdések esetén keressék a múzeum munkatársait bizalommal az ittkonferencia@obudaimuzeum.hu címen.

gyűjtemény, helytörténet, konferencia, muzeológia, múzeumandragógia, műhely, téma
2023-12-05 17:00
gyűjtemény, helytörténet, kiállítás, látogató, tárgy, téma
2024-05-19 07:00