Különlegességgel gyarapodott a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeum. A fogadóépületben egy 123 éves bükkfatörzs szeletét helyezték el, amit nemrég a helyi Levendula Kertből vágtak ki a Zalaerdő Zrt.munkatársai. A fák nagyjából évente növesztenek egy új évgyűrűt, így vissza lehet kutatni, pontosan mikor ültették a fát, s a növény milyen vastag volt egy-egy történelmi esemény idején.
A fásszárú növények éves gyűrűképződését, az adott év éghajlati jellemzői következtében létrejövő különbözőségeit használja a kormeghatározó történeti segédtudomány, a dendrokronológia.
Az 1897-ben ültetett bükkfa számos történelmi eseményt szemtanúja lehetett. Zalaegerszeg határában állt az I. és a II. világháború idején, a falumúzeum 1968-as megnyitásának pillanatában, és a TV-torony 1973-as építését is közelről láthatta. Ezeket az időpontokat mind jelölték is a kollégák a fametszeten. Azt pedig csak találgatni lehet, hányan ültek a hűs lombja alatt a nyári hőségben, kik voltak azok, akik egy kirándulás idején piknik kosárral a kezükben megpihentek a törzsénél, s hány madár rakta fészkét az ágain.
A pandémiás helyzet miatt egyelőre csak online tekinthető meg a tekintélyt parancsoló fadarab, de bízunk benne, hogy tavasszal élőben is megmutathatjuk valamennyi látogatónknak a bükkfatörzs hatalmas szeletét.
Egy őszi nap életképe a Göcseji Falumúzeumban