EN facebook

Európa legjobb múzeuma 2025-ben a Manchester Múzeum, de a Magyar Zene Háza is különdíjat kapott!

EMYA 2025

2025-05-26 08:45

A legfontosabb európai múzeumi díjakat idén Kelet-Lengyelországban adták át 2025. május 24-én. A számos díjazott között ott találjuk a Magyar Zene Házát is, amelynek teljesítményét „Special Commendations” különdíjjal értékelte az Európai Múzeumi Fórum. Ezt az elismerést eddig csak néhány magyar múzeum nyerte el: 2021-ben és 2003-ban a Duna Múzeum, 2004-ben a Terror Háza Múzeum, 1998-ban a Magyar Természettudományi Múzeum és 1993-ban a székesfehérvári Szent István Király Múzeum innovatív és edukatív eredményei váltak követendő nemzetközi példává.

 

Ahogy 1977 óta minden évben, az Európai Múzeumi Fórum idén is az Év Európai Múzeuma díj nyerteseit az EMYA éves konferenciáját záró díjátadó ünnepségen jelentette be. Ezúttal a rangos múzeumszakmai eseményre 2025. május 21. és 25. között a lengyel Białystokban került sor.

 

Az EMYA – Az Év Európai Múzeuma díj 2025-ös nyertese: a Manchester Múzeum

Az Év Európai Múzeuma díjat minden évben olyan intézmény kapja, amely kiemelkedő módon járul hozzá a társadalmi és kulturális folyamatok jobb megértéséhez, valamint élen jár az innovatív szemléletmódok és szakmai módszerek alkalmazásában. A 2025-ös elismerést a Manchesteri Múzeum nyerte el, amely példamutató módon újította meg terei mellett küldetését is.

A több mint 130 éves múltra visszatekintő múzeum eredete a 19. századra, a Manchesteri Természettudományi Társaság és a Manchesteri Földtani Társaság gyűjteményeihez nyúlik vissza. Ezeket a gyűjteményeket 1868-ban az Owens College-be, a mai Manchesteri Egyetem elődjébe integrálták, majd 1888-ban a múzeum jelenlegi otthonába, az Alfred Waterhouse által tervezett ikonikus épületbe költözött.

A Manchesteri Egyetem részeként működő intézmény szoros kapcsolatban áll az egyetem társadalmi felelősségvállalásra, befogadásra, képzelőerőre és gondoskodásra épülő küldetésével. A múzeum célja, hogy legalább annyira törődjön az emberekkel és a közösségi kapcsolatokkal, mint a páratlanul gazdag gyűjteményeivel.

A Manchesteri Múzeum napjainkban a kutatási együttműködések és az interdiszciplináris megközelítés egyik vezető intézménye. Gyűjteményalapú kutatásokat vezet, támogat és mutat be, többek között olyan galériákban, mint a Lee Kai Hung Kínai Kulturális Galéria, ahol például Henry Yi Li professzor textíliákkal, vagy Shulan Tang professzor a hagyományos kínai orvoslással kapcsolatos kutatása került reflektorfénybe.

Az élményalapú tanulás is központi szerepet kap. A Dinoszaurusz Galéria célja, hogy a látogatók úgy ismerkedjenek meg a paleontológiával, mintha maguk is kutatók lennének – a kiállítás kialakításában pedig kulcsszerepet játszott az egyetem személyzetének és diákjainak tapasztalata, szakértelme.

Ambiciózus átalakításának középpontjában az inkluzivitás, a gondoskodás és az egyenlőség iránti elkötelezettség áll. A múzeumi kutatásokra támaszkodva a fenntarthatóság kihívásaira is válaszokat keresnek, különös figyelmet fordítva a hátrányos helyzetű közösségekre. A helyi közösségek, jótékonysági szervezetek és diákok számára a múzeum nemcsak tudást közvetít, hanem szellemi és fizikai teret is biztosít az együttműködéshez és fejlődéshez.

 

 

 

Az Európa Tanács Múzeumi Díja – Euskaren Etxea (a Baszk Nyelv Háza)

Az Európa Tanács Múzeumi Díját olyan múzeumoknak ítélik oda, amelyek hozzájárulnak az emberi jogok és a demokratikus állampolgárság érvényesítéséhez, a jelenkori társadalmi kihívások jobb megértéséhez, és elősegítik a kultúrák közötti párbeszédet. A díj célja, hogy kiemelje Európa sokszínű kulturális örökségét, valamint hangsúlyozza a helyi és az európai identitások közötti kölcsönhatást.
A díjat a bilbaói  Euskaren Etxea – a Baszk Nyelv Háza kapta, amelyet 2024. december 3-án választott ki az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének Kulturális Bizottsága, és 2025. április 7-én, a strasbourgi Európa Palotában rendezett ünnepségen adtak át.
Az új intézmény a baszk nyelv szellemi örökségére összpontosít, olyan magával ragadó élményt kínálva a látogatóknak, amely túlmutat a tárgyakon, és tükrözi a baszk kultúrához fűződő mély érzelmi kötődést, valamint a nyelv megőrzésének nehézségeit. A központ arra ösztönzi a látogatókat, hogy fedezzék fel a nyelvek közötti hasonlóságokat és kölcsönhatásokat, így mélyebb megértést nyújtva Európa nyelvi sokszínűségéről.
Az elismerés eredményeként az Euskaren Etxea rendezheti meg a következő évi EMYA-konferenciát. A 2025-ös házigazda, a Sybir Memorial Museum, szintén az előző évi díjjal nyerte el a lehetőséget, hogy otthont adjon Európa egyik legfontosabb múzeumszakmai eseményének.

 

 

Kenneth Hudson-díj: Nini Sanadiradze

Az intézményi bátorságért és szakmai integritásért odaítélt Kenneth Hudson-díjat egy múzeum, csoport vagy magánszemély – akár EMYA-jelölés nélkül is – elnyerheti. A zsűri ezzel az elismeréssel olyan szakemberekre hívja fel a figyelmet, akik bátran kiállnak a múzeumok küldetése mellett, kritikusan vizsgálják a vitatott múzeumi gyakorlatokat, és újraértelmezik a múzeumok társadalmi szerepéről alkotott közfelfogást.
A korábbi díjazottak között olyan személyek is voltak, akik szembesítették a közvéleményt a nyugat-európai gyarmati múzeumi örökség ellentmondásaival, vagy bátran felléptek a politikai befolyás ellen. 2024-ben Ihor Poshyvailo kapta az elismerést, aki örökségvédelmi szakemberként évek óta néz szembe az ukrajnai háború pusztításaival.

A 2025-ös díjat Nini Sanadiradze, a Tbiliszi Múzeumok Uniójának korábbi vezérigazgatója nyerte el. Szakmai pályafutása során következetesen kiállt a demokratikus értékek mellett, még akkor is, amikor vezetői hitelességét megkérdőjelezték. Vezetői munkáját a rugalmasság, a társadalmi igazságosság iránti elkötelezettség és a befogadó múzeumi terek kialakítása jellemzi, amelyben sokszínű közösségekkel működik együtt. Bátorsága világszerte inspirálja a múzeumi szakembereket, és megerősíti a múzeumok kritikus szerepét a demokrácia, az emberi jogok és a társadalmi értékek védelmében – különösen a mai kihívásokkal teli világban.

 

 

A Portimão Múzeum díja – Isztambuli Modern Művészetek Múzeuma

A Portimão Múzeum díja arra hívja fel a figyelmet, hogy egy múzeum minden eleme – a fizikai környezete, az emberi kapcsolatai, a kiállításai és közösségi programjai – hozzájárulhat ahhoz, hogy a látogatók úgy érezzék: függetlenül társadalmi vagy kulturális hátterüktől, ebben az intézményben ők is fontosak.

A befogadást, a látogatói bevonást és a múzeumhoz való tartozás érzését elősegítő kezdeményezéseket elismerő díjat 2025-ben az Isztambuli Modern Művészetek Múzeuma kapta. A török intézmény példaértékű módon ösztönöz párbeszédet a kultúra és a társadalom folyamatosan változó természetéről. Kiterjedt oktatási tevékenysége tovább erősítette a befogadás iránti elkötelezettségét, sok esetben helyi iskolákkal való együttműködésben megvalósuló programokon keresztül.

A múzeum naponta több mint 500 fiatalt vonz változatos és elgondolkodtató foglalkozásaival, ahol a művészet nyelvén beszélnek olyan aktuális és fontos témákról, mint a nemek közötti egyenlőség, az önrendelkezés, a fenntarthatóság vagy a kreativitás.

 

 

Silletto-díj – Alvor Lifeguard Interpretative Center (CISA)

A közösségi részvételért és elkötelezettségért odaítélt Silletto-díj a múzeum és partnerei közötti mély, folyamatos és felhatalmazáson alapuló együttműködést értékeli. Ez a participiatív szemlélet a múzeumot közösségei középpontjában vizsgálja, függetlenül attól, hogy lokális, nemzeti vagy más értékek alapján szerveződő csoportokról van szó. 2025-ben a portugáliai Portimão-ban működő Alvor Lifeguard Interpretative Center (CISA) nyerte el az elismerést. Az intézmény közösségi központként működik, és aktívan támogatja a hagyományos halászati tevékenységek fennmaradását, valamint az ezekhez kapcsolódó tudás és emlékezet megőrzését. A helyi közösséggel közösen készített kiállításokon keresztül az itt élők saját életüket, munkájukat és hagyományaikat emelték be egy apró, de a település számára létfontosságú történetekkel bíró kiállítótérbe. A helyi lakosok kezdetektől fogva vettek részt történetekkel, fényképekkel, műtárgyakkal és szaktudásukkal a múzeum kialakításában, megmutatva, miként válhat egy muzeális intézmény a közösségi részvétel és a kulturális örökség megőrzésének megkerülhetetlen szereplőjévé.

 

 

A Meyvaert Múzeum környezeti fenntarthatósági díja: MUZOO

A Meyvaert Múzeum Környezeti Fenntarthatósági Díjat olyan intézmények kapják, amelyek kivételes elkötelezettséget mutatnak a fenntarthatóság és a környezetvédelem iránt – nemcsak gyűjteményeik, kiállításaik és közösségi programjaik révén, hanem a társadalmi, pénzügyi és fizikai erőforrásaik felelős kezelésén keresztül is.

Idén a svájci La Chaux-de-Fonds MUZOO érdemelte ki a díjat, amely egy olyan innovatív múzeumi tér, amely az ember és környezete közötti összetett kapcsolatot vizsgálja. Állandó és időszaki kiállításai a biológiai sokféleség és a fenntarthatóság kérdéseivel foglalkoznak, miközben különleges látogatói élményt nyújtanak: az intézmény közvetlen találkozási lehetőséget kínál élő állatokkal. A múzeumhoz tartozó városi park és állatkert fenntartása a természeti területek tudatos használatának és gondozásának példája. Tevékenysége hozzájárul az állatjóléti szemléletformáláshoz, valamint ösztönzi a közösség tagjait a helyi állatfajok gondozásában való részvételre.

A környezeti fenntarthatóság iránti elkötelezettségével a MUZOO mára a helyi biológiai sokféleséggel foglalkozó egyesületek meghatározó központjává vált, aktívan hozzájárulva a tudományos ismeretterjesztéshez és a közösségi szemléletformáláshoz.

 

 

Special Commendations” különdíj

A díjátadó gálán minden évben „Special Commendations” különdíjjal ismerik el azokat a múzeumokat, amelyek saját szakterületükön olyan új és innovatív megközelítéseket valósítanak meg, amelyekből más európai intézmények is inspirálódhatnak. 2025-ben a budapesti Magyar Zene Háza is elnyerte ezt az elismerést.

A negyedik különdíjat egy olyan új kulturális központ kapta, amelynek célja, hogy a zenét sokféle közönséghez juttassa el, innovatív és kreatív tanulási élményeken, valamint nemzetközi és hazai zenészek előadásain keresztül. A Magyar Zene Háza kurátori koncepciója és programkínálata egyaránt azt hangsúlyozza, hogy a zene mindenkié, és mindenkinek hozzáférhetőnek kell lennie, függetlenül az iskolázottságtól, a gazdasági helyzettől vagy a társadalmi státusztól.

A díjazottak:

  • Alapítvány Múzeum Ovartaci, Aarhus, DÁNIA
  • Korsak Ukrán Modern Művészetek Múzeuma, Luck, UKRAJNA
  • İşbank Festészeti és Szobrászati ​​Múzeum, Isztambul, TÜRKIYE
  • A Zene Háza Magyarország (HoM), Budapest, MAGYARORSZÁG
  • Wien Museum, Bécs, AUSZTRIA
  • Maria Callas Múzeum, Athén, Görögország
  • Arnhemi Múzeum, HOLLANDIA

 

 

A szervezőről - Európai Múzeumi Fórum és az Év Európai Múzeuma díj

Az Év Európai Múzeuma Díjat (European Museum of the Year Award – EMYA) 1977-ben alapították az Európa Tanács égisze alatt, azzal a céllal, hogy elismerje az európai múzeumi közösség kiválóságát, újító szemléletét és társadalmi elkötelezettségét.

Az EMYA mára Európa legrégebben működő és egyik legrangosabb múzeumi díjává vált, amely fontos platformot biztosít a szakmai összehasonlításhoz (benchmarking), a hálózatépítéshez, valamint a gondolatok és tapasztalatok cseréjéhez az európai múzeumi világban.

A díj szervezeti és jogi kereteit az Európai Múzeumi Fórum (European Museum Forum – EMF) biztosítja. A versenyre minden évben azok a múzeumok jelentkezhetnek, amelyek az elmúlt évek során – a 2025-ös kiírás esetében 2022-ben, 2023-ban vagy 2024-ben – nyitották meg kapuikat, vagy átfogó megújuláson estek át.

 

A házigazdáról: Sybir Emlékmúzeum, Białystok

A 2024-ben kitüntetett Sybir Emlékmúzeum 2021-ben nyílt meg Białystokban, Lengyelországban, az egykori Poleski vasútállomás helyén. Bialystok, miután Lengyelországot Németország és a Szovjetunió felosztotta, a Belarusz Tanácsköztársaság részévé vált. A múzeum témája ehhez az időszakhoz kapcsolódik: a szovjet megszállás és Lengyelország 1940-41-es felosztása alatt Szibériába, Észak-Oroszországba és Kazahsztánba történő, egymást követő deportálások történetét, valamint a második világháború utáni, a Szovjetunió kommunista időszakában 1952-ig lezajlott deportálásokat mutatja be. A Sybir Emlékmúzeum nem csupán a tragédiának, a szenvedésnek és a veszteségnek állít emléket, hanem aktívan részt vesz a transzgenerációs traumafeldolgozásban is. Egyaránt bemutatja a lengyel közösség Szibériához kapcsolódó emlékeit, valamint tiszteleg a deportálások utolsó túlélői és családtagjaik előtt.  A múzeum egyik fontos célja, hogy közösségépítő szerepet töltsön be: összegyűjti az egyéni tapasztalatok tárgyi és szellemi emlékeit, valamint számos workshopot és pedagógiai programot kínál, melyekkel széles közönséget szólít meg.

díj, gyűjtemény, külföld, múzeumandragógia, műhely, szervezet, téma
2024-05-07 19:00
díj, gyűjtemény, kortárs, műhely, néprajz, téma
2023-05-08 20:00