A Magyar Nemzeti Múzeum 2021. június 18-19-én rendezi meg az Hommage à Széchényi Ferenc Összművészeti Fesztivált. A fesztivál záróeseménye, az idei koncert egyúttal a málenkij robot, a GULÁG, a GUPVI áldozatai előtt is tiszteleg, szorosan kapcsolódik az MNM Málenkij Robot Emlékhelyen 2021. június 19-én nyíló, a független Magyarország napja, nemzeti emléknap alkalmából megrendezett A pokol bugyrai... „Málenkij robot” és Gulág – Kényszermunka a Szovjetunióban – Sorsokban elbeszélve című szabadtéri kiállításhoz.
A Magyar Nemzeti Múzeum alapításának dátumaként 1802. november 25-ét tartjuk számon. A fesztivál célja, hogy megidézze a múzeum alapításának idejét, az alapító, Széchényi Ferenc életét. Széchényi Ferenc korának virágzó kulturális életét, a korszak zenei világát és az akkor megalakuló nyilvános múzeumok szellemiségét a Nemzeti Múzeumban őrzött ritka műkincsek idézik meg, s így rajtuk keresztül több művészeti ág is szerephez jut az esemény alkalmával.
Programok:
A NAGYHARSÁNYI RÓMAI KORI VILLA APSZISMOZAIKJÁNAK REKONSTRUKCIÓJA – INTERAKTÍV PADLÓVETÍTÉS
ITÁLIAI EMLÉKEK. MÚZEUMKERTI SÉTA
MITOLÓGIA ÉS MŰVÉSZET A SEUSO-KINCS TÁRGYAIN
„A LEGHOSSZABB SZÁZAD NAGYJAI” - A 19. SZÁZAD TÖRTÉNETE
HA A FÜGGÖNY LEHULL, SZÍNÉSZNŐK ÉS TITKAIK - A KULISSZÁK MÖGÜL A RIVALDAFÉNYBE
Koncertprogram:
Hommage à Széchényi
NEMZETI MÚZEUM Díszterem
2021 június 19. (szombat) 19.00
A BUDAPEST SOUND COLLECTIVE koncertje
Műsor:
Haydn: 80. szimfónia
Mozart: d-moll zongoraverseny K 466
Közreműködik:
Fejérvári Zoltán – zongora
Vezényel:
Dubóczky Gergely
1802. november 25-én gróf Széchényi Ferenc a magyar nemzetnek ajándékozta tudományos gyűjteményét, így ezt a dátumot tekintjük a Magyar Nemzeti Múzeum alapításának. Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította el az alapító, gróf Széchényi Ferenc tiszteletére azt az ünnepélyes koncertsorozatot, amelynek idei hangversenyén két mű hallható.
A Budapest Sound Collective 2013 óta működik projektzenekarként. Az együttes művészeti vezetője és karmestere Dubóczky Gergely, aki a kísérletező, új formákat kereső, avantgárd formációt saját ötleteinek megvalósítására hozta létre. Többszörös fellépői a CAFé Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválnak, a 2019-es Átlátszó Hang Fesztiválon pedig első magyar együttesként nagy sikerrel mutatták be Georg Friedrich Haas: in vain című művét a Müpában. A Nemzeti Múzeum alapításának évfordulóján ezen az estén kivételes programmal készül a zenekar, ugyanis gróf Széchenyi Ferenc korát idéző klasszikusok remekműveinek előadására várják a közönséget.
Dubóczky Gergely karmester a hagyományos, klasszikus repertoár mellett elkötelezett híve a barokk és a kortárs zenének, számos kortárs mű ősbemutatója és összművészeti előadás fűződik a nevéhez, emellett gyakori közreműködője különböző színházi produkcióknak és operaelőadásoknak is. Az elmúlt években szinte az összes jelentősebb magyar zenekart dirigálta itthon és külföldön, köztük a MÁV Szimfonikus Zenekart, az Óbudai Danubia Zenekart, a Concerto Budapestet, a Pannon Filharmonikusokat, a Miskolci Szimfonikus Zenekart, és az Alba Regia Szimfonikus Zenekart, amelynek az utóbbi két évben művészeti vezetője is volt. 2009 óta a Semmelweis Egyetem Medikus Zenekarának művészeti vezetője és karmestere. Dubóczky Gergely saját generációjának egyetlen tagja, aki olyan neves karmesterekkel dolgozott együtt, mint Kocsis Zoltán, Fischer Iván és Fischer Ádám. A Budapesti Fesztiválzenekarral lehetősége volt olyan kiváló vendég-karmesterek mellett is dolgozni, mint Jaap van Zweden, Marek Janowski, Jukka-Pekka Saraste, Robin Ticciati.
Fejérvári Zoltán zongoraművész több nemzetközi verseny díjazottja, rendszeresen koncertezik Európában és az Egyesült Államokban. Fellépett többek között a New York-i Carnegie Hallban, a washingtoni Library of Congress-ben, a philadelphiai Kimmel Centerben, a Buenos Aires-i Biblioteca Nacionalban, a torinói Lingottóban, és Budapesten a Zeneakadémián. Szólistaként dolgozott a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Nemzeti Filharmonikusokkal, a Verbier Fesztiválzenekarral és olyan karmesterekkel, mint Fischer Iván, Kocsis Zoltán, Kovács János és Takács-Nagy Gábor. A kitűnő zongoraművész ezen az estén lép fel először a Budapest Sound Collective zenekarral Mozart: d-moll zongoraversenyének szólistájaként.
Belépő ára: 1000 Ft