A korábbi főigazgató, Népessy Noémi az elmúlt öt évben számtalan fontos újítást és szemléletváltást hozott az intézmény életében, amelyeknek puszta számbavétele is meghaladja egy bejegyzés kereteit. Kiemelnénk azonban a belső folyamatok racionalizálását és projektalapú szemlélet meghonosítását, amelyek kívülről talán kevésbé látványos változtatások, ugyanakkor közvetetten mégiscsak kulcsszerepük volt több megvalósult kiállítás sikerében.
Noémi igazgatása alatt a múzeum működését számtalan korábban nem látott és nem tervezhető kihívás nehezítette, így például a COVID időszak vagy egy kibertámadás, ezeket azonban az intézmény példásan átvészelte. A főigazgatói időszak egyik megkoronázása pedig a főváros egyesítésének 150. évfordulójára készült formabontó időszaki kiállítás, A Budapest-hatás lett, amelynek Noémi a kurátora is volt, és amely távozásával együtt bezárult. Kiemelendő, hogy a közel százhúsz éves intézmény első női vezetője volt.
Csorba László, a 19. századi magyar történelem, az olasz-magyar kapcsolatok kiemelkedő kutatója, 1973 és 1979 között végezte tanulmányait az ELTE Bölcsészettudományi Karán történelem, levéltár és könyvtár szakon. Az egyetem elvégzése után az MTA Filozófiatörténeti Intézetében dolgozott, 1991-től az ELTE Művelődéstörténeti Tanszék docense lett.
1998-ban a Római Magyar Akadémia tudományos igazgatója, majd 2003 őszétől az Akadémia főigazgatója lett, ezután a Magyar Tudományos Akadémia Történelemtudományi Intézetének igazgatóhelyettesi posztját töltötte be. 2010 és 2016 között a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója volt, 2018 óta címzetes főigazgató.
2014-ben sikeresen védte meg nagydoktori értekezését, és megkapta az „MTA doktora” tudományos fokozatot. 2015-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen habilitált, 2016-ban pedig egyetemi tanári kinevezést kapott. 2016 júliusától az ELTE Történeti Intézet főállású egyetemi tanára, 2018-tól emellett a Történettudományi Doktori Iskola törzstagja, továbbá a Művelődéstörténeti doktori program vezetője. 2019-től az NKFIH által meghirdetett Tematikus Kiválósági Program ELTE BTK kari projektjének vezetője. 2018 óta az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának tagja, ezen belül 2021-ig a Kulturális Szakbizottság elnöke volt.
Szöveg forrása: Facebook, elte.hu
Borítókép forrása: ridikulmagazin.hu